LifestyleCzas wolny

Jak skutecznie wyczyścić białe obuwie?

Białe buty to totalny must have, jeżeli chodzi o damską, jak i męską garderobę. Niestety białe obuwie, aby zachowało swój śnieżny kolor, musi być odpowiednio impregnowane i czyszczone. Jak jednak poradzić sobie z butami, które są już zabrudzone od jakiegoś czasu?

Domowe sposoby na białe obuwie

Czyszczenie białych butów to nie lada wyzwanie. Obuwie w tym kolorze często żółknie samo z siebie. Na żółknięcie białych butów, głównie wpływają warunki środowiska, jak słońce, zanieczyszczenia powietrza, czy dym tytoniowy. Dodatkowo białe obuwie bardzo łatwo zabrudzić choćby niepozornym kurzem, przechowując w szafce. Jak wyczyścić białe obuwie w domu?

  • Soda oczyszczona

Soda jest królową domu. Mając kilka jej torebek, sprzątniecie mieszkanie, zrobicie pranie i jeszcze przyrządzicie puszyste naleśniki. Czyszczenie białych butów, również nie mogło się bez niej obyć.

Wystarczy, że  2 łyżeczki wymieszamy z wodą, a następnie miękką ściereczką, namoczoną w roztworze, przetrzemy buty.

  • Płyn do mycia naczyń

Jak pokazuje doświadczenie, nie tylko ,,do naczyń”. Jak wyczyścić białe buty, tym detergentem? Wystarczy, że nałożymy jego niewielką ilość na wilgotną ściereczkę i przetrzemy miejsce zabrudzenia. Możemy też białe obuwie  wyprać w płynie, w miseczce z wodą.

  • Pasta do zębów

Wybielająca pasta do zębów świetnie sprawdzi się przy czyszczeniu gumy w białych butach, która często żółknie. Wystarczy, że na starą szczoteczkę do zębów, nałożymy pastę wybielającą i wyszorujemy podeszwę.

  • Mleczko do czyszczenia powierzchni

Kolejny świetny patent na białe obuwie. Sprawdzi się przy butach z materiału sztucznego, eko skóry lub przy gumowych podeszwach. Wystarczy mleczko nałożyć na gąbeczkę lub miękką ściereczkę i wyszorować buty.

  • Sok z cytryny

3 łyżeczki soku z cytryny, mieszamy z wodą i cierpliwie oraz dokładnie czyścimy zabrudzone lub przebarwione miejsca na butach. Sprawdzi się to, zwłaszcza gdy np. na imprezie, ktoś obleje nam buty kolorowym trunkiem. Jest to też metoda polecana w przypadku, gdy z jakiegoś powodu buty zaczną nam brzydko pachnieć. Jeżeli po wypraniu zapach dalej się utrzymuje, możemy również wyszorować buty sokiem z cytryny, który niweluje brzydkie zapachy.

  • Proszek do białych tkanin

Chociaż obecnie większość osób preferuje pranie w kapsułkach, to jeżeli jesteśmy posiadaczami białych butów, warto mieć w szafce, proszek do białego prania. W przypadku uporczywych plam i zabrudzeń wystarczy dodać do niego trochę wody, tak aby powstała pasta i wyszorować nią obuwie. Ponadto przebarwione, brudne sznurówki możemy moczyć w roztworze proszku z wodą, aby przywrócić im czystość i biel.

Czy należy prać buty w pralce?

Większość osób się nad tym nie zastanawia, skoro pralki mają specjalnie programy, często do obuwia sportowego to wrzucamy je bez zastanowienia. Tymczasem, wielu producentów podkreśla, że dany model nie nadaje się do prania w pralce, a jedynie ręcznego czyszczenia. Jeżeli mamy białe zamszowe, skórzane lub skóropodobne obuwie, prawie na pewno nie należy ich prać w pralce. Natomiast jeżeli chodzi o materiałowe adidasy, trampki, czy baleriny, wszystko zależy od producenta. Mimo wszystko należy uważać, obuwie mogą się rozkleić lub odkształcić, a tego typu uszkodzeń nie obejmuje gwarancja, gdyż to myśmy tak naprawdę zniszczyli buty.

Jak suszyć obuwie?

Jeżeli już wypraliśmy buty lub umyliśmy w misce, pamiętajmy, że powinny sobie powolutku wyschnąć w cieniu. Suszenie butów na słońcu może skończyć się odbarwieniami lub zniszczeniem obuwia. Buty wskutek zbyt szybkiego procesu schnięcia, mogą się bowiem rozkleić.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button