Pierścionki z aleksandrytem są coraz popularniejszym wyborem wielu kobiet. Mają wiele zalet, choć są dość kosztowne. Właściwości fizyczne i chemiczne tych kryształów wyhodowanych w laboratorium są identyczne z wysokiej jakości naturalnymi klejnotami. Przy wyborze pierścionka powinna cię ostrzec niska cena i brak certyfikatu.
Zamiast drogiego naturalnego lub hydrotermalnego aleksandrytu można kupić podróbkę – uszlachetniony kamień półszlachetny. Przy wyborze zwróć uwagę na cięcie, jakość polerowania, obecność defektów – odpryski, rysy. Najbardziej wartościowe są pierścionki z kamieniami, które mają efekt „chatoyansi ”. Termin „chatoyansi” oznacza efekt kociego oka.
Poziom zmiany koloru zależy od właściwości klejnotu. Wybierając srebrny pierścionek, zwróć uwagę na równowagę wagi, kształt, rodzaj kroju, kolor. Najlepsze aleksandryty wydobywane na Madagaskarze i Tanzanii są wycinane przez rzemieślników z Belgii i Izraela.
Warto również zwrócić uwagę na cenę, w jakiej kamień jest oferowany. Ze względu na swoją rzadkość aleksandryty są niezwykle drogie. Szczególną wartość mają pierścionki z aleksandrytem z XVIII-XIX w., gdyż większość z nich została przetopiona, a ceny zachowanych okazów są olbrzymie. W większości przypadków o cenie takiej biżuterii decyduje kwota podana za nią przez kupującego na aukcji. Jeśli szukasz biżuterii do codziennego użytku, to zwróć uwagę na pierścionek z aleksandrytem na siudek.com.pl.
Od czasu odkrycia aleksandrytowi przypisuje się silne magiczne moce. Był uważany za kamień wróżbity, a zmiana koloru była zwiastunem kłopotów lub choroby. Dla Europejczyków zmienność aleksandrytu była symbolem dwóch skrajności miłości: namiętności i zazdrości. W Europie wschodniej kamień aleksandrytowy uważano za kamień wdowy: bogate wdowy zaczęły go nosić na znak utraty ukochanej osoby.
Wpływ aleksandrytu na losy człowieka jest niejednoznaczny, może on ujarzmić słabych i zniszczyć jego życie, a silną osobę, która potrafi pokonać przeciwności, obdarza odwagą i odwagą.
Starożytni uzdrowiciele widzieli w aleksandrycie odbicie układu krążenia, niebieski oznaczał krew żylną, czerwony – tętnicze. Używali tego kamienia do leczenia serca, naczyń krwionośnych, oczyszczania krwi, a także jako środka hemostatycznego.
Aleksandryt – co to za kamień?
Aleksandryt to cenna, najdroższa odmiana chryzoberylu. Unikalna właściwość aleksandrytu to zmiany koloru z niebiesko-zielonego w świetle dziennym na czerwono-fioletowy i szkarłatny w świetle sztucznym i wynika ze specjalnego położenia jonów chromu w sieci krystalicznej. Ten efekt pleochroizmu jest popularnie nazywany „efektem aleksandrytowym”. Niektóre okazy minerału, cymofanu, dodatkowo mają efekt „kociego oka”. Przezroczysty kryształ aleksandrytu ma szklisty połysk, jego współczynnik załamania światła wynosi 1,744-1,758.
Do końca XX wieku aleksandryty wydobywano tylko na Uralu, gdzie znajduje się jedyne pierwotne złoże na świecie, które niestety zostało już wyczerpane i nie zostało zagospodarowane od 1995 roku. W naturze kamień ten jest niezwykle rzadki. Obecnie złoża aleksandrytu znajdują się w Brazylii, Sri Lance, Tanzanii, Madagaskarze.
Syntezę aleksandrytu uruchomiono w drugiej połowie XX wieku. Prawie wszystkie kamienie naturalne znajdują się dziś w prywatnych kolekcjach lub muzeach, prawie niemożliwe jest znalezienie ich w sprzedaży. Dlatego najczęściej w sklepach dostępny jest pierścionek z aleksandrytem syntetycznym.
Jak wyglądają pierścionki z aleksandrytem?
Wysadzany złotem pierścionek aleksandrytowy jest uważany za wyjątkową biżuterię. Obecność takiego kamienia świadczy o delikatnym i wyrafinowanym smaku właścicielki. Produkt reprezentuje bogactwo, elegancję i kobiecość. Klejnot świetnie prezentuje się zarówno w żółtym i różowym, białym i czerwonym złocie. Produkty z kamieniem naturalnym są z reguły rzadkie. Wynika to z rzadkości klejnotu. Dlatego do wyboru akcesoriów jubilerskich należy podchodzić odpowiedzialnie. Aby nie popełnić błędu przy zakupie, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na konstrukcję pierścionka.
Za co kochamy pierścionki z aleksandrytem?
Klasyczna złota biżuteria wykonana jest w surowym stylu. Mają cienkie ramki i proste linie. W tym przypadku kamyk jest oprawiony w kształt okrągły lub łezki. Zazwyczaj takie okazy nie są uzupełniane innymi kamieniami. Często są ozdobione rozproszonymi małymi kryształkami. Podkreślają jasność i głębię aleksandrytu, dzięki czemu zaczyna mienić się zupełnie innymi kolorami. Produkty w stylu vintage uzupełnia duży minerał w kształcie kwadratu lub owalu. Takie okazy mają złożoną konstrukcję, więc mogą nie być odpowiednie dla każdej z pań.