Czworonożny przyjaciel w domu to nie tylko radość i niekończące się zabawy, ale także spora odpowiedzialność, która spoczywa na właścicielu i wszystkich domownikach. Przed podjęciem tej ważnej dla wszystkich decyzji, zadaj sobie pięć kluczowych pytań, które pomogą ci zweryfikować, czy pojawienie się psa w domu będzie w tym momencie dobrym krokiem.
Pies to nie zabawka
Jeśli myślisz o psie w kontekście kompana dla swoich dzieci, to świetny pomysł! Psy i dzieci chowają się razem doskonale, a wzajemne towarzystwo przynosi mnóstwo korzyści jednym i drugim. Pamiętaj jednak, że pies nie jest maskotką i stawianie granic, zarówno dziecku, jak i psu, będzie twoim głównym zadaniem w początkowym okresie. Pomocne w nauce pożądanych zachowań będą psie przysmaki, np. Baltica Training Snacks. Decydując się na psa dla małego dziecka do wieku wczesnoszkolnego, warto wybrać niewielkiego zwierzęcia, którym dziecko będzie potrafiło się zająć. Ciężkie, duże psy mogą być problematyczne w kontekście nauki wyprowadzania na spacer, czesania, podnoszenia, jeśli to konieczne i innych czynności. Z kilkukilogramowym psiakiem twoje dziecko powinno bez problemu sobie poradzić.
Czy masz wszystko, czego potrzebuje?
Zapewnienie psu odpowiednich warunków to priorytet. Gdy oczekujesz na narodziny dziecka, przygotowujesz mieszkanie i kompletujesz wyprawkę. Zanim czworonożny przyjaciel przekroczy próg domu, upewnij się, że masz pod ręką wszystko, co niezbędne. Przede wszystkim, legowiska dla psa dostosowane do jego gabarytów. Oprócz tego odpowiedniej wielkości miskę na wodę i karmę. Popularna podwójna miska dla psa nie zawsze sprawdza się dobrze. Pryskająca woda moczy chrupki, a z kolei kawałki karmy wpadają do części z wodą, jednak wiele zależy od stylu, w jakim konsumuje twój pupil. Oczywistym akcesorium jest też obroża. W polskich warunkach klimatycznych, gdy długie, jasne dni trwają tylko przez kilka tygodni, dobrze sprawdzi się obroża z odblaskowym elementem.
Pies czy suczka – oto jest pytanie
Płeć zwierzęcia nie pozostaje bez znaczenia. Psy i suczki różnią się temperamentem. Z reguły suczki są łagodniejsze i delikatniejsze. Mimo iż bywają bardziej płochliwe, są też dużo ostrożniejsze. Większość ma świetnie rozwinięty matczyny instynkt, co czyni je doskonałymi kompankami najmłodszych dzieci. Psy z kolei sprawdzą się lepiej jako zwierzęta stróżujące, mają nieco bardziej niezależne charaktery i bywają buntownikami (zwłaszcza w młodym wieku) ze skłonnością do ucieczek.
Mały czy duży
Wybierając psa, weź pod uwagę nie tylko jego wielkość, ale też wielkość swojego domu czy mieszkania. O ile niewielkie yorki i terriery dobrze odnajdą się wszędzie, o tyle dużym owczarkom może być zwyczajnie za ciasno w dwupokojowym mieszkaniu w bloku. Jeśli z kolei dysponujesz domem z ogrodem, kwestia gabarytów nowego członka rodziny schodzi na dalszy plan.