Wybór miejsca montażu lustra w łazience, ale i decyzja o wymiarach czy kształcie zwierciadła, mają wpływ na to, czy przestrzeń wyposażona w lustro będzie funkcjonalna i komfortowa w codziennym użytkowaniu. Tę gładką taflę, nierzadko oprawioną w ramy, wybieramy również z uwzględnieniem aranżacji łazienki. Na tym jednak nie koniec. Aby faktycznie móc komfortowo wykonywać czynności pielęgnacyjne, makijaż, czy też dla precyzyjnej dbałości o zarost, potrzebne jest właściwe oświetlenie lustra. Jak zrobić to dobrze? Podpowiadamy!
Oświetlenie lustra w łazience – czy jest niezbędne?
Szczęśliwi posiadacze łazienek wyposażonych w okno mogą liczyć na komfortowe korzystanie z tej części pomieszczenia, za dnia, bardzo często bez włączania dodatkowych lamp. Dużo jasnego światła naturalnego, które wpada przez okno, wyraziście oświetla całą łazienkę.
Mimo wszystko wiele czynności wykonywanych przed lustrem wymaga bardzo dużej precyzji i światła, w którym łatwo można dostrzec najdrobniejsze szczegóły. Światło naturalne to zatem często zbyt mało. Czy zatem lampy są niezbędne, a może jednak nie w każdym przypadku?
Z lamp instalowanych wokół lustra można całkowicie zrezygnować, jeśli postawimy na lustro z podświetleniem LED – takie produkty dostępne są w ofercie ze strony https://led-lustra.pl/. LED-owe podświetlenie zainstalowane wokół wszystkich krawędzi zwierciadła, pozwala na komfortowe korzystanie z lustra, ponadto zapewnia ono wystarczająco dobre widzenie i dostrzeganie szczegółów.
Z oświetlenia nie zrezygnujemy za to, jeśli łazienka jest mała, ciemna, nie ma dostępu do światła naturalnego, a do tego zdecydowaliśmy się na klasyczne lustro.
Lampy, które sprawdzą się wokół lustra
Lustro dopasowujemy kształtem, wymiarami oraz estetyką do aranżacji łazienki. Podobnie rzecz się ma z oświetleniem. Musimy uwzględnić, że będzie ono znajdować się tuż obok lustra, na wszystkich jego krawędziach, tylko nad górną lub jedynie po bokach lustra. Tak duża bliskość lamp instalowanych wokół zwierciadła sprawia, że trzeba zwrócić uwagę na ich konstrukcję. Przydadzą się modele z mlecznym lub matowym kloszem, który osłoni żarówkę, dzięki czemu światło nie będzie razić w oczy.
Warto postawić tu na lampy montowane nad krawędzią górną lustra lub symetrycznie po obu jego stronach. Chodzi o to, aby uniknąć efektu powstawania cieni, co negatywnie wpływa na jakość i precyzję wykonywanych czynności pielęgnacyjnych.
Produkty dopasowane do warunków panujących w łazience
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na podświetlane lustro, czy klasyczny zwierciadło i oddzielne lampy instalowane wokół niego, musimy pamiętać o szczególnych warunkach panujących w łazience. Wilgoć, para woda, możliwość zachlapania wodą – oświetlenie musi być odporne na takie warunki. Należy zatem wybierać lampy o wysokim parametrze IP, co najmniej 44.
Jeśli właściwie oświetlimy strefę łazienki, w której znalazło się lustro, nasz makijaż będzie zawsze dopracowany i zjawiskowy, pielęgnacja zarostu bezproblemowa, a pozostałe czynności higieniczne przebiegną w komfortowych warunkach.