UrodaZdrowie i Uroda

Co to jest równowaga PEH

Jeżeli  kondycja twoich włosów jest dla ciebie ważna, dbasz o nie i chcesz się cieszyć ich ładnym, zadbanym wyglądem, powinnaś wiedzieć co to znaczy równowaga PEH. Określenie to staje się, coraz popularniejsze. Jednak głównym powodem tego, że warto z bliska poznać znaczenie terminu PEH jest troska o swoje własne włosy, Jeśli chcesz uniknąć powszechnego zjawiska, którym jest nadmierna porowatość włosów, to należy jak najwięcej dowiedzieć się o ich prawidłowej pielęgnacji. To z kolei nie będzie możliwe, jeśli nie będziemy umieć umiejętnie dobierać kosmetyków. Poświęcając nieco czasu, dowiesz się czym jest równowaga PEH oraz jak należy dobierać kosmetyki do swoich włosów.

PEH – co to znaczy?

Skrót PEH odnosi się do trzech podstawowych grup składników, znajdujących się w każdym produkcie kosmetycznym. Są to proteiny, emolienty oraz humektanty. Za co odpowiada każda z tych grup?

  • Proteiny odbudowują strukturę włosów;
  • Emolienty zabezpieczają włosy, tworząc na nich powłokę ochronną;
  • Humektanty nawilżają włosy.

Kiedy przyjrzyjmy się z bliska składom wybranych kosmetyków, okaże się, że bardzo trudno znaleźć takie, które zachowują równowagę PEH. Producenci dla uzyskania określonych efektów, decydują się na stosowanie w nadmiarze wybranych grup składników. Przykładowo, aby włosy były jedwabiście gładkie, dodają zbyt dużo emolientów lub humektantów. W przypadku masek i szamponów do włosów zniszczonych, w nadmiarze mogą pojawiać się w nich proteiny. Tymczasem najbardziej pożądane dla włosów są takie kosmetyki, w których zachowana została równowaga PEH, czyli pomiędzy wszystkimi 3 ww. grupami składników. Skąd wiedzieć, który szampon będzie najlepszym wyborem dla nas?

równowaga peh tabela

Stopień porowatości włosów a PEH

Każdy z nas ma włosy o różnej porowatości. Im bardziej jest porowata ich struktura, tym bardziej są one narażone na wnikanie do środka zanieczyszczeń i osłabianie. Co więcej, do pielęgnacji włosów o dużej porowatości niekoniecznie wskazane są produkty o dużej zawartości emolientów. Wypełniając one pory, nadmiernie obciążają włosy, sprawiając, że są ciężkie, trudne do układania i podatne na przetłuszczenie. Najlepsza technika to stosowanie produktów bogatych w proteiny, które mogą pomóc w odbudowaniu struktury włosa, trwale zmniejszając ich porowatość. W tym miejscu trzeba pamiętać o tym, że niektóre włosy uwielbiają proteiny, a niektóre włosy uwielbiają humektanty. Niestety nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki produkt będzie najlepszy dla ciebie. Warto natomiast pamiętać, że włosy niskoporowate mogą potrzebować większe ilości humektantów i emolientów niż włosy wysokoporowate, dla których wskazane są kosmetyki zawierające proteiny hydrolizowane.

Skuteczne zabiegi w pielęgnacji włosów

W internecie można znaleźć wiele przepisów na pielęgnację włosów domowymi sposobami. Wiele z nich jest przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ciesząc się dużą popularnością. Nie oznacza to jednak równie wysokiej skuteczności w przypadku każdego z nich. Aby umiejętnie dopasować korzystne zabiegi, ważne jest poznanie swoich włosów i przeanalizowanie, które poszczególne grupy składników PEH są im najbardziej potrzebne. W tym z kolei pomóc może powyższa tabela. Warto także pamiętać o tym, że pielęgnacja nie ogranicza się wyłącznie do mycia włosów, ale również do odżywiania ich od środka, w czym mogą pomóc odpowiednie suplementy diety. Im więcej będziemy wiedzieć o świadomej pielęgnacji włosów, w tym lepszej kondycji uda nam się je utrzymać.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button