Ciąża i Poród

Jak rozpoznać bóle porodowe? Skąd wiedzieć, że to już?

Bóle przepowiadające, a może to już czas by jechać do szpitala? Czasem, szczególnie w pierwszej ciąży, trudno jest odróżnić skurcze porodowe od tych tylko zwiastujących. Jak rozpoznać bóle porodowe? Do czego porównać ból porodowy?

Objawy porodu- czy to już?

Skoro bóle przepowiadające nie są sygnałem rychłego porodu to jak rozpoznać czy już rodzimy? Istnieje kilka charakterystycznych zwiastunów końca ciąży, które powinny zapalić ci czerwoną lampkę.

  • Odejście czopu śluzowego – jeśli zobaczysz na swoich majtkach galaretowate grudki lub jedną dużą grudę śluzu to znak, że szyjka macicy się właśnie otworzyła. Jest to pierwszy zwiastun porodu, ale uwaga! Czop może odejść od 3 tygodni do kilku godzin przed porodem.
  • Odejście/sączenie się wód płodowych – jeśli są przezroczyste, spokojnie, zjedz, umyj się i jedź do szpitala. Jeśli są brunatne lub zielonkawe, niezwłocznie zgłoś się na izbę przyjęć. Może być też tak, że pęcherz płodowy przerwie się zaraz przed porodem, a i bywają takie dzieci, które rodzą się w pęcherzu. Dlatego sączeniu wód powinny towarzyszyć już pierwsze skurcze, trochę intensywniejsze niż te miesiączkowe. Parcie może być wyczuwalne z góry brzucha lub z kręgosłupa lędźwiowego. Można porównać to do bycia ściskanym przez niewidzialny pas.
  • Biegunka/Wymioty. Wiele kobiet przed planowaną datą rozwiązania ma biegunkę lub wymiotuje błędnie twierdząc, że to zatrucie pokarmowe. Tymczasem te nietypowe dolegliwości mogą być zwiastunem rychłego porodu.
  • Regularne, przybierające na sile skurcze – bóle przepowiadające nie bolą i nie zwiększają z czasem swojej intensywności. Jeśli skurcze są coraz bardziej wyczuwalne i bolesne to znak, że być może za chwilę będziesz już miała w ramionach swoje maleństwo.

Bóle porodowe

Bóle porodowe są różne. Różnią się intensywnością i epicentrum bólu. Oto skurcze, które możesz odczuwać:

Bóle krzyżowe, poród. Bóle krzyżowe dotyczą już bezpośrednio porodu. Rozchodzą się bezpośrednio z lędźwi i promieniują na brzuch. W miarę jak postępuje akcja porodowa stają się intensywniejsze, rodząca może mieć uczucie rozrywania miednicy lub rozciągania kręgosłupa.

Bóle przepowiadające, poród. W zasadzie pojawiają się nawet kilka tygodni przed planowaną datą porodu. Nie są bolesne ani intensywne. Zmiana pozycji przynosi ulgę.

Bóle parte, poród. Skurcze parte pojawiają się już bezpośrednio wtedy, gdy szyjka macicy jest gotowa, czyli rozwarcie wynosi 10 cm. Mają one na celu wyprzeć dziecko przez kanał rodny tak, aby się urodziło. Z reguły, gdy pojawią się skurcze parte, to już kwestia minut, kiedy dziecko pojawi się na świecie. Skupiają się one u góry brzucha i odczuwa się je, mniej więcej, jak nacisk na macicę.

Poród boli, jak… No właśnie jak?

Do czego porównać ból porodowy? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ odczuwanie bólu zależne jest od progu jego tolerancji, wieku, ewentualnych chorób i schorzeń. Na pewno skurcze w porównaniu nawet do najbardziej bolesnego okresu są o wiele, wiele razy silniejsze. Plus jest taki, że ból podczas miesiączkowania jest ciągły, podczas gdy skurcze, nawet jeśli częste, mają między sobą kilkusekundową przerwę.

Większość kobiet mówi jednak o uczuciu łamania kości, rozciągania kręgosłupa, czy rozrywania. Chociaż brzmi to makabrycznie, prawda jest taka, że ten ból szybko mija. Jak tylko dziecko opuści ciało mamy skurcze ustają, a ty w zasadzie nie masz pojęcia dlaczego tak krzyczałaś. Nagle dostajesz też zastrzyk endorfin, a w twoich żyłach ciągle buzuje adrenalina i nagle (chociaż minutę temu chciałaś tylko iść spać) możesz góry przenosić i zjeść niewyobrażalne pokłady jakiegoś dobrego jedzenia. Naprawdę sytuacje makabryczne na porodówce to rzadkość. Po prostu częściej możemy o nich przeczytać/usłyszeć, bo mało kto opowiada o tym jaki to miał fantastyczny poród.

Poród mija szybko

Kiedy już nadejdzie właściwa akcja porodowa, czas mija szybko. Zanim się obejrzysz będziesz w sali porodowej ze swoim maleństwem. Gdyby to było coś czego nie można przeżyć, wiele kobiet nie decydowałaby się przecież na więcej niż jedno dziecko. Ponadto warto zaufać położnej, która się tobą opiekuje podczas porodu. Pomoże przyspieszyć narodziny dziecka, oraz podpowie jak złagodzić dolegliwości bólowe.

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button