Wino musujące kojarzy się przede wszystkim z szampanem, uważanym często za niezbędny element uroczystości, jubileuszu czy pożegnania starego roku. Prawdziwi znawcy win wiedzą jednak, że szampana z powodzeniem można zastąpić doskonałym winem musującym, na przykład z Włoch. Orzeźwiające, pełne bąbelków i głębokiego smaku Prosecco brut czy dry uświetni niejedno spotkanie i wprowadzi gości w wyśmienity nastrój.
Wino Prosecco — musujący trunek z Włoch
Historia Prosecco zaczęła się w Wenecji, przepięknym mieście poprzecinanym romantycznymi kanałami. Chociaż wzmianki o tym włoskim winie musującym pojawiają się w literaturze dopiero w osiemnastym wieku, niewykluczone jest, że tworzone było już w wieku trzynastym. Informacje o powstających w rejonie winach dotyczyły bowiem win białych, a taki właśnie kolor ma prawdziwe Prosecco. Obecnie dostępna jest także wersja różowa, do której skłonni są raczej mniej ortodoksyjni miłośnicy win musujących z Włoch.
Dzisiaj to Prosecco jest drugim po szampanie trunkiem, który cieszy się olbrzymią popularnością podczas toastów i świętowania. Charakteryzuje się jednak inną od szampana fermentacją: pod odpowiednim ciśnieniem, nie w butelkach.
Rodzaje prosecco
Prosecco, podobnie jak niemal wszystkie inne wina, nie sprowadza się do jednego rodzaju. Pierwsza rzecz, o której trzeba pamiętać, to fakt, że wina musujące nie muszą być słodkie lub półsłodkie, chociaż z takimi smakami, niesłusznie zresztą, kojarzy się zazwyczaj najpopularniejszy wśród nich szampan. Poza tym Prosecco może być lekko musujące (wtedy mówi się o frizzante, czyli o winie perlistym) albo nawet stołowe.
Według przyjętego w Europie nazewnictwa Prosecco nie powinno być słodkie bądź półsłodkie. Typowe rodzaje to dry albo extra-dry, czyli wytrawne albo bardzo wytrawne. To jednak nie do końca prawda, bo w przypadku wina musującego terminologia jest nieco inna. Tak naprawdę oba te określenia mieszczą się w granicach wina, odpowiednio, półsłodkiego i półwytrawnego, jeśli przyjąć terminy charakterystyczne dla większości win. Mają więc w sobie odrobinę słodkiego posmaku. Nie znaczy to, że przeciwnicy słodyczy nie sięgają po ten trunek.
Co oznacza brut na winie?
Dobrym rozwiązaniem jest dla nich Prosecco brut. To ważne pojęcie, z którym zaznajomić się powinien każdy miłośnik wina. W najbardziej wytrawnym rodzaju tego alkoholu zawartość cukru jest bardzo ograniczona, a przypadku extra-brut nie ma go niemalże wcale. W Prosecco brut cukier jest rzadki, a trunek cieszy się coraz większym uznaniem.
Jak rozpoznać dobre Prosecco? Jak je serwować?
Żeby rozpoznać dobre Prosecco, trzeba przede wszystkim sprawdzić, skąd pochodzi. Wydaje się oczywiste, że skoro nosi konkretną nazwę, musi być tworzone w odpowiednim regionie. W tym przypadku musi to być Wenecja, najlepiej Conegliano. Jeżeli to możliwe, warto też się dowiedzieć, czy winogrona były wykorzystywane do produkcji tylko przy pomocy rąk. Informować o tym powinna litera G w skrócie DOCG – jeśli jej nie ma, prawdopodobnie użyto maszyn. Kiedy już udało się to sprawdzić, wystarczy poczekać, aż trunek osiągnie temperaturę od 6 do 8 stopni i można zacząć się nim delektować.
Dlaczego warto wybierać włoskie wina musujące?
Włochy mogą się pochwalić wieloma gatunkami wina musującego. To nie tylko Prosecco, nie tylko Lambrusco z Emilii-Romanii, ale też na przykład Franciacorta z Lombardii czy Costaripa cremant metodo classico tworzone nad Lago di Garda, największym jeziorem we Włoszech. Miejsca powstania są ważne, bo Italia jest różnorodna kulturowo, dlatego też wina produkowane są na różne sposoby. I choćby to, tak samo, jak wieloletnia tradycja, jest wystarczającym powodem, żeby win musujących poszukiwać właśnie tam.
Nie trzeba jednak przywozić wina musującego prosto z Włoch. Zamiast obciążać walizkę w trakcie podróży lub z utęsknieniem czekać na kolejne wakacje w Italii, można zamówić je w polskim sklepie internetowym LeBarbatelle. Tutaj znajdziesz doskonałe jakości Prosecco brut czy extra dry. Możesz więc zamówić dokładnie takie włoskie wina musujące, jakie lubisz albo zapewnić sobie ich różnorodność, by odkrywać nowe smaki, zapachy i pokochać je tak, jak pokochał je cały świat.