Dom

Ogród warzywny przy domu – koszt i zakładanie

Coraz więcej z nas docenia naturalną żywność, pozbawioną sztucznych polepszaczy smaków czy konserwantów. Pomimo zapewnień producentów o dobrym składzie oferowanych artykułów spożywczych, warto postawić na własną produkcję bądź uprawę. W tym celu doskonale sprawdzi się własny ogródek przy domu czy na własnym balkonie lub tarasie. Ile kosztuje założenie plantacji na własny użytek? Jak zacząć? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Ogród warzywny w skrzyniach- doskonały sposób na własną uprawę warzyw i owoców

Ogródek warzywny w skrzyniach jest doskonałą metodą na uprawę własnych warzyw, nawet gdy mamy do dyspozycji jednie balkon. Co więcej, na taki rodzaj uprawy możemy także zdecydować się na naszych tarasach. Całą przygodę należy rozpocząć od zakupu skrzyń dopasowanych do pozostałych elementów aranżacji naszych przestrzeni otwartych. Możemy postawić na modele drewniane bądź wykonane z tworzyw sztucznych. Ich koszt waha się w granicach 50-200zł za jedną sztukę. Wszystko zależy od wielkości oraz ilości pięter. By założyć ogródek warzywny w skrzyniach, należy zaopatrzyć się także w dobrej jakości ziemię, która jest podstawą do owocnych plonów. Dla warzyw takich jak np. pomidory, dostępne są specjalne mieszanki gleby o m.in. dostosowanym pH czy cennych składnikach odżywczych. Co więcej, o rozpoczęciu uprawy należy pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem. Bardzo wiele warzyw powinniśmy wysadzić do gruntu wczesną wiosną. Także sadzonki muszą zostać wysadzone do gruntu w odpowiednim czasie.

Ile kosztuje ogródek warzywny w skrzyniach?

Koszt ogródka warzywnego w skrzyniach zależy od jego wielkości. Jeśli pragniemy posiadać dwie- trzy skrzynki, wówczas ogródek przy domu, jego założenie, wraz z kupnem ziemi, nasion czy sadzonek, będzie kosztował nas mniej więcej 200-300zł. Im więcej skrzynek znajdzie się w naszym przydomowym ogródku, tym koszt wzrośnie.

Klasyczny ogródek przy domu

Ogródek warzywny za oknem naszego domu to zdecydowanie luksusowy wariant, który pozwala na pewność co do jakości spożywanych pokarmów. My móc cieszyć się obfitymi plonami, wystarczy kawałek własnej ziemi, odpowiednie narzędzia do jej pielęgnacji oraz dobrej jakości nasiona i sadzonki. Kluczem do powodzenia prowadzonych upraw jest właściwie przygotowanie gruntu. Idealnymi warunkami dla wielu gatunków warzyw jest gleba przewiewna, przepuszczalna, wodna oraz z dużą pojemnością sorpcyjną. W związku z tym, zanim wsadzimy sadzonki czy nasiona naszych warzyw, ziemia musi być głęboko przekopana. By maksymalnie ułatwić sobie pracę, warto zainwestować w glebogryzarkę- specjalistyczne urządzenie, które doskonale przygotuje grunt pod uprawę. Możemy także zrobić to zwykłym szpadlem. W celu walki z uporczywymi chwastami warto swoje grządki wyposażyć w agrowłókninę, by nie było konieczności regularnego ich pielenia. Ogródek warzywny uwzględniając zakup glebogryzarki oraz agrowłókniny, będzie kosztowała mniej więcej 500-1000zł. Cena uwarunkowana jest przede wszystkim modelem sprzętu. Jeśli chcemy zmniejszyć koszty założenia, wystarczy zrezygnować z profesjonalnych urządzeń do spulchnienia ziemi, a wówczas pozostaje nam jedynie zakup nasion, sadzonek oraz agrowłókniny.

Przydomowy ogródek warzywny to Twoje marzenie? Weź sprawy w swoje ręce i załóż swoje własne uprawy już dziś.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button