Psychodrama jest formą przedstawienia wewnętrznych problemów, konfliktów i ukrytych emocji na scenie. Chodzi o to, aby w formie etiudy teatralnej pokazać swój stan psychiczny lub to, co aktualnie nas dręczy. Jest to świetna metoda, która może służyć jako wspomaganie w leczeniu zaburzeń psychicznych, ale również codziennych trudności.
Czym jest psychodrama?
Psychodrama jest metodą terapeutyczną stworzoną przez Jakuba Moreno w latach XX dwudziestego wieku. Terapię psychodramą można zastosować tam, gdzie pacjent ma zaburzenia psychiczne, irracjonalne lęki, fobie, kompulsje, ale również, wykazuje potrzebę przepracowania własnych emocji i rozwoju osobistego.
Polega ona na tym, że w grupie są odgrywane sceny z życia. Jedna osoba prowadzi, zaprasza innych do gry. Etiudy mają odzwierciedlać sny, pragnienia, sytuacje, lęki oraz problemy odgrywającego. Ma to na celu przepracowanie swojej sprawy, ale również spojrzenie na nią z innego punktu widzenia, celem odnalezienia rozwiązania.
Psychodrama jako forma wspomagania psychoterapii
Psychodrama w psychoterapii ma bardzo kluczowe znaczenie. Musimy mieć świadomość, że terapia poprzez grę daje osobie dotkniętej problemem realną możliwość znalezienia jego rozwiązania i przepracowania poprzez działanie. Dlatego często, nawet w sytuacjach złożonych, takich jak szeroko rozumiane zaburzenia lękowe czy traumy, zaleca się psychodramę jako uzupełnienie standardowego leczenia.
Pacjent ponadto nie musi dosłownie się uzewnętrzniać, co często może sprawiać mu trudność i być przyczyną dodatkowego, niepotrzebnego stresu. Etiuda teatralna, którą odgrywa, ma znaczenie symboliczne, tak naprawdę to tylko on wie co dokładnie robi i jakie emocje nim targają.
Jednocześnie taka forma działania dużo mówi o pacjencie i jego problemie samemu terapeucie. Psychoterapia wspomagana psychodramą daje fantastyczne efekty. Pacjent nie tylko pracuje z tym z czym przyszedł, ale rozwija się poznawczo, emocjonalnie oraz otwiera się na siebie i innych.
Jak dokładnie działa psychodrama?
Technicznie rzecz ujmując psychodrama polega na teorii ról oraz dynamiki. Ma ona wywołać reakcję emocjonalną u pacjenta, tak by mógł on osiągnąć zupełnie inny punkt widzenia na swoją sprawę i tym samym znaleźć rozwiązanie.
Pacjent odgrywa rolę siebie w danej sytuacji, ale może też być w tym partnerem, którego dany moment życia dotyczy, tak by móc jednocześnie zdystansować się do problemu ale i zrozumieć swoje pewne życiowe wybory, czy mechanizm działania pewnych relacji.
Dlatego psychodrama zawsze odbywa się grupowo. Członkowie grupy na poszczególnych sesjach skupiają się na problemach konkretnej osoby. Pozwala to na pracę z samym sobą, ale również poprzez pracę z innymi, którzy odgrywają role w naszej historii, poznanie różnych perspektyw.
Dla kogo?
Powodem do rozpoczęcia terapii poprzez psychodramę mogą być:
- zaburzenia psychiczne
- zaburzenia odżywiania
- zaburzenia nastroju
- potrzeba rozwoju osobistego
- lęki i fobie
- traumy
- nieumiejętność radzenia sobie z emocjami i stresem.
- sytuacje w których mamy tzw. niedomkniętą figurę i potrzebujemy je przepracować.
Warto szukać pomocy
Jeśli cokolwiek w twoim życiu sprawia, że czujesz się osamotniony ze swoim problemem lub gdy masz poczucie, że coś niedobrego dzieje się z twoją kondycją psychiczną, nie wahaj się prosić o pomoc. Psychodrama jest jedną z wielu wspaniałych metod stosowanych w psychoterapii i być może praca z doświadczonym psychoterapeutą pomoże ci rozwiązać twój problem. Jeśli nic się nie dzieje, ale czujesz, że chciałbyś bardziej popracować nad sobą, to również znak, że psychodrama jest dla ciebie