Zdrowie

Antykoncepcja awaryjna: Jak uzyskać receptę na EllaOne?

Antykoncepcja awaryjna to metoda zapobiegania ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub z niepełnym zabezpieczeniem. EllaOne to tabletka antykoncepcyjna do stosowania w nagłych wypadkach, która działa przez trzy dni. Maksymalnie do 5 dni. Jednak wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak i gdzie zdobyć receptę do zrealizowania w aptece? Czy każdy lekarz może ją wystawić? Czy trzeba udać się osobiście do specjalisty? A może można w Internecie?

Gdzie można uzyskać receptę na EllaOne?

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna u lekarza, ale można również poprosić farmaceutę o wypisanie recepty. Farmaceuta może wypisać receptę wyłącznie na lek EllaOne. Receptę na lek EllaOne recepta można otrzymać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (PCP). Należy pamiętać, że jeśli receptę na lek EllaOne otrzymasz od specjalisty, nie musisz ponosić żadnych dodatkowych kosztów w przychodni. Receptę na EllaOne można również uzyskać przez Internet. Otrzymanie jej przez Internet nie jest legalne, musisz ją otrzymać bezpośrednio od lekarza.

Czy każdy lekarz może wypisać receptę na antykoncepcję awaryjną?

Tak, każdy lekarz może przepisać. Wystarczy powiedzieć, że chce się otrzymać antykoncepcję awaryjną.

Antykoncepcja awaryjna: Jak skuteczna jest tabletka EllaOne?

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej zależy od zastosowanej metody. Lek EllaOne jest skuteczny w zapobieganiu ciąży w okresie krótszym niż 5 dni po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku niestosowania antykoncepcji. Niestety, nie jest on w 100% skuteczny, co oznacza, że może nie działać u wszystkich kobiet. Jego skuteczność waha się między 90% a 95%.

Czy przyjmowanie awaryjnych tabletek jest bezpieczne?

Tak. Pigułka zawiera tylko jeden hormon – progesteron, który jest podobny do progesteronu wytwarzanego przez jajniki kobiety. Progestyna może zagęszczać śluz szyjkowy i sprawiać, że plemniki mają mniejsze szanse na dostanie się do macicy. Jeśli lek EllaOne zapobiegnie zajściu w ciążę, nie ma ryzyka wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych u pacjentki. Z drugiej strony, w przypadku niepowodzenia można zastosować dodatkową metodę antykoncepcyjną, aby zapobiec kolejnej ciąży. Stosowanie EllaOne jest więc bezpieczne, ale nie ma gwarancji, że będzie ona skuteczna.

Kiedy należy stosować antykoncepcję awaryjną?

EllaOne jest skuteczna, jeśli zostanie zastosowana w ciągu 72 godzin (3 dni) od odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Im szybciej zastosujesz ją po niezabezpieczonym stosunku, tym lepiej zadziała. Niektóre kobiety twierdzą, że lek działa najlepiej, gdy zostanie zastosowany w ciągu 48 godzin od odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Musisz wypróbować obie metody i sprawdzić, która jest dla Ciebie najlepsza.

Często zadawane pytania EllaOne

Poniżej znajdują się odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań. W przypadku dalszych pytań lub wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Czy można bezpiecznie przyjmować go z antybiotykami? Tak, przyjmowanie leku EllaOne z antybiotykami jest bezpieczne. Nie występują żadne interakcje między tymi dwoma lekami.

Czy mogę ją stosować, jeśli nie jestem aktywna seksualnie? Nie. Należy go stosować tylko wtedy, gdy uprawiasz seks bez zabezpieczenia.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button