Ciąża i Poród

Zasady stosowania tabletki dzień po

Tabletka dzień po to tzw. antykoncepcja awaryjna, która jest dostępna w Polsce. Jednak żeby uzyskać receptę na tabletkę dzień po musisz zwrócić się do lekarza. Dowiedz się więcej o jej stosowaniu.

Kiedy stosujemy antykoncepcję awaryjną

Tabletki dzień po stosowane są po odbyciu niezabezpieczonego stosunku, w momencie kiedy zapomnimy zachować ciągłości antykoncepcji hormonalnej lub w przypadku gdy pęknie prezerwatywa. To doustna antykoncepcja awaryjna, która pomogła już tysiącom kobiet. Jest rekomendowana również w przypadkach przemocy seksualnej nawet jeżeli nie doszło do penetracji.

Tabletka dzień po uchroni nas przed niechcianą ciążą, ale nie powinna być stosowana jako regularnie przyjmowany środek. Substancje, które w sobie zawiera mogą doprowadzić przy częstym stosowaniu do niebezpiecznych sytuacji dla Twojego zdrowia.

Pamiętaj też, że skuteczność antykoncepcji awaryjnej nigdy nie osiąga 100% pewności. Skuteczność tabletki dzień po spada wraz z kolejnymi godzinami upływającymi od stosunku. Dlatego jeżeli zdarzył się nam stosunek płciowy, który nie był należycie zabezpieczony, warto po przyjęciu tabletki wykonać test ciążowy, który potwierdzi jej skuteczność.

Działanie antykoncepcji awaryjnej nie wpływie negatywnie na rozwój płodu jeżeli przyjmiemy ją za późno jednak jej skuteczność stanie się zerowa.

Działanie tabletki dzień po niesie za sobą niestety dużą ilość skutków ubocznych, dlatego nie może zastąpić innych metod antykoncepcji, które są bezpieczniejsze dla zdrowia.

antykoncepcja

Dostępne w Polsce rodzaje antykoncepcji awaryjnej

W Polsce dostępne są dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej:

  • Escapelle
  • EllaOne

Najważniejszym składnikiem Escapelle jest lewonorgestrel, który ma za zadanie zahamowanie uwolnienia komórki jajowej, a co za tym idzie nieumożliwienie zapłodnienia. Pożądanie działanie występuje do 72 godzin od stosunku seksualnego. Po tym okresie tabletka już nie będzie zabezpieczeniem przed skutkami niechcianej ciąży.

Ta tabletka jest tańszą możliwością dostępną w Polsce.

EllaOne ma dłuższy okres, podczas którego jej działanie zostało udokumentowane. Jest to 120 godzin od niezabezpieczonego stosunku, przy czym również w jej przypadku skuteczność jest tym większa im szybciej ją przyjmiemy. Zawarta w niej substancja czynna, octan uliprystalu, uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy. Za jej przyczyną pojawia się opóźnienie owulacji.

Tabletkę EllaOne cechuje wyższa skuteczność niż przy przyjęciu tabletki Escapelle.

Każdy stosowany przez Ciebie lek powinien być wcześniej skonsultowany z lekarzem. Nigdy nie stosuj, a już na pewno nie łącz, dwóch leków wedle własnego uznania. Ta zasada tyczy się również tabletek dzień po.

Musisz zgłosić się na konsultację

Zanim będziemy mogły zastosować antykoncepcję awaryjną musimy zgłosić się do lekarza na konsultację. Przeprowadza on wywiad medyczny dotyczący zdrowia pacjentki oraz zbiera informacje o ewentualnych chorobach.

Bez wizyty lekarskiej nie będzie możliwości wypisania recepty. Musi być wystawiona przez lekarza, jednak lekarz nie musi być  ginekologiem. Równie dobrze może to zrobić lekarz rodzinny lub medyk dyżurujący na oddziale opieki nocnej.

Lekarz powinien poinformować się jakie są ewentualne skutki uboczne przyjęcia tabletki dzień po oraz ocenić, czy jest sens przyjęcia jej w oparciu o długość czasu od kiedy odbył się stosunek. Jeżeli ich skuteczność będzie zerowa, a tabletka nie uniemożliwi zapłodnienia przyjęcie jej będzie mijało się z celem.

W tej sytuacji możemy jedynie możemy narazić się na skutki uboczne. To jak działa antykoncepcja awaryjna nie jest obojętne dla stanu naszego zdrowia.

Skorzystaj z e-recepty

Wizytę lekarską w celu wypisania recepty nie musisz odbyć w ośrodku zdrowia. Równie dobrze możesz umówić się na nią przez internet.

E-konsultacja umożliwi Ci jeszcze szybszą reakcję. Wystarczy, że zgłosisz się na platformie i zamówisz wizytę wirtualną. Po niedługim czasie lekarz oddzwoni do Ciebie i drogą telefoniczną przeprowadzi potrzebny wywiad medyczny.

Po konsultacji zostanie wystawiona recepta online. E-recepta na mocy obecnego prawa, respektowana jest w każdej aptece.

W przypadku potrzeby wykupienia antykoncepcji awaryjnej jest to bardzo przydatny, który umożliwi dużo szybsze otrzymanie potrzebnego leku.

Czy lekarz może się zgodzić nie przepisać tabletki?

W niektórych przypadkach lekarz może uznać, że przyjęcie tabletki dzień po zagraża zdrowiu i życiu pacjentki. Wówczas musi wykazać, co jest podstawą takiego orzeczenia.

W Polsce antykoncepcja awaryjna po niezabezpieczonym stosunku jest legalna, dlatego bez uzasadnienia Twój lekarz nie może Ci jej odmówić. Jeżeli jednak spotkasz się z taką sytuacją zażądaj wskazania innego miejsca gdzie będziesz mogła zdobyć receptę.

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej powinno się zdarzać jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Pamiętajmy zawsze, że istnieją skutki uboczne tabletki dzień po.
Seks jest pięknym aktem, ale kochajmy się bezpiecznie!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button