Lifestyle

Rolety a plisy na okno- co lepiej wybrać?

Niedługo zima się skończy, a słońce znowu na dobre zawita w ciągu dnia. Chociaż większość z nas cieszy się z takiej pogody, to światło w pogodny dzień może być uciążliwe, zwłaszcza jeśli mamy okna od strony padającego słońca.

Plisy na okno- wszystko, co musicie wiedzieć

Plisy do okien to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które mają w domu okna o niestandardowym kształcie (np. okrągłe) lub dla tych, którzy cenią sobie wygodę. Plisy w oknach dają bowiem dużą elastyczność. Możemy je dowolnie ustawić, tak aby faktycznie zasłaniały słońce, a jednocześnie okno pozostało częściowo odkryte.

Ponadto wyglądają bardzo ładnie i nowocześnie, dlatego często poza praktycznymi walorami, ludzie wybierają je ponieważ są atrakcyjniejsze niż standardowe rolety. W związku z możliwością dowolnej regulacji po montażu nie utrudniają one otwierania okna i sami możemy regulować ilość światła, które wpada do pomieszczenia.

Najczęściej stosuje się plisy do okien dachowych ze względu na ich kształt oraz niestandardowy rozmiar. Ale to nie wszystko, plisy można ze sobą łączyć. Oznacza to, że możemy zamontować dwie plisy na jednym oknie, tworząc system dzień-noc. Dodatkowo użytkownicy podkreślają łatwość mycia okien na których są plisy.

Ściąganie plis jest banalnie proste, ponieważ są one zamontowane na szynach, co znacząco ułatwia proces mycia. Plisy na okno dużo lepiej chronią przed słońcem i ciepłem, ponadto ze względu na ich popularność producenci prześcigają się w różnorodności tkanin i kolorach.

Świetnie sprawdzą się w domach lub dużych mieszkaniach, które mają widok na bardzo nasłonecznioną stronę. Plisy w oknach nie wymagają żadnych dodatkowych zasłon, ani firan.

Rolety a plisy

Rolety standardowe, żaluzje, czy rolety dzień-noc również dobrze chronią przed słońcem, ale nie tak dobrze jak plisy w oknach. Rolety poleca się osobom, które po prostu chcą przyciemnić mieszkanie i nie mają tak dużego problemu z nadmiernym nagrzewaniem i nasłonecznieniem wnętrza. Ponadto rolety sprawdzą się na standardowych oknach. Świetnie też chronią prywatność i są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem aniżeli plisy. Rolety również dużo łatwiej się czyści ze względu na użyte materiały. Warto też zaznaczyć, że wybór rolet ze względu na ich popularność jest dużo szerszy i łatwo będzie dobrać pasujący nam wzór. Dostępność jest też dużym atutem, ponieważ już całkiem dobre rolety zakupimy w najzwyklejszym markecie budowlanym, chociaż jeśli zależy nam na wysokiej jakości roletach dopasowanych do wnętrza i potrzeb, to polecamy zakup bezpośrednio u producenta, który również profesjonalnie oceni jaki typ rolet się u nas sprawdzi.

Rolety dużo lepiej sprawdzą się również w pomieszczeniach małych i słabo naświetlonych. Jeśli posiadamy firanki z których nie chcemy rezygnować to rolety będą ich idealnym uzupełnieniem.

Zatem co wybrać?

Z pewnością i plisy i rolety mają sporo plusów. Wybór zależy od tego gdzie mieszkamy i jakie wnętrze mamy. Ponadto należy wziąć pod uwagę budżet i choćby takie szczegóły jak to czy chcemy mieć firanki, albo jakiego kształtu mamy okna. Bez względu na to na co się zdecydujemy, rezultat będzie podobny. W słoneczne dni upał nie będzie nam tak doskwierał, a słońce nie będzie razić w oczy. Dodatkowo oba rozwiązania są świetnym ubogaceniem wnętrza. Dlatego kiedy już zadbamy o praktyczny aspekt, powinniśmy zastanowić się również nad kwestią estetyki. Plisy są bowiem polecane do kuchni, salonów, poddasza lub pokoi z balkonem, rolety świetnie się za to sprawdzą w mieszkaniu, biurze, sypialni, czy w niezbyt naświetlonym salonie.

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button