Ciąża i PoródZdrowie

Jak dbać o zęby w ciąży? Higiena jamy ustnej przyszłej mamy

W trakcie ciąży wiele się zmienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę, która może wpływać również na stan zdrowia uzębienia dziecka. Jak o jamę ustną powinny dbać kobiety w ciąży? Poznaj kilka wskazówek. 

Zęby matki a zęby dziecka

Zdrowie organizmu kobiety ma bardzo duży wpływ na płód. Tak samo jest w przypadku zębów. Jeśli mama boryka się z próchnicą, prawdopodobnie dziecko również będzie miało taki problem. Z tego powodu warto reagować od razu, zwłaszcza gdy dopiero starasz się o potomka. Jeśli do chorób uzębienia dojdzie już w trakcie ciąży, należy niezwłocznie odwiedzić stomatologa. Obecnie stosuje się bowiem techniki, które pozwalają na w pełni bezpieczne i nieinwazyjne leczenie zębów kobiet w ciąży.

Problemy z zębami w ciąży

Istnieją charakterystyczne problemy z zębami w ciąży, które dotykają wiele kobiet. Wśród nich można wyróżnić m.in. zwiększoną tendencję do krwawienia dziąseł, a także próchnicy, zgagi i suchości w ustach. Pozostawiony kamień nazębny może znacznie szybciej przyczynić się do powstawania próchnicy. Co więcej, efektem nieodpowiedniej dbałości o zęby w tym czasie jest także spadek pH, który prowadzi do demineralizacji szkliwa.

Kobiety w ciąży są narażone na częste krwawienia dziąseł, co ma związek ze zmianami w gospodarce hormonalnej. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z dokładnego szczotkowania zębów. Wręcz przeciwnie, w tym okresie warto poświęcić szczególną uwagę czystości uzębienia. Dobrym pomysłem jest jednak stosowanie past do zębów i innych kosmetyków do codziennej pielęgnacji, które pozwalają na załagodzenie bólu i przeciwdziałanie stanom zapalnym.

kobieta w ciąży myjąca zęby

Jaka pasta do zębów w ciąży sprawdzi się najlepiej?

Ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniej pasty do zębów w ciąży. Poleca się m.in. te z ksylitolem. Są one słodkie w smaku, ale nie zawierają niszczącego cukru. Ksylitol hamuje rozwój bakterii i ogranicza gromadzenie się osadu na zębach. Oprócz tego pozwala na zapobieganie demineralizacji szkliwa i sprawia, że przyswajalność wapnia staje się większa.

W pastach do zębów dla kobiet w ciąży często znajdują się również składniki typowo łagodzące. Mowa tu m.in. o aloesie. Pozwala on na ograniczenie nadwrażliwości i stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Sprzyja też walce z aftami.

Jeśli nie wiesz, jaka pasta do zębów w ciąży sprawdzi się najlepiej, dobrym pomysłem jest również zapytanie o radę stomatologa. Taka osoba może doradzić, bazując na składach poszczególnych preparatów.

Prawidłowa higiena zębów w ciąży

W ciąży należy myć zęby po każdym posiłku. Jest to bardzo ważne przede wszystkim rano i wieczorem. Zaleca się też korzystanie z nici dentystycznych, które usuwają resztki pokarmu spomiędzy zębów. Przyszłe mamy mają tendencję do podjadania w nocy, dlatego w ich przypadku szczególnie ważne jest pamiętanie o higienie po każdej, nawet najmniejszej przekąsce.

W trakcie ciąży nie zaleca się korzystania z niektórych zabiegów, przede wszystkim tych, które wykorzystują promieniowanie UV. Może ono bowiem negatywnie wpłynąć na zawartość kwasu foliowego, niezbędnego w tym szczególnym okresie. Wybielanie zębów warto więc pozostawić na miesiące po porodzie, a najlepiej po zakończeniu karmienia piersią.

Dieta a zęby w ciąży

Na stan zdrowia zębów w ciąży ogromne znaczenie ma również to, co jesz. Dieta musi być bogata w minerały i witaminy. Warto, by spożywane produkty zawierały jak najwięcej wapnia. Przyszłym mamom zaleca się ograniczenie słodyczy i jedzenia z dużą ilością cukru.

W diecie powinny pojawić się m.in. szpinak, natka pietruszki, jarmuż, rośliny strączkowe, łosoś, orzechy, buraki, kefir czy żółty ser. Konieczne jest także spożywanie produktów z dużą zawartością witaminy C. Pozwala ona na zwiększenie przyswajalności żelaza. Witamina C znajduje się m.in. w natce pietruszki, kapuście, papryce czerwonej, kalafiorze, brokułach, rzodkiewkach czy czarnej porzeczce.

Czym skutkują nieleczone zęby w ciąży?

Nieleczone zęby w ciąży mogą być powodem różnego rodzaju problemów, nie tylko dla przyszłej mamy, lecz także dziecka. To właśnie dlatego zaleca się reagowanie na wszelkie zmiany. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie zębów w trakcie ciąży jest dość trudne. Nie można bowiem wykorzystać np. metody kanałowej, ze względu na konieczność wykonania zdjęć rentgenowskich. Z tego powodu lepiej dbać o swoje uzębienie na co dzień, a przed planowaną ciążą wykonać niezbędne zabiegi stomatologiczne. Jeśli do problemów z zębami dojdzie u kobiety ciężarnej, lekarz ocenia, w jakim stopniu możliwe jest pozbycie się problemu oraz jakie metody okażą się najbezpieczniejsze.

Szukasz produktów, które pozwolą na odpowiednie dbanie o zęby w ciąży? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button