Dom

Nawożenie trawnika latem – które nawozy wybrać?

Wybór najlepszego letniego nawozu do trawy nie jest łatwy. Niemniej jednak jest on ważną częścią każdego programu pielęgnacji trawnika latem. Nawóz jest niezbędny do utrzymania trawy w doskonałym stanie, niezależnie od jej odmiany. Ale jak wybrać właściwy letni nawóz do trawy? Warto z pełną uwagą zaznajomić się z poniższymi informacjami, ponieważ stosowanie niewłaściwego nawozu w ciepłym sezonie letnim da skutek odwrotny od zamierzonego. Dlatego ważne jest, aby program pielęgnacji trawnika obejmował np. nawóz o spowolnionym działaniu, lub o niskiej zawartości azotu, gdy za oknem panuje upał. Nie chcesz przecież mieć wypalonego trawnika od azotu.

Dlaczego warto nawozić trawnik?

Nawóz dla trawnika jest jak paliwo – dzięki niemu utrzymuje on pożądaną gęstość, intensywny zielony kolor, oraz wspiera wzrost trawnika. Nawóz może również sprzyjać regeneracji po uszkodzeniach murawy i sezonowych stresach (takich jak gorące, suche okresy).

Nienawożone trawniki stopniowo tracą gęstość. Kiedy tak się dzieje, zaczynają rosnąć niepożądane trawy (takie jak trawa krabowa) i chwasty liściaste (takie jak mniszek lekarski i koniczyna). Zwiększa się również ryzyko erozji gleby. Ponadto niedożywione trawniki, są bardziej podatne na uszkodzenia powodowane przez choroby i owady – dokładnie rzecz ujmując, uszkodzenia są bardziej zauważalne, a regeneracja trwa dłużej.

Unikaj „wypalania” trawnika latem

Wybierając nawóz do trawnika latem, koniecznie upewnij się, że składa się on z odpowiedniej na lato mieszanki. Takowe mieszanki znajdziesz w sklepie pod linkiem: https://www.target.com.pl/produkty/ogrod/nawozy/trawnik/. Wiele lat temu ludzie używali głównie płynnych, syntetycznych, szybko uwalniających się i rolniczych nawozów na swoich trawnikach.

Ideą nawozów o szybkim uwalnianiu jest szybkie pobudzenie trawnika poprzez niemal natychmiastowe uwalnianie składników odżywczych do gleby (szybkie uwalnianie). Jednak produkty te mają to do siebie, że zbyt szybko uwalniają zbyt dużo azotu na raz, a mikroby w glebie nie są w stanie go rozłożyć, dlatego nadmiar azotu wysusza źdźbła trawy i powoduje spalony wygląd trawnika.

Wybierz nawozy o spowolnionym działaniu na letni trawnik

Najczęściej, gdy produkt nazywany jest nawozem o spowolnionym działaniu, jest to nawóz pokryty żywicą z tworzywa sztucznego lub polimerami na bazie siarki, które powoli rozkładają się pod wpływem wody, ciepła, światła słonecznego i/lub drobnoustrojów glebowych.

Stosowanie nawozów o spowolnionym uwalnianiu minimalizuje ryzyko wypalenia trawy, a jednocześnie dłużej pozostaje on w glebie. Nawozy o spowolnionym działaniu są często formułowane tak, aby działały od jednego do trzech miesięcy, w zależności od ilości wody otrzymywanej przez trawnik. Bez dwóch zdań, jest to jeden z najlepszych letnich nawozów do trawy.

Stosuj nawóz o niskiej zawartości azotu

Nawozy stosowane latem na trawnik powinny być również nawozami o niskiej zawartości azotu, które ponownie wprowadzają składniki odżywcze do gleby, aby trawnik mógł utrzymać zdrowy wzrost przez całe letnie miesiące. Podczas gdy nawozy bogate w azot są odpowiednie do wczesnowiosennego zazieleniania i wzrostu, w okresie letnim, powodują one osłabienie i uszkodzenie trawnika, a nawet oparzenia.

Dlatego właśnie nawozy o niskiej zawartości azotu są świetną opcją dla trawników letnich. Co więc zawierają takie nawozy? Charakteryzują się one większą zawartość potasu i fosforu.

Kupując nawóz, często znajdziesz na nim trzy liczby, takie jak 5-5-5 lub 10-10-10. Liczby te odnoszą się odpowiednio do zawartości azotu (N), fosforu (P) i potasu (K) w nawozie. Nawóz o niskiej zawartości azotu będzie miał etykietę taką jak 5-10-10, 3-12-12 lub podobną, przy czym pierwsza liczba będzie niższa niż pozostałe dwie.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Świetny artykuł. Jestem bardzo zadowolony, że znalazłem to miejsce . Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę ,by się wypowiadać na opisywany temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Świetny artykuł. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i często tu zaglądał, aby poczytać nowe posty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button