ZdrowieZdrowie i Uroda

Przeziębienie czy grypa, jak rozpoznać?

Katar, ból gardła i gorączka, te objawy są charakterystyczne dla zwykłego przeziębienia, ale i mogą być zwiastunem grypy. Jak rozpoznać czy to przeziębienie, czy grypa? Jakie leki na grypę należy stosować i jak walczyć z przeziębieniem?

Przeziębienie czy grypa – różnice

W obu przypadkach mamy do czynienia z infekcją wirusową, jednak nie powinniśmy mylić tych dwóch przypadłości. W przypadku przeziębienia choroba postępuje stopniowo, a pierwszym zwiastunem z reguły jest uporczywy katar. To ważne, ponieważ w przypadku grypy katar z reguły wcale się nie pojawia.

Przeziębienie mija  po kilku dniach, czasem nawet samoczynnie, w przypadku grypy objawy zaostrzają się i pojawia się bardzo wysoka gorączka – to znak, że należy niezwłocznie udać się do lekarza. Podstawowa również różnica grypa a przeziębienie, wynika też z czasu rozwoju choroby. Grypa pojawia się gwałtownie, nagle bolą nas mięśnie i mamy podwyższoną temperaturę, przeziębienie postępuje stopniowo, by po kilku dniach ustąpić. 

Grypa- jak leczyć, objawy, kiedy do lekarza?

Grypa jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy. Jest dość poważną chorobą przenoszoną drogą kropelkową. Najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci, osób nieszczepionych, z obniżoną odpornością oraz osób starszych.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, grypa jest gwałtowniejsza od przeziębienia, jej objawy pojawiają się nagle. Gorączka w przypadku grypy może osiągać nawet 40 stopni, dlatego ważne jest szybkie podjęcie leczenia. W szczególnych przypadkach może być niemożliwa do zbicia, oraz mogą pojawić się dreszcze, biegunka, czy zaburzenia rytmu serca w przypadku osób starszych. W aptece dostępne są leki na grypę bez recepty, jednak jeśli nie przynoszą efektu, należy nie czekać, tylko zgłosić się do lekarza. Co na grypę należy wziąć, zanim udamy się do lekarza? Przede wszystkim pomogą nam leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Z domowych sposobów, kiedy pojawi się gorączka, należy pić dużo płynów (wody) oraz stosować zimne okłady. Jednak według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najskuteczniejsze są szczepienia ochronne przeciw grypie.

Przeziębienie, objawy i leczenie

Przeziębienie pojawia się stopniowo. Podstawowa różnica w relacji grypa a przeziębienie, to właśnie mnogość i czas występowania objawów. Do objawów przeziębienia należą:

  • katar z początku przezroczysty, jednak wraz z postępem infekcji może przybrać żółtą, lub nawet zielonkawą barwę,
  • suchość śluzówki,
  • ból gardła,
  • chrypa,
  • podwyższona temperatura zwykle nieprzekraczająca 38 stopni

Domowe sposoby na przeziębienie

Kiedy już mamy pewność czy to przeziębienie, czy grypa i raczej skłaniamy się ku temu, że sytuacja nie jest tak poważna jakby mogło się wydawać, nie musimy biec od razu do apteki. Świetnym rozwiązaniem w przypadku dolegliwości związanych z bólem gardła będzie herbatka z szałwii, natomiast na podwyższoną temperaturę świetnie sprawdzi się czosnek, imbir lub miód. Jeśli jednak naturalne sposoby zawiodą, warto porządnie się wygrzać oraz wyciągnąć z domowej apteczki dowolny lek z paracetamolem lub kwasem acetylosalicylowym. 

Nie bagatelizuj infekcji

Często słyszymy ,, to tylko grypa” lub ,,tylko się przeziębiłem”. Czasem ,,tylko” może być pozorne. Dlatego, jeśli naprawdę czujemy się źle, gorączka zamiast spadać utrzymuje się lub co gorsza rośnie to zamiast na własną rękę stosować leki na grypę, udajmy się do lekarza. Może się okazać, że konieczne będzie specjalistyczne leczenie. Nie warto czekać zbyt długo, ponieważ powikłania po grypie mogą być niebezpieczne i prowadzić nawet do śmierci.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button