ZdrowieZdrowie i Uroda

Fototerapia, czyli światłolecznictwo

Na czym polega fenomen fototerapii?

Oddziaływanie światła na ludzkie zdrowie i samopoczucie okazuje się być nieocenione. Wiele chorób i dolegliwości można bowiem wyleczyć wykorzystując jego dobroczynne właściwości. Fototerapia cieszy się rosnącą popularnością, zdobywając coraz więcej zwolenników. Metoda ta wykazuje pozytywny wpływ na cały organizm, aktywizując jego siły witalne, łagodząc ból, poprawiając krążenie krwi, czy stymulując przemianę materii. Na czym polega fenomen fototerapii i jakie jeszcze daje ona korzyści?

Pochodzenie fototerapii

Zanim wyjaśnimy czym jest fototerapia, wspomnijmy w kilku słowach o jej genezie. Korzenie fototerapii sięgają odległych czasów, kiedy to pradawne ludy wierzyły w korzystne działania energii słonecznej na samopoczucie i zdrowie człowieka. Jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, do momentu opracowania skutecznych lekarstw, ekspozycja na światło słoneczne stanowiła podstawową metodę leczenia wielu chorób, takich jak gruźlica, ospa, czy toczeń pospolity. Szwajcarski lekarz Auguste Rollier leczył w ten sposób swoich pacjentów przebywających w placówkach założonych w wysokogórskich Alpach.

Co to jest fototerapia?

Współcześnie leczenie światłem to jedna z dziedzin fizykoterapii. Podczas zabiegów fizykoterapeutycznych stosuje się podczerwień o długości fal od 720 do 1500 nm, wykorzystując jego właściwości rozgrzewające. Promieniowanie podczerwone przenika na niewielką głębokość tkanek, rozszerzając naczynia krwionośne, co w rezultacie polepsza ukrwienie i metabolizm oraz zmniejsza napięcie mięśni. Badania dowodzą, że metoda ta jest skuteczna w około 70%.

Fototerapia, nazywana również światłoterapią lub światłolecznictwem, to zabieg polegający na naświetlaniu określonych części ciała światłem pochodzenia naturalnego (helioterapia) bądź sztucznym (aktynoterapia). Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się jedno z trzech rodzajów światła: widzialne, podczerwone albo nadfioletowe, które różnią się długością emitowanych fal. Naświetlanie odbywa się w stricte określonych warunkach. Kolor światła i czas jego ekspozycji są uzależnione od specyfiki danego schorzenia.

Fototerapia – przy jakich problemach jest pomocna?

Po pobieżnym objaśnieniu jak działa fototerapia, spójrzmy teraz przy jakich dolegliwościach można oczekiwać od niej wymiernych korzyści.

Światłoterapia posiada szerokie spektrum zastosowań. Głównym obszarem jest medycyna, gdzie wykorzystuje się ją w leczeniu takich chorób i przypadłości, jak nadciśnienie tętnicze krwi, niedociśnienie, osteoporoza, cukrzyca, czy choroby oczu (m.in. jaska i zaćma). Metoda ta w efektywny sposób sprawdza się również w dermatologii, pomagając w walce z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, trądzikiem oraz świądem. Terapia światłem wspiera ponadto powrót do zdrowia po przebytym udarze, wylewie lub zawale serca. Korzystanie z fototerapii przynosi również pożytek osobom cierpiącym na depresję, nerwicę i bezsenność. Wysokoenergetyczne światło widzialne wykorzystywane jest także wspomagająco przy terapiach antynowotworowych. Innym obszarem zastosowania światłolecznictwa jest kosmetologia, gdzie używa się odpowiednich lamp do eliminacji owłosienia, blizn, przebarwień i innych niedoskonałości skóry.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button