Czas wolny

Do czego przyda się modelarzom balsa?

Modelarstwo jest w dalszym ciągu często wybieranym hobbystycznym zajęciem. Wymaga inwestycji w pewne narzędzia, materiały, czas. Modele można wykonywać z różnych trwałych i mniej trwałych materiałów. Gdy solidność modelu jest dla modelarza priorytetem często sięga po drewno balsowe. Nadaje się ono do niemal każdego projektu, między innymi do budowania statków, samolotów, żaglowców, czołgów, tratw, łodzi. Balsa jest nie tylko trwała, ale także lekka, łatwo z nią pracować, nadaje się dla początkujących modelarzy, jak i tych, którzy chcą wykonywać bardziej ambitne, trudne do stworzenia modele.

Gdzie bez trudu otrzyma się drewno balsowe?

Choć modele można tworzyć z różnych materiałów, to jednak nie warto, szczególnie na początku przygody z modelarstwem, sięgać po te, które są oporne w obróbce. Z balsą nie ma tego problemu, jest produkowana tak, żeby jak najbardziej mogła ułatwiać projektującemu zadanie, drewno balsowe do celów hobbystycznych pocięte jest w odpowiednie deseczki, w dobrym do tworzenia modeli rozmiarze, grubości, są równo pocięte, niewymagające dodatkowych działań. Balsa jest dostępna w niejednym, dobrze wyposażonym sklepie modelarskim, można ją dostać także w sklepach internetowych. W takich miejscach bez problemu dobiera się deseczki balsowe we właściwych rozmiarach, najczęściej są to wymiary 100mmx1000mm, mogą różnić się grubością, waha się ona od 1mm do 30mm. Żeby je połączyć, wystarczy tylko dokupić specjalistyczny klej modelarski. W przypadku, gdy trzeba będzie je przyciąć, warto mieć pod ręką prostą w obsłudze piłkę włosową lub każdą inną, która ma drobne zęby.

Dobra inwestycja w balsę

Drewno balsowe dzięki swojej funkcjonalności i wyglądowi zyskało popularność modelarzy na całym świecie. Z balsą można tworzyć solidne, dobrze prezentujące się modele, które pozostaną w kolekcji na długie lata. Bez problemu komponuje się ona z innymi materiałami, można dobierać do niej odpowiednie tworzywa i nie martwić się o to, że konstrukcja będzie nietrwała. Także malowanie jej czy zabezpieczanie innych środkiem chemicznym, olejowanie, lakierowanie nie jest trudne i przynosi dobre efekty, w przypadku tego materiału można liczyć na wiele korzyści podczas kupowania i dalszego wykorzystywania. Balsa kupiona w sklepie modelarskim jest łatwym materiałem konstrukcyjnym, często wykorzystywanym nie tylko do tworzenia hobbystycznych modeli w domu, ale także jest sprowadzana do firmy, gdzie trzeba tworzyć profesjonalne makiety na przykład w biurach architektonicznych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button