Dom

Mała łazienka – jak ją oświetlić, by była funkcjonalną przestrzenią?

W małej łazience liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. Stawiamy na przestrzeń, która będzie jak najbardziej funkcjonalna mimo ograniczonego metrażu. Nie obejdzie się bez podstawowych mebli, umywalki czy kabiny prysznicowej, ale i oświetlenia. Jakie lampy dobrać do małej łazienki, aby nie pozbawić jej funkcjonalności?

Zasady oświetlania małej łazienki

Zasady oświetlania łazienek pozostają zawsze takie same, niezależnie od metrażu tego pomieszczenia. Oznacza to zatem, że niezbędne jest zastosowanie oświetlenia głównego oraz zadaniowego. Przydaje się także oświetlenie dekoracyjne, bo to ono odpowiada za atmosferę panującą w łazience, a przecież to pomieszczenie, w którym również się relaksujemy.

Co na oświetlenie główne?

W roli oświetlenia głównego sprawdzają się lampy wiszące. O ile w wysokiej i przestronnej łazience można sobie pozwolić na obszerne modele lamp, o tyle w niewielkim pomieszczeniu wybór musi być zdecydowanie bardziej przemyślany. Tutaj sprawdzą się konstrukcje minimalistyczne, takie, które nie będą przeszkadzały domownikom podczas poruszania się po łazience. Rezygnujemy zatem z niepraktycznych żyrandoli i lamp wiszących na długich linkach, na rzecz tych mniejszych, skromniejszych, ale wciąż gwarantujących równomierne rozprowadzanie światła.

W roli oświetlenia głównego w małej łazience doskonale sprawdzą się plafony, które można znaleźć w sklepie https://azzardo.com.pl/. Jest tu całkiem spory wybór tych niemalże płaskich lamp – różnorodnych pod względem kształtów, linii, kolorystyki czy detali. Dzięki temu ten pozornie zwyczajny plafon można dobrać w taki sposób, aby nie tylko dobrze oświetlał łazienkowe wnętrze, ale i pasował do stworzonej tu aranżacji.

Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe to lampy, dzięki którym będziemy mogli liczyć na precyzyjne rozświetlenie małych fragmentów przestrzeni. Lampy o takim charakterze montujemy przede wszystkim w strefie umywalkowej, w okolicach lustrach. Są niezbędne, ponieważ właśnie tutaj codziennie podejmujemy czynności pielęgnacyjne, wykonujemy makijaż, golimy zarost, układamy fryzurę i nie tylko.

W roli lamp zadaniowych sprawdzą się klasyczne kinkiety, najlepiej umieszczone po obu stronach lustra, lub punktowe źródła światła z LED-ami. Te ostatnie zajmują minimum miejsca, pozostają praktycznie niezauważone, ale są w stanie zaoferować taką ilość światła, jaka jest niezbędna domownikom. Co więcej, LED-y zagwarantują żywotność oraz oszczędności na rachunkach za prąd.

Światło dekoracyjne

W łazience wykonujemy nie tylko zabiegi pielęgnacyjne, ale i relaksujemy się w kąpieli. Potrzebujemy zatem przyjaznej, przytulnej atmosfery tego miejsca. Światła, które koi, pozwala odpocząć. Lampy lub pojedyncze punkty świetlne, które będą dekorowały łazienkowe wnętrze, to zatem równie ważny element wśród oświetleniowych produktów.

Wiemy już, czego potrzebuje nasza mała i skromna łazienka. Poszukajmy konstrukcji, detali czy kolorów, które nas urzekną, a do tego w pełni oddadzą funkcjonalność łazienki.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button