Dom

Jakie zalety mają ekspresy dźwigniowe?

Każdy z nas wie, jak wyglądają, jak działają ekspresy ciśnieniowe. Są w każdym sklepie i można je znaleźć praktycznie na wyposażeniu każdego pokoju na wynajem. Jednak czy wiesz, że ekspresy dźwigniowe to jedne z ekspresów, którymi wydobywa się najlepszy smak kawy?

Jak działają ekspresy dźwigniowe?

Przy używaniu ekspresów dźwigniowych trzeba mieć trochę “pary” w rękach. Dlaczego? Ponieważ używa w nazwie dźwignia to klucz do sukcesu pysznej i aromatycznej kawy. Ekspresy dźwigniowe nie są wielkie, jeśli chodzi o wersje domowe. Do użytku tylko dla siebie nie potrzeba Ci pokaźnej maszyny jak w lokalach gastronomicznych. W środku ekspresu jest cylinder i tłok. Kiedy obniżasz dźwignię, podnosi się tłok. Do niego jest zamocowana sprężyna. Dzięki temu tłok pozwala na wypełnienie wspomnianego cylindra wodą. W momencie puszczenia dźwigni, zadaniem sprężyny jest nacisk na tłok, a ten wypycha wodę. To działanie powoduje, że woda przedstostaje się przez wylewkę do kawy. I tak właśnie tworzy się Twoja kawa. Nie jest to skomplikowana procedura, jednak wymaga trzeźwego umysłu, bo po drodze mogę się zdarzyć wpadki.

Ile kosztują ekspresy dźwigniowe?

Mogłoby się wydawać, że skoro należy tu użyć sporo siły, włożyć całkiem duży wysiłek w zrobienie kawy, to ekspresy dźwigniowe będą bardzo tanie. Otóż nie. Wcale tak nie jest. Niektóre z ekspresów dźwigniowych osiągają podobne ceny jak ekspresy ciśnieniowe czy kolbowe. Dlaczego?  Kluczem są bardzo dobre materiały. Aby nie popękały podczas nacisku, należy użyć materiałów bardzo dobrej jakości. Jednak jest to dość spora inwestycja, dlatego przed zakupem dobrych ekspresów dźwigniowych pamiętaj o konsultacji z fachowcem, który doradzi Ci dokładnie jaki model będzie odpowiedni dla Ciebie.

Jak smakuje kawa z ekspresu dźwigniowego?

Na pewno inaczej, niż jesteś przyzwyczajony do tej pory. Dlaczego? Ponieważ jeśli w Twoim domu gości ekspres ciśnieniowy czy kapsułkowy, to znasz już smak tej kawy. Jednak kluczem do dobrego używania ekspresów ciśnieniowych jest praktyka. Wyrafinowany smak kawy z ekspresu ciśnieniowego nie od razu smakuje każdemu. Jest to dość mocny aromat i być może po raz pierwszy spróbujesz kawy samej w sobie. Właśnie używając ekspresu dźwigniowego ludzie mają okazję przekonać się jak mocna jest kawa oraz spróbować różnych jej odmian.

Próbując kawę z ekspresów dźwigniowych pamiętaj o tym, aby dać jej szansę. Często osoby, które korzystały z innego rodzaju ekspresów, nie czują głębi smaku, ponieważ ich zmysły odnośnie kawy zostały stępione delikatnymi smakami.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button