Dom

Jakie garnki warto mieć w swojej kuchni?

Wyposażenie kuchni nie stanowi duże wyzwania dla osób, które gotują na co dzień. Niemniej jednak w przypadku tych, którzy jedynie okazyjnie do niej zaglądają, dobór odpowiedniego sprzętu, a zwłaszcza garnków, to już poważniejszy problem. Choć każdy z nas ma nieco inne preferencje kulinarne i gotuje dla innej liczby osób, to w pewne rodzaje garnków zdecydowanie warto się wyposażyć.

Małe, średnie czy duże?

Kupując garnki, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich objętość. Już na pierwszy rzut oka widać, ile mniej więcej jest w stanie pomieścić dany model. W każdej kuchni przyda się garnek małych rozmiarów, o pojemności mniej więcej 2,5 litra, garnek średni o pojemności 4-5 litrów i duży garnek o pojemności 6-7 litrów. Pamiętajmy, że służą one nie tylko do gotowania, lecz również do przechowywania różnego rodzaju potraw. Dopasowanie odpowiednich garnków do ilości dania jest niezmiernie istotne z kilku powodów. Przede wszystkim na mniejszej powierzchni potrawa szybciej osiągnie pożądaną temperaturę, a więc będzie nadawała się do spożycia. Z drugiej strony, należy zawsze dopasować garnek do wielkości palnika, tak aby nie przepłacać za energię elektryczną czy gaz.

Rondelek – niezbędny w każdej kuchni

Garnki o standardowych wymiarach i kształtach to dopiero niektóre akcesoria, jakie musimy zakupić do naszej kuchni. Warto również wyposażyć się w rondelek, najlepiej z nieprzywierającą powłoką, na której można przygotowywać potrawy bez dodatku tłuszczu. Rondel sprawdzi się idealnie do przygotowywania i ogrzewania różnego rodzaju dań jednogarnkowych, możemy też usmażyć w nim jajecznicę czy ugotować jajka na twardo bądź na miękko. Możliwości jest sporo, natomiast sam koszt rondelka jest niewielki. Zazwyczaj nie ma on dużych wymiarów, jednak jeśli gotujemy dla całej rodziny, wyposażmy się w rondelek, który swoich wyglądem przypomina nieco patelnię.

Specjalistyczne garnki – tak czy nie?

Wydaje się, że specjalistyczne garnki przeznaczone są dla osób, które uwielbiają gotować. Tymczasem okazuje się, że będą one doskonałym rozwiązaniem także dla tych, którzy do kuchni zaglądają jedynie od czasu do czasu. Dlaczego? Otóż ułatwiają one przygotowywanie potraw zwłaszcza tym, którzy nie mają dużego talentu kulinarnego. Garnki do makaronu czy garnuszki do podgrzewania mleka będą więc idealnym wyborem, nie mówiąc już o szybkowarach. Specjalistyczne garnki są co prawda nieco droższe, jednak praca z nimi to sama przyjemność, dlatego zdecydowanie warto rozważyć ich zakup, urządzając kuchnię.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button