Czas wolnyKsiążki

Fenomen książek Aghaty Christie – dlaczego warto je przeczytać?

Niektórzy pisarze mimo swojej fizycznej śmierci pozostawiają po sobie nieśmiertelną literaturę. Do tych wyjątków zalicza się Aghata Christie – autorka poczytnych kryminałów, które napisała bez formalnego wykształcenia, stając się najpoczytniejszą pisarką na całym świecie. W czym tkwi sekret jej książek?

To najpopularniejsza autorka kryminałów, a jej literatura mimo upływu lat, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Do tej pory sprzedano ponad dwa miliardy jej książek przetłumaczonych na ponad pięćdziesiąt języków. Jej fabuły bazują na ciekawie poprowadzonych wątkach, w których roi się od zagadek detektywistycznych. Pisarka była niezawodna w tworzeniu barwnych, oryginalnych postaci, a książki Aghaty Christie to twórczość niejednokrotnie ekranizowana. Co takiego miała w sobie autorka, że stała się mistrzynią literatury detektywistycznej?

Dorastanie, które miało znaczenie

Jej ojciec umarł, gdy była mała – wraz z siostrą i matką zostały bez środków do życia. Bieda nie pozwoliła jej się kształcić, ale do perfekcji sama opanowała podstawy pisania. Najpierw tworzyła dla zabicia czasu, a potem pisanie stało się dla niej terapią, która ochroniła ją m.in. przed bolesnym rozwodem i śmiercią matki. Inspiracją Christie była praca asystentki aptekarza, w której po raz pierwszy zetknęła się z truciznami – one stały się motywem większości jej powieści. W grudniu 1926 roku pisarka zaginęła na 11 dni, po śmierci matki. Odnaleziono ją w hotelu, gdzie była zameldowała pod nazwiskiem kochanki męża. Podobno inspirację do pisania czerpała, kąpiąc się długimi godzinami w wannie, gryząc jabłka i zmywając naczynia. W czasie tych czynności wymyślała swoje fabuły. Była kobietą pełną tajemniczości i niespodzianek, a jasny umysł zachowała do późnej starości.

Dynamika, która nie pozostawia czytelnika obojętnym

Swoje najlepsze powieści napisała po 40-tce, będąc w drugim małżeństwie z archeologiem – Maxem Mallowanem, które przyniosło jej szczęście. Dużo podróżowała, szczególnie interesowały ją wykopaliska, dlatego akcja kilku jej powieści toczy się na Bliskim Wschodzie, w Indiach, a nawet w pociągu Orient Express. Każdy jej kryminał zmusza czytelnika do wysiłku umysłowego. Miała wyjątkowy dar tworzenia zagadkowych, ciekawych postaci. Stworzyła Herkulesa Poriot – belgijskiego detektywa, który w swoich dedukcjach wykorzystywał swoją wyobraźnię, był szalenie inteligentny i zadawał podstępne pytania.

Ponadczasowość książek Aghaty Christie

Pisarka był mistrzynią zaskakujących zakończeń i klimatycznych, sprytnie poprowadzonych historii. Jej książki wciągają czytelnika w fabułę, w której przepada on od pierwszych stron, próbując sam rozwikłać skomplikowaną zagadkę. Autorka miała niesamowitą umiejętność wszystkich burzenia pewnych domysłów wyłącznie kilkoma słowami bohaterów i pobudzała do ponownego tworzenia spiskowych teorii. W jej książkach można znaleźć powściągliwość, prostotę słowa i namiastkę dawnych, angielskich lat. Jej fenomen ciągle trwa – książki Aghaty Christie to doskonała literatura, która wbija w fotel!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button