Zdrowie

Jak dbać o zdrowie w trakcie studiów?

Zmiana trybu nauki to dla mózgu młodego człowieka duże wyzwanie. Zasady nauki w szkole średniej zdecydowanie różnią się od tych na studiach. Uczelnie wymagają nie tylko przyswojenia większego zakresu materiału, ale również pracy kreatywnej, samodzielnej i systematycznej. Nie spełnianie tych warunków skutkuje wyczerpaniem zasobów układu nerwowego i potencjału pamięciowego w trakcie sesji egzaminacyjnej. W jaki sposób dbać o zdrowie w trakcie studiów, by sprawnie i efektywnie się uczyć?

4 filary utrzymania intelektu studenta na najwyższym poziomie

1. Mózg potrzebuje snu

Skracanie ilości snu, jakiego potrzebuje młody organizm do prawidłowego funkcjonowania to nagminny błąd wielu studentów. Popełniają go zazwyczaj w trakcie sesji, gdy ilość materiału do opanowania jest na tyle duża, że zdaje się brakować doby, by go posiąść. Tworzy się efekt błędnego koła. Niewyspanie się zmniejsza potencjał zapamiętywania, co skutkuje dłuższym czasem nauki i kolejnymi nieprzespanymi nocami. Rośnie frustracja, zmęczenie i dekoncentracja, które dodatkowo utrudniają naukę. Systematyczna nauka zapobiega nawałowi wiadomości w trakcie sesji, a tym samym pozwala wypocząć w nocy. Zamiast sięgać po napoje energetyczne czy kawę lepiej poświęcić 15 minut na regeneracyjną drzemkę w ciągu dnia.

2. Wartościowe posiłki usprawniają pracę mózgu

By wspomóc funkcjonowanie mózgu w trakcie nauki na studiach, nie trzeba sięgać po wyszukane i skomplikowane do przyrządzenia dania. Ich przygotowanie zajmuje czas, który można by było poświęcić na naukę. Warto sięgać po dania proste, których głównymi składnikami są świeże warzywa i owoce oraz bakalie. W żadnym wypadku nie należy jadać dań typu fast-food, które powodują uczucie senności, zawierają dużą ilość tłuszczu i soli, spowalniających pracę mózgu.

3. Ruch i świeże powietrze — klucz do szybszego przyswajania informacji

Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie układu krwionośnego, oddechowego i mięśniowego. Spacer, jazda na rowerze czy wizyta na basenie pomiędzy kolejnymi blokami tematycznymi poprawia krążenie krwi w mózgu, dostarczając mu niezbędnych wartości odżywczych. Zażycie świeżego powietrza wysyca krew tlenem, dzięki temu wszystkie procesy w centrum układu nerwowego przebiegają dużo szybciej. Kolejnym profitem aktywnego wypoczynku jest produkcja endorfin, które poprawiają nastrój i redukują poziom stresu.

4. Używki w okresie nauki zmniejszają możliwości mózgu

Czas studiów to nie tylko nauka, ale również okres nawiązywania relacji towarzyskich i spotkań. Niestety zarówno przeciągające się do późnych godzin nocnych imprezy, jak i alkohol czy papierosy, powodują odwodnienie i niedotlenienie mózgu, który by wrócić do prawidłowej pracy, potrzebuje wielogodzinnej rekonwalescencji. Zatrucie alkoholem objawia się także mdłościami, bólem głowy i spadkiem koncentracji następnego dnia, a co za tym idzie nieefektywnym przyswajaniem wiedzy na zajęciach. Nie trzeba korzystać ze szkodliwych substancji, by poczuć się zrelaksowanym, pełnym energii i motywacji do nauki. Można sięgnąć po adaptogeny, czyli suplementy pochodzenia roślinnego, które kompleksowo wspierają przeciążony organizm studenta.

Wyciągi z Ashwagandhy i Różeńca Górskiego — adaptogeny wspierające pracę mózgu

Adaptogeny to rośliny, które dzięki swoim właściwościom wspierają homeostazę i rytm pracy narządów wewnętrznych. Mobilizują organizm do podjęcia takich reakcji, by sprostać wymaganiom środowiska zewnętrznego, nie zakłócając wewnętrznej równowagi.

Ashwagandha

To popularne lecznicze zioło, którego oddziaływanie zostało wielokrotnie udowodnione naukowo. Działa w inteligentny sposób tak, by wesprzeć narządy, które w danym czasie są najbardziej przeciążone. Ashwagandha to wsparcie dla pracy umysłu, podniesienie poziomu koncentracji, odporności na stres, zdolności zapamiętywania i utrwalania informacji. Dodatkowo Ashwagandha:

  • inicjuje tworzenie nowych komórek, połączeń nerwowych i neuroprzekaźników,
  • dzięki właściwościom antyoksydacyjnym chroni układ nerwowy przed uszkodzeniami,
  • poprawia refleks i skraca czas reakcji na bodźce;

Różeniec Górski

Korzeń Różeńca Górskiego w trakcie nauki na studiach to remedium na stres związany z egzaminami i terminami oddawania prac zaliczeniowych. Ten adaptogen obniża poziom niepokoju, zwiększa tolerancję na sytuacje stresowe i ułatwia ze spokojem rozwiązywać trudne zadania. Wspiera również procesy zapamiętywania, kreatywność, a także likwiduje uczucie senności. Udowodniono również, że Różeniec Górski zapobiega demielinizacji połączeń nerwowych i powstawania chorób takich jak Alzheimer.Działanie powyższych adaptogenów zostało wielokrotnie udowodnione naukowo i opracowane w medycznych publikacjach. Swoimi efektami po stosowaniu adaptogenów dzielą się również osoby, które dzięki tym roślinom z powodzeniem opanowały wiedzę i materiały w trakcie studiów. Internet i media społecznościowe są pełne takich recenzji, które tylko umacniają i potwierdzają niezwykłe działanie adaptogenów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button