Zdrowie

Makroglobulinemia Waldenströma. Diagnoza i leczenie w Polsce

Co się kryje pod tą dość obco brzmiąco nazwą? Czy makroglobulinemia Waldenströma może być w jakikolwiek sposób leczona? Jakie badania są konieczne do postawienia diagnozy? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Co to jest makroglobulinemia Waldenströma?

Pod tą dość skomplikowanie brzmiącą nazwą kryje się chłoniak limfoplazmocytowy, który współwystępuje z gammapatią monoklonalną IgM. Niestety nie można wskazać konkretnych przyczyn tego schorzenia, choć wskazuje się na pewne czynniki, które przyczyniają się do wystąpienia tego chłoniaka, m.in. przebyte WZW typu C czy predyspozycje rodzinne.

Diagnostyka makroglobulinemii Waldenströma

Aby rozpoznać makroglobulinemię Waldenstroma (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/choroby/makroglobulinemia-waldenstroma), konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań, takich jak elektroforeza i immunofiksacja szpiku kostnego oraz trepanobiopsja szpiku kostnego. Do tego wykonuje się przeróżne badania dodatkowe, które pozwalają wykluczyć inne przyczyny objawów występujących u pacjenta lub doprecyzować, jak poważny jest jego stan zdrowia.

Jak leczyć makroglobulinemię Waldenströma?

Trudno wskazać na jedną ścieżkę terapeutyczną, ponieważ dobór terapii zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent. W przypadku tzw. pacjentów bezobjawowych kluczowe jest regularne kontrolowanie stanu ich zdrowia oraz obserwacja.

Warto również wiedzieć o tym, że sam przebieg choroby zazwyczaj nie ma dynamicznego charakteru, a rozwija się na przestrzeni lat. To jednak nie oznacza, że makroglobulinemia u części pacjentów nie rozwija się w sposób gwałtowny – niestety są i takie przypadki, u których w związku z tym rokowania są gorsze niż u innych chorujących.

Makroglobulinemia Waldenströma jako przykład choroby rzadkiej

MW – bo tak w skrócie bywa też określana makroglobulinemia Waldenströma – częściej występuje u mężczyzn, a zapadalność na tę chorobę na naszym kontynencie waha się od 4 do 7 przypadków na 1000000 i najczęściej pojawia się u osób po 65. roku życia. Jej objawy mogą być mylone zarówno ze zmianami zachodzącymi pod wpływem wieku, jak i innymi chorobami – tak zresztą bywa bardzo często w przypadku różnych chorób rzadkich, które stanowią prawdziwe wyzwanie diagnostyczne.

Fundacja Saventic dąży do tego, by zarówno zwiększać świadomość istnienia chorób rzadkich w społeczeństwie, jak i ułatwiać dostęp do nowoczesnych metod diagnostycznych.

Zespół specjalistów Fundacji, korzystając ze wsparcia rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji, analizuje udostępniane przez pacjentów dane medyczne. Po zakończeniu tego procesu formułowana jest indywidualna odpowiedź zwrotna wraz z dodatkowymi wskazówkami co do dalszego procesu diagnostycznego. Taka pomoc jest w pełni bezpłatna i może z niej skorzystać dosłownie każdy.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button