LifestyleCzas wolny

Praktycznie sposoby na to jak wybielić firanki

Ocieplają wnętrze, dodają mu elegancji i chronią naszą prywatność. Chociaż coraz więcej osób rezygnuje z nich na rzecz żaluzji i rolet, to firanki w dalszym ciągu goszczą w naszych domach. Niestety z czasem szarzeją, żółkną i przestają być ozdobą pomieszczenia. Jak wybielić firanki tak, aby wyglądały jak nowe?

Dlaczego firanki szarzeją? Jak wybielić firanki?

Powodów zmiany barwy białych firan może być wiele. Jeśli mamy szare firanki warto przyjrzeć się detergentom, w których je pierzemy, oraz czy przypadkiem nie wrzucamy do pralki kolorowych tkanin, których nie powinniśmy prać razem z firankami.

Szare firanki mogą również powstać na skutek twardej wody, dlatego warto korzystać z detergentów zawierających środki zmiękczające wodę lub jeśli mamy taką możliwość, zainstalować w domu system uzdatniania wody, który pozytywnie wpłynie nie tylko na nasze firanki.

Dlaczego firanki żółkną? Jak wybielić firanki?

Żółte firanki są najczęściej efektem zanieczyszczonego powietrza, jak i również dymu tytoniowego. Wiadomo, że żółte firanki wyglądają nieestetycznie, aby uniknąć zmiany koloru, możesz zainwestować w oczyszczacz powietrza lub zadbać o to, aby domownicy nie palili w domu.

Jak wybielić firanki w domu?

Najwygodniej jest kupić nowe, lub skorzystać z profesjonalnej pralni. Takie rozwiązania jednak są bardzo kosztowne. Dlatego, aby nie tracić pieniędzy i ładnego wnętrza, warto wiedzieć, czym wybielić firanki w domu.
Soda oczyszczona.
Soda oczyszczona to świetny środek do wybielania i ogólnie do czyszczenia. Od tego czym wybielamy, czasem nawet ważniejsze jest jak często to robimy. W dbaniu o firanki ważna jest systematyczność. Jak wybielić firanki sodą oczyszczoną? Otóż w zależności od wielkości firanki wsypać do miski z wodą od 1 do 3 dużych łyżek stołowych sody oczyszczonej namoczyć i pozostawić w misce nawet do następnego dnia, następnie normalnie wyprać. Można też dodać łyżeczkę sody do przegródki na pranie w pralce i normalnie wyprać.
Chemiczne środki wybielające.
Na rynku jest wiele świetnych detergentów wybielających do firanek. Tego typu środki są łatwe w użyciu i pięknie pachną.
Proszek do pieczenia
Czym wybielić firanki? Oczywiście proszkiem do pieczenia! Efekt jest oszałamiający. Wystarczy na pięć litrów wody, dodać jedną łyżkę proszku i namoczyć w tym firanki.
Płyn do naczyń
Płyn do naczyń nie tylko ładnie wybiela firanki, ale również inne jasne tkaniny. Ponadto, jeśli są to kuchenne firanki narażone na tłuste plamy, również świetnie pomoże w zachowaniu ich czystości.

Dobre praktyki, które pomogą zachować białe firanki

Z pewnością dużo korzystniej będzie wprowadzić do swojego życia dobre praktyki, które sprawią, że nie będziemy musiały na szybko ratować firanek. Zamiast zastanawiam się jak wybielić firanki, zadajmy sobie pytanie co robić, aby firanki nigdy nie traciły swojej bieli?

Otóż zanim je wypierzemy, dobrze wytrzepmy je z kurzu, następnie zamiast ochoczo wrzucać je do pralki, wypierzmy je ręcznie, najlepiej z dodatkiem wspomnianej wcześniej sody oczyszczonej.

Jeśli mamy do czynienia z delikatnymi włóknami, możemy dodać trochę zmiękczacza lub mydła. Sposobem bardziej chemicznym, z którym oczywiście należy uważać, jest dodanie amoniaku, jednak nie rekomendujemy tego sposobu. Jeśli decydujemy się na pranie w pralce, to starajmy się, aby maksymalna temperatura prania oscylowała w okolicach 30-40 stopni.

Piękne firanki to piękne wnętrze

Z pewnością łatwiej by było zakupić kolorowe firany i nie martwić się utratą koloru czy plamami, które wówczas łatwiej zamaskować. Biel ma jednak swój urok, jeśli odpowiednio o nią zadbamy, wówczas firanki będą idealnym dopełnieniem naszego wnętrza. 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button