ZdrowieZdrowie i Uroda

Okulary Progresywne. Jak działają? Dla kogo są?

Wraz z upływem lat nasz wzrok się pogarsza. Jest to naturalne zjawisko, które dotyka wielu z nas. Nie można cofnąć zaistniałych zmian, ale warto je korygować.  Wówczas zachodzi konieczność noszenia okularów. Szukając komfortu i wygody, pragniemy znaleźć jeden model okularów, który pozwoli cieszyć się dobrym wzrokiem bez względu na okoliczności. Okulary progresywne stały się przełomem w dziedzinie korekcji wzroku. Na czym polega ich działanie? Z jakim kosztem musimy się liczyć, pragnąc nabyć okulary progresywne? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska.

Prezbiopia, czyli „syndrom długich rąk”

Gdy nie posiadamy wady wzroku od najmłodszych lat, pierwsze pogorszenie jakości widzenia obserwujemy zazwyczaj w okolicy 40 roku życia. Ryzyko problemów wzrasta wraz z wiekiem. Co gorsza, przestajemy dobrze widzieć zarówno z bliska, jak i z daleka. Dlatego musimy posiadać okulary i do patrzenia w dal, jak również „do czytania”, by móc skupić wzrok na przedmiotach znajdujący się blisko. Czy można mieć jedną parę okularów, która pozwoli na zastąpienie dwóch osobnych? Okulary progresywne pozwolą na doskonały wzrok i z bliska, i z daleka. Kilka dni wystarczy, by pierwsze okulary progresywne stały się naszymi przyjaciółmi na długi czas.

Jak działają okulary progresywne?

Tajemnicą doskonałego działania okularów progresywnych są ich soczewki. Znajdują się w nich obszary o różnej mocy- zaczynając od takich, które pozwalają wyraźnie widzieć z bliska (ulokowane w dolnej części), pośrednio, aż po takie, które pomagają doskonale widzieć z daleka (znajdujące się w górnej części). To właśnie specjalna konstrukcja soczewek, która od 1959 roku wciąż jest doskonalona sprawia, że okulary progresywne odpowiadają na każdą potrzebę naszego wzroku. Moce korekcyjne muszą być bardzo dobrze dobrane, uwzględniając nawet ćwiartkowy cylinder.

Zamiast zmieniać okulary, użytkownik modelu progresywnego będzie jedynie kierować kierunek wzroku na inne strefy soczewki. Co ważne, na peryferiach strefy progresji znajduję się abberacje, które powodują zniekształcenia obrazu. Dlatego użytkownik okularów musi nauczyć się odpowiednich ruchów głową- trzeba starać się spoglądać przez centralną część strefy progresji.

Koszt okularów progresywnych

Z całą pewnością cena okularów progresywnych jest wyższa od standardowych modeli do bliży bądź dali. Ich cena waha się mniej więcej w przedziale 800- 2000zł. Wysokość kosztów, które musimy ponieść, uwarunkowana jest przede wszystkim od generacji soczewek oraz szerokości pola widzenia, w które zostaną wyposażone nasze okulary progresywne. Niebagatelne znacznie ma także marża producenta czy cena oprawek. Możemy również zdecydować się na dodatki do naszych okularów, np. filtry czy powłokę antyrefleksyjną. Stąd tak duża rozbieżność w cenie.

Czujesz, że Twój wzrok nie pozwala na komfortowe czytanie ulubionych książek, bezpieczne prowadzenie auta czy swobodne schodzenie po schodach? Zainwestuj w odpowiednio dobrane okulary progresywne, by znów móc poczuć wygodę i wysoką jakość życia każdego dnia.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button