Ciąża i Poród

Jak szybko urodzić – sposoby na sprawny i lekki poród

Kluczem do sprawnego porodu jest dobra położna. Jeśli ten punkt mamy jednak odhaczony, a dalej obawiamy się, że czeka nas kilkunastogodzinna mordęga, warto znać kilka trików na usprawnienie porodu.

Aktywność fizyczna w ciąży ułatwia poród?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony lekarza to można, a nawet powinno się uprawiać sport w ciąży. Oczywiście nie zachęcamy Pań do podnoszenia ciężarów, czy trenowania sztuk walki, ale fitness, joga, pilates, czy basen są jak najbardziej wskazane. Dlaczego? Pomijając duże ułatwienie w powrocie do formy po ciąży okazuje się, że aktywność fizyczna, to sposób na szybki poród. Dzieje się tak dlatego, że ćwiczenia dla ciężarnych skupiają się głównie na trenowaniu mięśni Kegla i dna miednicy. Te właśnie mięśnie biorą czynny udział w porodzie. Okazuje się, że kobiety, które aktywne spędziły czas oczekiwania na dziecko, miały dużo szybsze porody, a ponadto, dzięki przygotowaniu uniknęły pęknięcia tkanek podczas rodzenia, czy dużo lżej przechodziły okres połogu.

Jak długo można rodzić?

To ile trwa poród, zależy od indywidualnych, fizjologicznych predyspozycji kobiety. Są takie, które rodzą w godzinę, ale znajdą się również Panie, które poród wspominają niezbyt dobrze ponieważ trwał nawet 20 godzin. Okazuje się, że wszystko zależy od stanu fizycznego i psychicznego kobiety oraz tego, czy organizm chce współpracować. Oczywiście kluczem do sukcesu jest również wykwalifikowana położna.

Czas trwania porodu może też być znacząco zależny od Twojego nastawienia. Czemu? Ponieważ okazuje się, że kobiety, które bardzo bały się porodu tak się spinały w trakcie rodzenia, że blokowały akcję porodową. Te, które do tematu podeszły ,,na luzie” , skupione na tym, że oto za chwileczkę będą miały cały swój świat w ramionach, dużo lżej i szybciej rodziły.

Jak szybko urodzić?

Nie ważne czy to twoja pierwsza, czy kolejna ciąża. Każda kobieta chce szybko urodzić i mieć temat z głowy. Okazuje się, że jest kilka sposobów bardziej i mniej medycznych, które znacząco usprawnią akcję porodową. Jak przyspieszyć poród?

  • Oksytocyna. Jest to hormon bez którego choćbyśmy bardzo się starały, nie urodzimy. Oksytocyna powoduje skurcze macicy i to dzięki niej dziecko jest wypychane z brzucha na zewnątrz. Jest spora szansa, że jeśli położna uzna, że wszystko trwa za długo, a ty się niepotrzebnie męczysz, zaproponuje ci kroplówkę z oksytocyną. W większości szpitali nawet nie czekają, tylko od razu dają taką możliwość. 
  • Ćwiczenia ,,otwierające”. Na piłce, materacu, pod prysznicem, w wannie, czy kucając.  Uczyłaś się tego w szkole rodzenia. A jeśli nie uczęszczałaś (czego, nie polecamy) lub w emocjach zapomniałaś, to położna z pewnością ci przypomni i zaproponuje kilka rozwiązań, mających na celu szybsze otwarcie się szyjki macicy i przyspieszenie porodu już w trakcie akcji. I chociaż robienie tego wszystkiego na skurczu będzie bardzo nieprzyjemne, to warto zagryźć zęby, bo dzięki temu może nie spędzisz pół doby na rodzeniu.
  • Rozchodź to! Tak, nic tak nie przyspiesza porodu jak chodzenie w rozkroku i bujanie się. Grawitacja działa, a miednica ma pozycję otwartą. Możesz też rodzić w pionie, jeśli masz taką ochotę. Pozycje na boku, kucające i stojące sprzyjają szybkiemu rodzeniu.

Znieczulenie, twój wróg

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że nie namawiamy was do rodzenia w bólach za wszelką cenę. Musicie mieć jednak świadomość, że znieczulenie, które wam się należy ,,jak psu buda” jeśli macie tylko taką ochotę, może nie zadziałać (ponieważ musi zostać podane w odpowiednim momencie), a dwa, może znacząco wydłużyć poród. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do rozluźnienia mięśni, a nam chodzi przecież o skurcze. Dlatego jeśli zastanawiacie się jak szybko urodzić, to przede wszystkim w swoim planie porodu odpuśćcie znieczulenie. Oczywiście te z was, które mają ekstremalnie niski próg bólu nie muszą się katować na siłę, tak czy inaczej urodzicie, tylko możliwe, że czas trochę się wydłuży.

Przede wszystkim bezpieczeństwo!

Dobrze jest szybko urodzić. Ale przede wszystkim macie rodzić bezpiecznie. Jeśli w trakcie porodu lekarz nieśmiało zaproponuje cesarskie cięcie bo ma pewne obawy co do bezpieczeństwa dziecka lub twojego, nie upieraj się. Takie rodzenie na siłę naturalnie ,,bo tak podpowiada ci natura” dla niejednej skończyło się tragicznie. Jeśli jednak wszystko przebiega dobrze, nie ma powodów do paniki. Gdyby poród był ,,aż” taki straszny, to gatunek ludzki dawno przestałby istnieć. Wybierz dobry szpital, zapoznaj się z położnymi przed terminem porodu, obejrzyj oddział poporodowy i salę porodową. Wszelkie wątpliwości rozwiej z lekarzem. No i przede wszystkim zamiast się obawiać, ciesz się i oczekuj radosnego dnia, w końcu przecież zobaczysz swoje maleństwo! 

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button