DzieckoRodzicielstwo

Pomocy, moje dziecko nie chce jeść!

Niejadek to dla rodziców nie lada zmartwienie. W końcu aby dziecko prawidłowo się rozwijało, musi jeść. Prawdą jest, że dziecko je tyle, ile potrzebuje, jednak co zrobić w przypadku kiedy nasze dziecko praktycznie wcale nie chce jeść?

Dlaczego moje dziecko nie chce jeść?

W przypadku małych dzieci powodem niechęci do jedzenia może być obawa przed nowym. Dziecko jakby z góry zakłada, że nowe potrawy są złe i niesmaczne.

W przypadku starszych dzieci problem może być bardziej złożony, ponieważ może mieć podłoże zdrowotne. Niejadek  nie musi koniecznie być chory, czasem dzieci rodzą się z awersją do jedzenia i tylko przebiegłe i kreatywne mamy mogą sobie z tym problemem poradzić. Inną kwestią jest nasze postrzeganie zjawiska ,,najedzenia”, często wydaje nam się, że nasze dziecko jest niejadkiem bo oceniamy ilość jedzenia jaką powinien zjeść przez pryzmat tego, ile zjada dorosły. Należy jednak pamiętać, że dzieci jedzą mniej i tyle ile jest to koniecznie, zgodnie z ich zapotrzebowaniem kalorycznym.

Zdrowie, a bycie niejadkiem

Jeśli nasze dziecko dotychczas wszystko ładnie zjadało i nagle stało się niejadkiem, powinniśmy w pierwszej kolejności wybrać się do pediatry. Rodzice często zadając sobie pytanie ,,czemu moje dziecko nie chce jeść?” obwiniają w pierwszej kolejności siebie zapominając, że powód może być bardziej złożony. Powodem braku apetytu u dziecka mogą być:

  • infekcja
  • alergia
  • nietolerancja pokarmowa
  • stres
  • awersja psychiczna (warto dowiedzieć się, czy ktoś nie ,,wkręcił” naszego dziecka i nie ma jakiś irracjonalnych obaw względem jedzenia, np. boi się, że makaron to robaki)
  • choroba układu pokarmowego
  • przyjmowane leki

W takiej sytuacji nasz niejadek, powinien przejść gruntowne badania. Ponadto pomocna powinna być wizyta o gastrologa, alergologa lub psychologia dziecięcego.

Domowe sposoby na niejadka.

Kiedy już wykluczymy chorobę lub jakiś problem natury emocjonalnej u naszego dziecka, możemy samodzielnie spróbować wzbudzić u niego zainteresowanie jedzeniem. Domowe sposoby na niejadka są dość proste i trudne zarazem. Wystarczy zainteresować nasze dziecko jedzeniem. Jak? Najstarszym sposobem jest tworzenie urozmaiconych, kolorowych posiłków. Dzieci nie lubią nudy, warto więc aby nasze potrawy nie tylko smakowały wybornie, ale i pięknie wyglądały. Możemy ułożyć warzywa w ulubioną postać z bajki lub jeśli nasze dziecko odmawia zdrowego jedzenia, podać je w bardziej przyjaznej formie np. w postaci zapiekanki. Świetnym sposobem jest też stylizowanie jedzenia na to, co jest najchętniej jedzone przez dzieci, czyli fast foody. Zdrowy, domowy kotlet podany w formie hamburgera, czy warzywna pizza mogą być świetnym rozwiązaniem.

Inne sposoby na brak apetytu u dzieci.

Firmy produkujące żywność dla dzieci i niemowląt oferują często preparaty pobudzające apetyt u dzieci. Warto również zapytać pediatrę o ewentualne suplementy diety, czy specjalistyczne preparaty na apetyt dla dzieci. Po tego typu produkty możemy sięgnąć gdy domowe sposoby na niejadka zawiodą.

Zaangażuj dziecko w posiłek

Czasami niechęć do jedzenia wynika z nieznajomości. Dzieci nie wiedzą co jedzą, więc patrzą na to podejrzliwie. Warto zaangażować swojego malucha, nawet najmłodszego, w proces przygotowania posiłku dla siebie i rodziny. Sprawi to, że dziecko nie tylko będzie dokładnie wiedziało co je, ale również będzie miało poczucie, że skoro przygotowało z mamą dokładnie to, na co miało ochotę to dumne ze swojego dzieła chętniej je zje.

Przede wszystkim jednak nie należy na siłę wmuszać jedzenia w dziecko. Takie zabiegi mają często zupełnie odwrotny efekt, a i często mogą prowadzić do nerwicy. W efekcie zamiast zachęcić dziecko do jedzenia tylko je utwierdzimy w przekonaniu, że nie warto jeść.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button