Ciąża i Poród

Wydalanie krwiaka w ciąży, a bezpieczeństwo dziecka

Krwiak macicy w ciąży brzmi jak wyrok. Prawdą jest, że to realne zagrożenie dla przebiegu ciąży. Krwiak w ciąży jest wyjątkowo trudnym zjawiskiem do zdiagnozowania, ponieważ zanim dojdzie do krwawienia, nie daje żadnych objawów.

Krwiak w ciąży- czym jest, skąd się bierze?

Krwiak w ciąży to nic innego jak krew, która skupiła się w danym miejscu wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych. Może prowadzić do ucisku tkanek, jednak nie niszczy ich, ani nie daje żadnych dolegliwości bólowych. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej w sytuacji zaburzeń krzepnięcia krwi, czyli hemofilii. Ponieważ jak wcześniej wspomnieliśmy, krwiak macicy w ciąży powoduje ucisk, może być on niebezpieczny dla dziecka, jak i dla matki. Ocenę ryzyka poronienia ocenia lekarz, jednak gdy wystąpi krwawienie, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Każde plamienie tego typu w ciąży, nie zwiastuje niczego dobrego.

Jakie zagrożenia niesie krwiak macicy dla dziecka?

Krwiak nie musi koniecznie doprowadzić do poronienia, ale może poważnie zagrozić płodowi. Jeśli krwiak powstanie w miejscu, w którym będzie przykładowo uciskał na łożysko, może dojść do niedożywienia i niedotlenienia płodu, wskutek czego dziecko albo umrze jeszcze w łonie matki, albo jeśli krwiak pojawi się tuż przed rozwiązaniem, dziecko urodzi się poważnie chore. Mało tego krwiak w macicy w ciąży może prowadzić do odklejenia łożyska. Krwiak jednak to nie zawsze wyrok. Krwiaki w ciąży pojawiają się dosyć często i wcześnie zdiagnozowane nie wykluczają donoszenia ciąży i urodzenia zdrowego dziecka.

Leczenie krwiaka w ciąży

Wcześnie zdiagnozowany krwiak podkosmówkowy macicy jest możliwy do wyleczenia. Krwiaka bowiem można wykryć zwykłym, standardowym badaniem USG. Dlatego ważne jest, aby nawet nieznaczne plamienia zgłosić lekarzowi prowadzącemu i niezwłocznie przyjść na wizytę celem ustalenia przyczyny krwawienia.

Jeśli lekarz zobaczy na obrazie ultrasonografu przestrzeń wypełnioną krwią, wówczas zdiagnozuje krwiaka macicy. Prawdopodobnie ciężarna zostanie wysłana na hospitalizację i tam będzie pod ścisłą obserwacją. Oczywiście leczenie może być wspomagane lekami, jednak najlepszym rozwiązaniem na tego typu schorzenie okazuje się wypoczynek i leżenie.

Zaleca się wówczas by pacjentka, jeśli już musi, wstawała tylko w razie konieczności pójścia do toalety, w skrajnych przypadkach, nawet tego typu eskapady są odradzane. Trwa to tak długo, aż krwiak się wchłonie, czyli od 4 do 7 tygodni.

Wydalenie krwiaka w ciąży

Wspomniane wcześniej więc wydalenie krwiaka w ciąży jest niczym innym, jak właśnie tym znaczącym plamieniem z pochwy. Tak naprawdę kiedy dojdzie już do krwawienia, czyli pęknięcia tkanki dotkniętej krwiakiem, musimy udać się do szpitala. Oznacza to, że coś spowodowało przerwanie powłoki, pod którą była wezbrana krew i jest to sytuacja niebezpieczna dla mamy i dziecka. 

Dziecko i mama są najważniejsze

Nie ryzykuj. Jedyną barierą, która chroni dziecko do momentu narodzin, przed zagrożeniami jesteś ty. Dlatego pamiętaj:

  • Jeśli dojdzie do plamienia, lub co gorsza krwawienia, niezwłocznie głoś się do szpitala.
  • W sytuacji gdy lekarz zaleci hospitalizację lub pozostanie w domu i leżenie bez żadnych wyjątków – leż i odpoczywaj, od tego zależy życie twojego maluszka.
  • Jeśli lekarz sugeruje, że to już czas na zwolnienie lekarskie i odpuszczenie sobie obowiązków zawodowych, nawet jeśli czujesz się dobrze, posłuchaj lekarza. Twój organizm potrzebuje odpoczynku, bo ,,produkujesz” małego człowieka.
  • Dbaj o siebie i wszelkie wątpliwości czy niepokojące objawy konsultuj z lekarzem prowadzącym ciążę.

Krwiak podkosmówkowy to poważna sprawa, jak każde potencjalne zagrożenie w ciąży, nie może być bagatelizowany. Ciąża trwa tylko dziewięć miesięcy, będziesz miała jeszcze dużo okazji w życiu żeby popracować, czy poszaleć na zumbie, tymczasem odpoczywaj i pozwól w spokoju rozwijać się dziecku w twoim łonie.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button