Ślub i Wesele

Formalności przed ślubem – co musisz załatwić zanim weźmiesz ślub?

Ślub, to bez wątpienia wielkie wydarzenie w życiu każdej pary. Poza przyjemnościami, które nas czekają, jak zabawa do białego rana, prezenty, czy wybór kreacji, czekają nas również formalności przed ślubem, których musimy dopilnować i załatwić, aby móc cieszyć się stanem małżeńskim.

Koszty uroczystości oraz formalności przed ślubem

Zanim zaczniemy załatwiać dokumenty do ślubu, musimy mieć świadomość, ile kosztuje ślub. Jest to bowiem często niemały wydatek, zwłaszcza jeżeli zależy nam, aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy.

Zakładając, że przeciętne wesele to takie na około sto osób, w kościele, z dj-em, salą, weselem, limuzyną i sesją zdjęciową, to koszt tego wydarzenia z pewnością może otworzyć kwota 20 tysięcy złotych, a zamknąć przy optymistycznym wariancie, 60 tysięcy złotych. Gdzie pamiętać należy, że sama sala z wyżywieniem i rozrywką to może być już koszt 30 tysięcy złotych.

Oczywiście to, ile kosztuje wesele, zależy od nowożeńców i ich wyborów, mniej lub bardziej trafnych. Ponadto, kiedy już wiemy gdzie i za ile, pojawia się zmora wielu młodych ludzi, a mianowicie formalności przed ślubem.

Od tego, jakie dokumenty do ślubu musimy przygotować, zależy na jaki ślub się zdecydujemy. Obecnie najlepszym rozwiązaniem i najbardziej optymalnym jest ślub konkordatowy. To świetne rozwiązanie, ponieważ cała ceremonia odbywa się w świątyni, ale również ma tę samą wartość formalną, co ślub cywilny w Urzędzie. W pierwszej kolejności musimy:

  • wybrać kościół, w którym chcemy się pobrać,
  • następnie powinniśmy się udać do kancelarii parafialnej.
  • Jeżeli nie jest to wasza parafia, musicie mieć ze sobą odpisy i metryki wszystkich waszych sakramentów, aż do bierzmowania.
  •  Konieczne będzie świadectwo ze szkoły średniej z oceną z religii oraz jeżeli nie jest to wasz kościół- zgoda proboszcza na ślub poza parafią.
  •  Aby do ślubu doszło, musicie odbyć kurs przedmałżeński oraz spotkanie w poradni rodzinnej. Z obu oczywiście musicie mieć poświadczenie i również donieść je do proboszcza. Proboszcz sporządzi protokół przedmałżeński na podstawie tych dokumentów oraz rozmowy z wami. Jeżeli to uda się załatwić, musicie udać się do waszych parafii rodzimych aby mówić się na tzw. zapowiedzi.
  •  Następnie załatwiamy już bardziej przyziemne dokumenty do ślubu. W tym celu para młoda powinna udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Pamiętać należy, że narzeczeni muszą posiadać aktualne dowody osobiste oraz swoje skrócone akty urodzenia. Wszystko to po to, aby otrzymać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Mając owy dokument, zanosimy go do parafii.

Ślub cywilny rodem z Amerykańskiego filmu

Niejedna przyszła Panna Młoda marzy o ślubie na plaży. Jego organizacja jest możliwa! Jednak będzie to ślub cywilny. Ile kosztuje ślub w plenerze? Cóż, za bagatela skromne tysiąc złotych urzędnik z radością udzieli wam ślubu na plaży, w ogrodzie, w lesie, a nawet w górach!

Nie zapomnijcie, o co chodzi naprawdę

Nikt nie lubi papierologii. Formalności przed ślubem mogą zniechęcić niejedną parę. Jednak ślub to coś więcej niż akt prawny, piękna suknia, czy zabawa do białego rana. To obietnica. Obietnica tego, że cokolwiek się nie stanie, będziecie razem, że od momentu zakończenia ceremonii ty, oraz twój partner jesteście jednością. Oczywiście, że taką więź możecie mieć ze sobą już od dawna, jednak ślub pozwala na namacalne zamanifestowanie i przypieczętowanie tego faktu.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button