Kariera

Znajdź pierwszą pracę jako opiekunka — poradnik

Czasem dobre pierwsze wrażenie to za mało, by dostać wymarzoną pracę. Przyszła opiekunka musi nie tylko budzić zaufanie, ale także posiadać wymagane kompetencje. Dlatego, zanim wyślesz pierwsze CV, upewnij się, że spełniasz wszystkie wymagania. Jak zatem przygotować się do poszukiwań pierwszej pracy w żłobku? Przeczytaj poniższy poradnik, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Wykształcenie opiekunki

W żłobku nie mogą być zatrudniane osoby przypadkowe. Dlatego upewnij się, że spełniasz wymogi prawne. Nie są one co prawda obowiązkowe u niań, które zatrudniają się u osób prywatnych. Jednak warto mieć na uwadze, że rodzice często gruntownie sprawdzają osoby, które będą sprawować opiekę nad ich dziećmi. Według ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech opiekunka musi posiadać co najmniej wykształcenie średnie oraz minimum dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi do lat 3. Jeśli wcześniej nie pracowałaś jako opiekunka, warto zapisać się na kurs, który umożliwi Ci zdobycie niezbędnych uprawnień. Trwa łącznie 280 godzin, z czego co najmniej 80 musi obejmować praktyki, czyli nic innego jak opiekę nad dziećmi pod okiem wykwalifikowanego opiekuna. Program kursu dostępny jest na stronie https://www.zawodniania.pl/program-kursu/

Z kolei osoby, które wcześniej były zatrudnione w żłobku, jednak miały 6-miesięczną lub dłuższą przerwę w pracy, są zobowiązane do uaktualnienia swojej wiedzy poprzez szkolenie. Oprócz tego odpowiednie kompetencje posiadają pielęgniarki, położne, opiekunki dziecięce, nauczyciele wychowania przedszkolnego, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz pedagodzy.

Kto nie może pracować w żłobku?

Wykształcenie i doświadczenie niestety nie wystarczą. Jeśli chcesz zatrudnić się w żłobku, nie możesz mieć żadnych wcześniejszych konfliktów z prawem. Dlatego wykluczone są osoby, które zostały ukarane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne. W trosce o dobrostan dzieci w placówkach nie zatrudnia się także osób, którym odebrano lub ograniczono w jakikolwiek sposób prawa rodzicielskie. Nie możesz podjąć pracy w żłobku również w przypadku, gdy nie wypełniasz nałożonego na siebie obowiązku alimentacyjnego. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych, pozostaje jeszcze kwestia rękojmi należytego sprawowania opieki. Oznacza to, że osoba zatrudniona zobowiązuje się zajmować podopiecznymi w sposób właściwy, dbając o ich bezpieczeństwo i potrzeby.

Pierwsza praca w żłobku

Jeśli już posiadasz odpowiednie kwalifikacje, pora na znalezienie pierwszej pracy. Możesz aplikować zarówno do żłobka państwowego, jak i placówki prywatnej. Zwykle zakres obowiązków jest podobny, jednak zarobki czy ilość dni wolnych mogą się znacząco różnić. Na rozmowie o pracę nie zapomnij wspomnieć o doświadczeniu w opiece nad dziećmi, nawet jeśli nie było to zajęcie zarobkowe. Jeśli wcześniej pracowałaś jako niania lub w sali zabaw, możesz pokazać pracodawcy swoje referencje z poprzedniego miejsca pracy. To świetny sposób, by udowodnić, że jesteś osobą sprawdzoną i godną zaufania. Nie zapomnij też wspomnieć o dodatkowych kursach, np. z zakresu pierwszej pomocy, jeśli posiadasz takowy. Możesz także przygotować własne propozycje scenariuszy zajęć dla maluchów, co pokaże Twoją inicjatywę i zaangażowanie, nawet jeśli stawiasz pierwsze kroki w pracy z dziećmi.

Więcej informacji o kursie przygotowującym do zawodu opiekunki na https://www.zawodniania.pl/faq/.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button