LifestyleCzas wolny

Jak wyczyścić fugi oraz dobrze je wybrać?

Fugi piękne dopełniają płytki w łazience. Trudno jednak utrzymać je we właściwym stanie, zwłaszcza jeśli nie dbamy o nie odpowiednio. Dodatkowo mogą nam skutecznie oszpecić łazienkę, jeżeli wybierzemy je nie tak, jak trzeba. Jak wyczyścić fugi i wybrać je właściwie?

Rodzaje fug- wybierz mądrze!

Nie wystarczy dbać o fugi, żebyśmy mogli się cieszyć nimi długimi latami. Musimy też właściwie je dobrać, aby służyły zgodnie z przeznaczeniem. Jak wybrać fugi? Otóż istnieje kilka rodzajów fug o różnych właściwościach, musimy je dobrze poznać i zastanowić się, które będą odpowiednie dla nas.
Fugi akrylowe
Są bardzo wygodne, bo nie wymagają rozrabiania z wodą. Fugi akrylowe znane są jako tzw. fugi gotowe. Przede wszystkim są bardzo łatwe w aplikacji, ponieważ mają konsystencję pasty, nie stwarzają tym samym ryzyka zabrudzenia przy aplikacji. Dodatkowo są bardzo odporne na pleśń. Ze względu na właściwości sprawdzą się w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, w łazienkach oraz na ścianach.
Fugi cementowe
Nie są tak odporne na wodę i pleśń jak fugi akrylowe. Jednak na rynku istnieją dodatki, które poprawiają te właściwości. Wymagają rozrobienia z wodą i wprawy aplikującego. Wykorzystuje się je głównie przy płytkach ceramicznych, czy kamiennych. Polecane również na płytki, które będą na zewnątrz.
Fugi elastyczne
To tak naprawdę unowocześnione fugi cementowe, jednak mają dużo lepsze właściwości. Fugi elastyczne są bardziej odporne na wilgoć i są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Podobnie jak ich protoplasta, wymagają rozrobienia z wodą. Sprawdzą się w łazience oraz kuchni, ale również w basenie, czy na balkonie.
Fugi silikonowe
Rozwiązanie dla tych, którym zależy na małym bałaganie i szybkim efekcie. Fugi silikonowe to również produkt gotowy. Nadają się one do uzupełniania szczelin przy wannie, czy klozecie.
Fugi epoksydowe
Mogą być stosowane na zewnątrz, wewnątrz, w pionie i poziomie. Ten rodzaj fugi jest zrobiony z żywicy epoksydowej i mieszanek utwardzacza z piaskiem kwarcowym. Fugi te są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, dlatego najczęściej są używane na dużych powierzchniach, szczególnie narażonych na uszkodzenia np. w centrach handlowych, firmach, szpitalach.

Jak wyczyścić fugi?

Ponieważ fugi najczęściej stosujemy w łazienkach, kuchniach lub na balkonach, są one szczególnie narażone na pleśń i zabrudzenia. Czyszczenie fug może być niezwykle kłopotliwe, a jeżeli zrobimy to niewłaściwie, uszkodzimy konstrukcję.

Ponadto mycie fug powinno być dla nas równie ważne, co mycie samych kafelków, ponieważ mogą zalęgać się w nich drobnoustroje i toksyczne pleśni.

Do czyszczenia fug możemy zastosować specjalne preparaty, które można zakupić w sklepach wielkopowierzchniowych lub marketach budowlanych. Jeżeli jednak chcielibyśmy uniknąć żrącej chemii, możemy spróbować domowych sposobów.

Sprawdzonym sposobem na mycie fug jest proszek do pieczenia. Wystarczy rozprowadzić go wzdłuż fugi i pozostawić, a następnie umyć wodą. Świetnie odkaża i czyści powierzchnię, nie niszcząc jej. Równie dobrze sprawdzi się woda ze środkiem do czyszczenia toalet, mieszanką wystarczy umyć zabrudzone fugi.

Jeżeli zastanawiacie się jak wyczyścić fugi bez użycia chemii to odpowiadamy, że najlepiej w tym celu użyć sody oczyszczonej, octu i wody. Tak przygotowanym, eko detergentem, możemy w zasadzie umyć większość powierzchni w naszym domu. Zapach octu ulatnia się po kilku minutach. Jeżeli mamy jasne fugi, możemy dodać soku z cytryny, który przywróci im jasność i blask. Podobne zastosowanie będzie miała pasta do zębów, która pomoże również zwalczyć grzyby i pleśnie.

Czyste fugi to piękne kafelki

Fuga zapewnia nam stabilność i ładny wygląd kafelków. To jak wybrać fugi zależy od tego jaki rodzaj płytek wybierzemy i do jakiego wnętrza. Ponadto czyszczenie fug powinno być dla nas równie ważne, co czyszczenie samych kafelków. Jak wyczyścić fugi już wiecie, teraz wystarczy wybrać odpowiednią dla was metodę i wdrożyć ją w życie.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button