Dom

Co warto wiedzieć przed skorzystaniem z koła barw?

Odpowiednio dobrane kolory potrafią nadać charakteru zarówno wnętrzom, jak i ubraniom czy dziełom sztuki. Aby wydobyć z kolorów to, co najlepsze, warto zaznajomić się z teorią koła barw. Łączy ono sztukę z nauką i pozwala na uzyskanie harmonijnych kombinacji kolorystycznych. Na pierwszy rzut oka zrozumienie koła barw może wydawać się skomplikowane, jednak dokładne wczytanie się w tekst pozwoli na zgłębienie tajników tej wiedzy.

Czym jest koło barw?

Koło barw to wykres przedstawiający zależności między trzema kolorami podstawowymi, trzema drugorzędnymi i sześcioma trzeciorzędowymi. Kolory podstawowe to czerwony, niebieski i żółty. Nie są możliwe do uzyskania przez mieszanie innych kolorów. Łączą się, dając początek pozostałym barwom z koła. Kolory drugorzędowe (pomarańczowy, zielony i fioletowy) pokrywają się z kolorami podstawowymi, ponieważ powstają z połączenia równych części dwóch kolorów podstawowych. Kolory trzeciorzędowe (żółto-zielony, niebiesko-zielony, niebiesko-fioletowy, czerwono-fioletowy, czerwono-pomarańczowy i żółto-pomarańczowy) powstają przez zmieszanie koloru podstawowego z kolorem wtórnym obok niego na kole kolorów.

Jak podzielone jest koło barw?

Zasadniczo koło kolorów jest podzielone na dwie połowy – ciepłe odcienie (czerwony, pomarańczowy, żółty) i chłodne odcienie (niebieski, zielony, fioletowy). Różne temperatury barw wywołują różne odczucia. Ciepłe kolory przywodzą na myśl słońce, ogień czy światło. Natomiast zimne – wodę, śnieg czy lód. Kombinacje kolorów, znajdujące się na kole zachowują równowagę między ciepłymi a chłodnymi odcieniami.

Jak korzystać z koła barw?

Umiejętne korzystanie z koła pozwala na dobranie odpowiednich kombinacji kolorów. Wyróżnia się kilka schematów, które opierają się na zależnościach geometrycznych na kole. Cztery najpopularniejsze schematy to: monochromatyczny, analogiczny, uzupełniający oraz triada.

Schemat monochromatyczny

Wykorzystuje on trzy różne odcienie tego samego koloru bazowego, które powstają przez dodanie do niego czerni bądź bieli. Zapewnia subtelną i bezpieczną kombinację kolorystyczną. Jest to wszechstronne połączenie kolorów, które można śmiało zastosować przy projektowaniu wnętrz, aby uzyskać harmonijny wygląd pomieszczenia.

Schemat analogiczny

Są to trzy sąsiednie kolory na kole np. pomarańczowy, żółty i zielony. Ta kombinacja kolorów jest wszechstronna, efektowna, ale nie przesadnie krzykliwa czy kontrastowa. Sąsiednie odcienie dobrze współgrają ze sobą, ponieważ mają te same kolory podstawowe. Decydując się na ten schemat, warto postawić na wybranie odcienia dominującego, a pozostałych barw użyć jako akcenty kolorystyczne.

Schemat uzupełniający

Wykorzystuje on dwa kolory, znajdujące się po przeciwnych stronach koła, np. niebieski i pomarańczowy. To połączenie zapewnia wysoki kontrast i efektowną kombinację. Dopełniające się kolory dobrze ze sobą współgrają, ponieważ równoważą się wizualnie. Kluczem do sukcesu jest to, aby jeden kolor nie wyprzedził drugiego.

Triada

Trzy kolory rozmieszczone równomiernie na kole. Ta kombinacja tworzy paletę kolorów o żywym, ale zrównoważonym kontraście. Tworzy odważne połączenia kolorów o wszechstronnym zastosowaniu.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button