Zdrowie i UrodaUroda

Jak dbać o dłonie nie tylko w czasach pandemii?

W obecnym czasie na każdym kroku media, plakaty, czy nawet celebryci przypominają nam o konieczności mycia rąk. Ponadto idąc do sklepu mamy obowiązek ręce zdezynfekować środkami silnie wysuszającymi skórę, ze względu na wysoką zawartość alkoholu. Takie częste zabiegi skutkują suchymi, popękanymi dłońmi, które nie tylko brzydko wyglądają, ale również bolą. Jak dbać o dłonie w tym trudnym czasie?

Dlaczego skóra pęka?

Mogłoby się wydawać, że powłoka naszego ciała powinna być niemal niezniszczalna, skoro ma chronić nasze ciało między innymi przed utratą wody. Popękane dłonie, to nie lada problem. Uszkodzona skóra brzydko wygląda, boli i naraża nas na infekcję, gdyż rany są dla bakterii niczym otwarte drzwi do naszego organizmu. Powodem tego jest  przesuszona skóra. Najczęściej do pęknięć dochodzi na:
• zgięciach palców
• opuszkach palców
• między palcami
• wokół paznokci
Przyczyną bezpośrednią samej suchości najczęściej jest zła pielęgnacja lub jej całkowity brak, używanie silnych detergentów bez użycia rękawiczek, częste mycie dłoni, które obecnie jest wymagane, czy poważne niedobory witamin, gdzie w tym przypadku konieczne jest wykonanie badania krwi i konsultacja z lekarzem.

Jak dbać o dłonie?

Oczywiście zabieg na dłonie, raz na jakiś czas w salonie kosmetycznym, jest najlepszym rozwiązaniem. Jednak obecnie możliwość wykonania takiego zabiegu jest ograniczona, ponadto mało która z nas codziennie oddaje się w ręce profesjonalnego kosmetologa. Dlatego należy zadbać o właściwą pielęgnację dłoni w domowym zaciszu.

Takie domowe spa nie wymaga często dużego nakładu finansowego ani wizyty w sklepie, bowiem wiele produktów używamy na co dzień. Jak dbać o dłonie w domu?


Otóż przesuszona skóra potrzebuje przede wszystkim nawodnienia i nawilżenia. W tym przypadku świetnie sprawdzą się dedykowane kremy lub oleje i masła. O to jak dbać o dłonie w domu wie doskonale nasza kuchnia, bowiem oleje których w niej używamy są remedium na wszelkie problemy z dłońmi.

Oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej lniany, czy olejek arganowy świetnie sprawdzą się jako maska. Popękana skóra dłoni potrzebuje też ukojenia, dlatego warto zwrócić uwagę na produkty z pantenolem, a do oleju, którym nawilżymy dłonie, możemy dodać kapsułkę z witaminą A lub E, celem wzmocnienia powłoki skóry i przyspieszenia regeneracji. Aby wiedzieć jak dbać o dłonie, musimy poznać naszą skórę, ponieważ są substancje, które mogą nas uczulać i spowodować jeszcze więcej spustoszenia. Popękane dłonie wymagają szczególnej troski, dlatego możemy w domu wykonać prosty zabieg z użyciem parafiny.

Parafina na popękane dłonie

Parafina jest znana już od lat. Stosowały ją już nasze babcie i prababcie, aby przywrócić piękny i delikatny wygląd swoim dłoniom, zmęczonym codzienną pracą w domu. Jak prawidłowo wykonać taki zabieg? Musimy zakupić w aptece lub drogerii parafinę, koszt to od 20 do 30 złotych. Następnie musimy wykonać peeling dłoni, aby usunąć zabrudzenia oraz martwy naskórek. Możemy do tego użyć fusów z kawy lub cukru. Nakładamy na dłonie tłusty krem lub olej. Rozpuszczamy parafinę, przelewamy ją do zmoczonej zimną wodą miski i kiedy zobaczymy, że ścięła się lekko z góry, możemy włożyć ręce. Powtarzamy kilka razy czynność, za każdym razem czekając, aż parafina zastygnie i wkładamy dłonie do rękawiczek foliowych. Ręce należy trzymać w cieple, dlatego dobrze jest na foliowe rękawiczki założyć wełniane i jeszcze dla pewności przykryć się kocem. Czekamy 20 minut. Po tym czasie ściągamy rękawiczki wraz z parafiną. Popękana skóra dłoni powinna zniknąć, a nasze ręce już po pierwszym zabiegu powinny odzyskać piękny wygląd.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button