PsychologiaRelacje

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną – czy to możliwe?

Niektórzy nie wyobrażają sobie innego układu, inni uważają, że jest to jedynie mrzonka, która prędzej, czy później rozpadnie się, gdy w grę wejdą bardziej zażyłe uczucia. Przyjaźń damsko-męska, czy istnieje?

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną z biologicznego punktu widzenia

Wiele osób uważa, że taki układ z czasem jest skazany na porażkę jeśli obie strony są heteroseksualne. Nie jest to jednak prawdą. Oczywiście biologia nakazuje, że jeśli spędzamy z kimś wystarczająco dużo czasu, budujemy z nim więź, to z czasem może pojawić się pożądanie lub uczucie. Istnieją przypadki, gdzie mimo że mamy do czynienia z dwojgiem atrakcyjnych ludzi, nie żywią oni do siebie nic, poza szczerą sympatią i co najwyżej kochają się jak rodzeństwo, jak to możliwe?

Przede wszystkim chemia, która jest obecna w naszym życiu czasem nie działa. Nie wiadomo czy to kwestia doboru naturalnego, czy genów, ale czasem mimo, że teoretycznie się sobie podobamy, to seksualnie nas od siebie odrzuca.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że to kwestia tego, że podświadomie dalej wybieramy partnerów z optymalnie najlepszą pulą genową dla nas. Po to, aby finalnie urodzić zdrowe potomstwo. Analogicznie, jeśli cokolwiek jest ,,nie tak” z genami osobnika płci przeciwnej, to pociąg seksualny nie działa, ponieważ nasz mózg nie chce mieć dzieci z tą osobą. Patrząc na to w ten sposób możliwa jest tylko przyjaźń między kobietą a mężczyzną pod warunkiem, że biologicznie nie są dla siebie atrakcyjni. 

Zażyłość emocjonalna

Abstrahując jednak od kwestii natury, ciężko nie czuć do kogoś nic, jeśli spędzamy z nim dużo czasu, dzielimy pasje, marzenia i lęki. To brzmi jak początek pięknego związku, a nie wieloletniej przyjaźni.

Przyjaźń bez podtekstów mimo licznych pozorów jest możliwa. Wynika to z faktu, że nawet uczucia są kwestią wyboru. Możemy wzmagać i wyciszać dowolne emocje i je regulować. Dlatego jeśli czujemy, że nasza relacja nie zmierza w tym kierunku w którym chcemy, po prostu musimy przystopować.

Ponadto chociaż wydawać by się mogło, że im więcej o kimś wiemy, albo więcej czasu z nim spędzamy, to prędzej się w nim zakochamy, to prawda jest zupełnie inna. Osoby preferujące przyjaźń bez seksu zaznaczają, że nie mogłyby nigdy zakochać się w swoim przyjacielu, bo za dużo o nim wiedzą i to sprawia, że traktują go bardziej jak rodzeństwo aniżeli kochanka. Dodatkowo podkreślają, że ich przyjaciel (mimo że atrakcyjny) dla nich jest osobą kompletnie aseksualną. Ze względu na te fakty, przyjaźń damsko męska może być możliwa i udana.

Cechy dobrej przyjaźni damsko męskiej

Jak stworzyć przyjaźń między kobietą a mężczyzna, tak aby była trwała i dobra?

  • Przede wszystkim bądźcie szczerzy i nie udawajcie kogoś, kim nie jesteście
  • Nie flirtujcie nawet dla zabawy
  • Nie bądźcie zaborczy i zazdrośni
  • Bądźcie dla siebie kumplami i doradcami 
  • Nie spędzajcie ze sobą więcej czasu, niż to konieczne.

Dlaczego przyjaźń między płciami nie wychodzi?

Skąd przeświadczenie, że przyjaźń między kobietą a mężczyzną nie może się udać? Bywa tak, że niektóre relacje z góry są skazane na porażkę. Dwoje ludzi ma się ku sobie, jednak z jakichś powodów nie decydują się na wspólny związek, a wybierają bezpieczniejszą według nich relację, jaką jest przyjaźń. W takiej sytuacji prędzej czy później w grę wejdą większe uczucia. Wynika to z faktu, że zauroczenie, zakochanie, czy nawet miłość były obecne od początku tej relacji, z tym że były po prostu tłumione. Zamierzeniem w tej relacji była bliskość nawet w okrojonej formie, a nie relacja oparta na bezinteresownej sympatii bez podtekstów.  

Przyjaciela warto mieć

Przyjaźń to fantastyczna sprawa. Męski przyjaciel pozwoli nam spojrzeć na wiele rzeczy z perspektywy mężczyzny, otworzy nam oczy na pewne kwestie, a i my możemy dać mu trochę kobiecego świata, tak aby jemu było łatwiej żyć z innymi paniami. Przyjaźń bez seksu jest możliwa i wiele udanych relacji tego typu pokazuje, że naprawdę nie ma się czego obawiać. Jeśli naszą motywacją jest po prostu fajna, luźna, miła relacja, to jest ona skazana na sukces. 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button