Zdrowie

Tabletki na gardło – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dostępne bez recepty leki na ból gardła z powodzeniem pozwalają radzić sobie z infekcją, bez konieczności wizyty u lekarza. Zawarte w nich substancje czynne o przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antyseptycznym (przeciwdrobnoustrojowym) działaniu skutecznie zmniejszają stan zapalny i łagodzą dolegliwości bólowe [1]. W aptekach dostępny jest jednak szeroki wybór tabletek przeznaczonych do leczenia bólu gardła. Co jest najważniejsze przy wyborze tabletek na gardło i jak wybrać najlepsze? Podpowiadamy!

Tabletki na ból gardła a przyczyna choroby

Ból gardła może mieć wiele przyczyn. Objawy takie jak zaczerwienienie, swędzenie, podrażnienie i pieczenie błony śluzowej gardła, obrzęk, suchość i uczucie drapania w gardle, trudności z przełykaniem, a także chrypka i trudności w mówieniu są charakterystyczne przede wszystkim dla stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i gardła, które niekiedy rozszerzają się również na migdałki. Infekcja przebiegająca z bólem gardła może mieć zarówno wirusowy, jak i bakteryjny charakter. Do rozwoju przeziębienia i grypy najczęściej dochodzi w okresie jesienno-zimowym, choć ból gardła wywołany przez zakażenie może pojawić się niezależnie od pory roku [2].

Pamiętajmy jednak, że ból gardła i obrzęk błon śluzowych może być również wynikiem narażenia na szkodliwe czynniki jak dym papierosowy czy chemikalia lub konsekwencją nadwyrężenia strun głosowych. Leki w formie pastylek o działaniu miejscowym można jednak stosować zawsze, bez względu na źródło bólu gardła.

Jakie są efekty stosowania pastylek do ssania przy infekcji gardła?

Stosowanie leków na gardło o miejscowym działaniu jest bardzo wygodne, a zarazem skuteczne. Ze względu na zawartość substancji czynnych osiągają wysokie stężenie w jamie ustnej i gardle, przez długi czas utrzymując się w miejscu podania. Pomocne w walce z bólem gardła i towarzyszącymi mu dolegliwościami może okazać się także zastosowanie doustnych leków przeciwbólowych lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu). Połączenie ich z terapią miejscową w postaci ssania tabletek na gardło łagodzi dolegliwości bólowe, nawilża śluzówkę i przynosi odczuwalną ulgę [1].

Tabletki do ssania na gardło – substancje czynne

Tabletki na gardło dla dzieci i dorosłych mają w składzie substancje czynne, dzięki którym wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, a także odkażające i znieczulające. W składzie leków przeznaczonych do leczenia stanów zapalnych gardła najczęściej znajdują się składniki takie jak chlorchinaldol, flurbiprofen, benzydamina, amylometakrezol czy mentol. W wyborze odpowiednich leków, które mają przynieść ulgę w bólu gardła, pomóc zatem powinna analiza składów pod kątem substancji czynnych i ich działania [1].

Syrop, płyn do płukania i spray na gardło – co jeszcze sprawdzi się na ból gardła?

W aptekach internetowych i stacjonarnych kupić można różne preparaty na ból gardła dostępne bez recepty, nie tylko leki w formie tabletek. Po jakie jeszcze leki na gardło warto sięgnąć w celu łagodzenia bólu gardła i towarzyszących mu dolegliwości?

Na objawy ze strony górnych dróg oddechowych stosować można:

  • syropy na ból gardła,
  • płyny do płukania gardła,
  • aerozole na gardło.

Działanie wymienionych produktów zwykle jest bardzo podobne jak pastylek do ssania. W zależności od zawartych w nich substancji czynnych skutecznie zwalczają drobnoustroje i łagodzą przykre dolegliwości, wspierając regenerację błony śluzowej gardła [1].

Ze względu na szeroki wybór preparatów na gardło o pomoc w doborze odpowiedniego poprosić można farmaceutę. W walce z bólem warto też sięgnąć po proste domowy sposoby jak robienie inhalacji czy nawilżanie powietrza w pomieszczeniach. Pamiętajmy jednak, że w przypadku braku rezultatów samodzielnie prowadzonego leczenia, wskazana jest konsultacja z lekarzem [2].

Opracowano na zlecenie partnera Chlorchinaldin

Bibliografia:

  1. Kuchar E., Karlikowska-Skwarnik M., Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Zakażenia XXI WIEKU 2018;1(4), 175-182.
  2. Skotnicka B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 20211.29.)).

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button