LifestyleCzas wolny

Spirytus i mąka ziemniaczana, czyli jak usunąć plamy z wina?

Miły wieczór po ciężkim dniu z kieliszkiem wina może nam narobić niemałych problemów. Tak samo chwila nieuwagi na prywatce może skończyć się rozpaczą w postaci plamy na ukochanej sukience, czy białym dywanie. Jak usunąć plamy z wina?

Domowe sposoby na to, jak usunąć plamy z wina

Nie tylko czerwone wino jest problematyczne. Różowe, białe, szampan, czy nawet bourbon mogą zostawiać trudne do wywabienia plamy. Istnieją jednak domowe sposoby na to, jak wywabić plamy po różnych kolorowych alkoholach, nie niszcząc przy tym tkanin i nie wydając kolosalnych ilości pieniędzy na pralnię, czy środki czyszczące.
• Mąka ziemniaczana
Jak sprać czerwone wino? Najlepiej mąką ziemniaczaną! Zwłaszcza jeżeli przykry wypadek z winem ma swój finał na naszej satynowej pościeli, czy jedwabnej sukience. Mąka ziemniaczana bowiem świetnie nadaje się do delikatnych materiałów. Plamę należy posypać mąką ziemniaczaną z odrobiną wody, pozostawić na parę minut, następnie wypłukać w zimnej wodzie i normalnie wyprać.
• Mydło z amoniakiem.
Jeżeli zbyt późno zorientowałyśmy się, że poplamiłyśmy odzież lub tapicerkę winem i plama zdążyła wyschnąć, warto do prania zastosować szare mydło z odrobiną amoniaku.
• Cytryna
Jak sprać różowe wino? Najlepiej polej plamę sokiem z cytryny, a następie upierz jak zwykle. Po plamie powinno nie być śladu.
• Soda oczyszczona.
Soda oczyszczona zaradzi na wszystko. Pasta z sody nałożona na plamę z alkoholu wyciągnie wszelkie przebarwienia bez uszkodzenia tkaniny. Następnie pierzemy jak zwykle.
• Wybielacz ze spirytusu.
Jeżeli niefortunnie kieliszek upadł nam na biały dywan lub kilka kropel spadło na białą koszulę, nie musimy od razu popadać w rozpacz. Wystarczy namoczyć biały materiał w roztworze spirytusu z wodą. To świetny sposób na to, jak wywabić plamy nawet z czerwonego wina.
• Krem do golenia
Jeżeli nie wiemy, jak usunąć plamy z wina lub innych kolorowych alkoholi i skrzętnie ukrywamy je pod narzutą lub w szafie licząc, że pewnego dnia uda się je wyprać, to z pomocą przychodzi męska kosmetyczka. Krem do golenia, który możemy w niej znaleźć, świetnie wywabia plamy. Wystarczy nałożyć go na plamę na piętnaście minut, a następnie spłukać letnią wodą, po plamie nie ma śladu!
• Czym się strułeś, tym się, lecz…
Jeżeli zabrudziłyśmy ubranie czerwonym winem, to polejmy plamę białym winem lub szampanem! Następnie wrzućmy odzież do pralki. Plama powinna zniknąć.
• Ciepłe mleko.
Na plamy po winie lub whisky możemy również zastosować mleko. Jak usunąć plamy z wina mlekiem? Należy je podgrzać, tak aby było ciepłe, ale nie gorące. Następnie namoczyć tkaninę w mleku i wyprać.

Wino wyprane, a co z plamami po piwie lub kolorowym drinkach?

Nie tylko plamy po winie sprawiają trudności. Szczególnie problematyczne są te pozostawiające zapachy jak na przykład po piwie. Aby pozbyć się plam z piwa, należy posypać ją solą jeśli plama jest świeża. Sól bowiem wchłonie płyn, a następnie wypranie w proszku czy środku do dywanów bez problemu zabije przykry zapach. Świetnym rozwiązaniem jest użycie po prostu środka do dywanów lub wody z płynem do mycia naczyń.

Zabezpiecz się

Jeżeli planujemy zrobić lub wybrać się na imprezę, możemy uchronić się przed plamami z wina, czy innych alkoholi. Po pierwsze, dywan warto zwinąć na czas domówki, a meble możemy zabezpieczyć podkładkami. Jeżeli jednak obawiamy się o ubranie lub nie mamy możliwości zabezpieczenia domu, to warto kupić spray wodoodporny. Takie spraye działają hydrofobowo. Oznacza to, że tworzą na powierzchni niewidzialną barierę i wszelkie płyny po niej spływają, bez wnikania w nią.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button