Psychologia

Wsparcie psychologiczne. Jakie działania może obejmować kompleksowa opieka nad zdrowiem psychicznym?

Zdrowie psychiczne człowieka jest jedną z wielu sfer jego funkcjonowania, która wymaga szczególnej uwagi. Nie tylko odpowiada za funkcjonowanie w wielu sferach życia, ale też może przekładać się na zdrowie fizyczne. Niestety, pomimo swojego wielkiego wpływu na nasze życie, psychika często jest po prostu pomijana lub spychana na dalszy plan. Warto to zmienić, dlatego pragniemy krótko zaprezentować, jak może wyglądać kompleksowa opieka psychologiczna.

Diagnoza jest pierwszym krokiem do sukcesu

Należy zacząć od tego, że w celu przeprowadzenia prawidłowej terapii należy postawić właściwą diagnozę. Aby tego dokonać, potrzebny jest szczegółowy wywiad, który pozwoli specjaliście poznać problemy, z jakimi boryka się pacjent. Kolejne istotne kwestie to oczywiście wcześniejsze badania i pełna diagnostyka, zarówno przez wyspecjalizowanych lekarzy, jak i za pomocą testów psychologicznych.

Jak zatem przygotować się do takiej diagnozy? Przede wszystkim warto przygotować sobie wcześniejsze wyniki badań oraz odpowiedź na pytanie o zaobserwowane i niepokojące objawy.

Do kogo udać się na początek?

Wiele osób zastanawia się, do kogo ma udać się na sam początek: do psychiatry, psychoterapeuty czy może psychologa? Niestety w potocznym rozumieniu specjalizacje takie jak psycholog i psychoterapeuta nie zawsze są rozróżniane, co sprawia dodatkowe problemy.

Naszym zdaniem najlepszym pomysłem jest skierowanie się na początek do psychologa. Pomoże on w rozpoznaniu problemów i udzieli doraźnego wsparcia. Jednocześnie psycholog Poznań z PsychoMedic będzie w stanie postawić wstępną diagnozę. Jeśli uzna, że konieczne są dalsze konsultacje lub dłuższa terapia, może wskazać pacjentowi, do kogo ma się udać: do psychoterapeuty, psychiatry czy też obu.

Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś wybierze na sam początek psychoterapeutę lub psychiatrę, popełni błąd. Każdy ze specjalistów posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby pomóc pacjentowi i w razie potrzeby skierować dalej.

Na czym polega kompleksowa pomoc psychologiczna?

Kompleksowa pomoc psychologiczna polega przede wszystkim na rozpoznaniu potrzeb pacjenta oraz na postawieniu diagnozy i na tej podstawie – podjęciu odpowiednich środków działania. Obejmuje trzy najważniejsze obszary:

  • Interwencję kryzysową, czyli działania nastawione na krótkotrwałe, ale intensywne wsparcie pacjenta w trudnych dla niego sytuacjach. Interwencja kryzysowa może pojawić się na przykład po przejściu traumatycznego doświadczenia, takiego jak doświadczona przemoc, wypadek czy naturalna katastrofa (powódź, trzęsienie ziemi).
  • Doradztwo psychologiczne, które jest niezbędne, kiedy człowiek staje na rozstajach dróg i z jakiegoś powodu nie może sam sobie poradzić. Doradztwo psychologiczne prowadzone przez psychologa może odnosić się m.in. do pomocy w sytuacjach stresowych, konfliktach czy w przypadku trudnych wyborów.
  • Psychoterapia jest działaniem długofalowym, prowadzonym przez wyspecjalizowanego terapeutę. Obejmuje dogłębną analizę sytuacji pacjenta, przyczyn jej wystąpienia, przeszłości i innych czynników, które powodują u niego cierpienie. Pozwala na wypracowanie technik, które służą m.in. pokonaniu głęboko zakorzenionych problemów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button