Jesień bywa piękna i słoneczna, choć z każdym kolejnym dniem robi coraz chłodniej. Często temperatura spada na tyle, że trzeba pomyśleć o użyciu urządzeń grzewczych w domowych wnętrzach. Nie zawsze jednak korzystanie z głównych systemów grzejników jest możliwe. Wówczas trzeba rozważyć postawienie na dodatkowe rozwiązania. Jak podnieść temperaturę w domu w okresie przejściowym? Kiedy przydają się przenośne grzejniki? Dlaczego warto korzystać jesienią z domowej klimatyzacji? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Okres przejściowy w ogrzewaniu – czy zawsze można korzystać ze standardowego ogrzewania?
Jesień i wiosna, choć piękne, bywają problematyczne – zwłaszcza w kwestii zapewnienia optymalnych warunków termicznych we wnętrzach. Często zdarzają się bowiem chłodniejsze dni, a noce potrafią być naprawdę zimne. Dlatego też niezbędne jest zastosowanie urządzeń grzewczych, które pomogą utrzymać temperaturę w pomieszczeniach na stałym poziomie – dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowników.
W wielu domach jest to jednak spore wyzwanie. Uruchomienie centralnego kotła i grzejników albo ogrzewania podłogowego nie zawsze bowiem jest opłacalne pod względem ekonomicznym. W jeszcze trudniejszej sytuacji są osoby korzystające z ciepła sieciowego. Muszą bowiem czekać na rozpoczęcie sezonu grzewczego, by móc cieszyć się z ciepłych kaloryferów.
W takich momentach jedynym rozwiązaniem nie raz okazuje się zastosowanie alternatywnych źródeł ciepła, których spory wybór oferuje choćby: Econovli.pl.
Dodatkowe pomysły na ciepło w domu
Jak zapewnić odpowiednie warunki i komfort termiczny w domu, bez konieczności korzystania z podstawowych źródeł ciepła? Istnieje kilka praktycznych sposobów. Najpopularniejszym z nich są oczywiście grzejniki przenośne. To najczęściej niewielkie produkty grzewcze, z których pomocą dogrzewa się wnętrza w chłodniejszych okresach.
Zazwyczaj stawia się na urządzenia elektryczne, do których zalicza się przede wszystkim:
- termowentylatory,
- promienniki,
- grzejniki olejowe.
Pierwsze z wymienionych łączą funkcję grzewczą z klasycznym wentylatorem – dlatego bywają pomocne i w okresach przejściowych, jak i w szczególnie upalnym sezonie letnim (wówczas jako sposób na ochłodę). Promienniki wykorzystują promieniowanie podczerwone, by szybko i skutecznie podnosić temperaturę ciał stałych, znajdujących się na drodze fal – bez konieczności ogrzewania mas powietrza. Przyspiesza to uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów, przy obniżeniu zużycia energii. Natomiast grzejniki olejowe – zbliżone wyglądem do klasycznych urządzeń – oddają ciepło przez długi czas, nawet po odłączeniu ich od sieci.
Jeszcze innym pomysłem na zapewnienie ciepła w domu są klimatyzatory. Wiele nowoczesnych modeli wyposaża się obecnie w dodatkowe moduły grzewcze. Dzięki temu z ich pomocą da się nie tylko ochłodzić przestrzeń, ale też sprawnie podnieść temperaturę, gdy przychodzą chłodniejsze dni.
Dlaczego warto wykorzystać inne źródła ciepła?
Zaopatrzenie się w dodatkowe źródło ciepła bywa bardzo racjonalnym rozwiązaniem. Przydaje się ono właśnie w okresach przejściowych, gdy potrzebujemy podnieść nieco temperaturę we wnętrzach. Pozwala to uniknąć wysokich kosztów związanych z centralnym ogrzewaniem lub uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, na których nie mamy wpływu.
Ogrzewanie alternatywne w domu przydaje się jako uzupełniający produkt w szczególnie chłodnych okresach. Bywa nieodzowne w razie awarii systemu grzewczego – by utrzymać temperaturę na właściwym poziomie i zapewnić bezpieczeństwo dla domowników. Co więcej, niewielkie urządzenia grzewcze wysokie jakości łatwo wpisują się w większość aranżacji – w dużych i małych przestrzeniach mieszkalnych.
Mobilne urządzenia mają jeszcze jedną zaletę – da się je łatwo przenosić z miejsca na miejsce oraz wykorzystywać nawet w przestrzeniach, w których nie ma dostępu do standardowej instalacji, np. w garażach, na strychach w piwnicach.
Ciepły i komfortowy dom o każdej porze roku
Odpowiednia temperatura w domu to jeden z priorytetów. Bywa to szczególnie problematyczne w chłodnych okresach w ciągu roku. Warto zatem nie tylko zadbać o skuteczny i wydajny system grzewczy, ale też dodatkowe urządzenia, dzięki którym będziemy mogli zawsze cieszyć się ciepłem w każdym z domowych wnętrz.