Dom

Nastrojowe oświetlenie do ogrodu

Dni stają się coraz krótsze, a to oznacza jedno – jesień zbliża się wielkimi krokami. Jednak koniec lata nie musi oznaczać rezygnacji z wieczorów spędzonych w ogrodzie. Praktyczne oświetlenie przestrzeni przydomowej pozwoli cieszyć się jesienną aurą.

Ciepły koc, gorąca herbata korzenna, ulubiona książka i przytulne światło w ogrodzie to coś, czego potrzebujemy, aby pożegnać się z upalnym sierpniem. Podpowiadamy, jak efektownie oświetlić ogród, taras i inne przestrzenie na zewnątrz posiadłości.

Najczęściej wybieranym rodzajem oświetlenia zewnętrznego są lampy LED. Nie dzieje się to bez przyczyny, ponieważ ich wytrzymałość pozwala im znieść nawet uciążliwe warunki pogodowe. Lampa montowana na zewnątrz budynków powinna mieć szczelną obudowę, aby nawet ulewne deszcze czy silne wichury nie spowodowały uszkodzenia wewnętrznych mechanizmów.  To, co powinno nas szczególnie interesować to klasyfikacja szczelności wyrażana symbolem IP. Lampy LED z IP mniejszym niż 44 nie powinny być instalowane na zewnątrz budynków, dlatego oprawy do ogrodu muszą być oznaczone IP44, IP54 lub najlepiej IP65. Im wyższa liczba, tym oprawa ma solidniejszą obudowę. W przypadku oświetlenia oczek wodnych oprawy powinny być zabezpieczone klasą IP68.

Minimalistyczne lampy ogrodowe Nowodvorski

Jakie lampy wybrać?

Do oświetlenia tarasu możemy użyć różnych źródeł światła, mogą być to taśmy LED lub girlandy. Wybór odpowiednich lamp zależy od stylistyki domu. W przypadku eleganckich posiadłości dobrze wypadną lampy wykonane z mosiądzu lub metalu. W minimalistycznych aranżacjach najlepiej postawić na lampy w kształcie kuli lub o prostych geometrycznych formach. Na tarasie w tradycyjnym stylu znakomicie będą prezentowały się girlandy z żarówkami LED. Nowoczesne żarówki w starym stylu, zamiast żarników mają wewnątrz paseczki ledowe. Nastrojowe światełka tworzą niezwykły klimat i są stosunkowo niedrogim rozwiązaniem. Światło LED osiąga różne barwy, jednak w ogrodzie warto postawić na ciepłą tonację, która tworzy przytulną atmosferę. Ciepła barwa światła określana jest zakresem 2700-3200 Kelwinów.

Lampy ogrodowe Abigali

Oczka i reflektory

Praktycznym rozwiązaniem są też reflektory lub oczka z regulowaną głowicą umożliwiającą zmianę kierunku padania światła. Wykorzystywane w mieszkaniach reflektory szynowe LED tworzą ciekawe, industrialne aranżacje, podobną stylistykę możemy wykorzystać także na zewnątrz domu. W oświetleniu ogrodowym dobrze sprawdzą się reflektory hermetyczne, odporne na działanie czynników atmosferycznych. Przy dróżkach warto zastosować modele wbijane w ziemię. Reflektory mogą tworzyć stylowe oświetlenie tarasu lub werandy oświetlając tę przestrzeń z różnych stron – z ziemi lub z góry. Montaż pojedynczych opraw nie wymaga tworzenia osobnego systemu szyn, jakiego wymagają reflektory szynowe LED, mogą być to pojedyncze źródła światła. Dobrze sprawdzą się też w oświetleniu drzwi oraz garażu.

Oświetlenie podjazdu

Oświetlenie podjazdu

Pozostając w temacie oświetlenia podjazdu warto wybrać oprawy z czujnikiem ruchu, który zapewni nam oświetlenie podczas powrotu do domu wieczorową porą. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie naświetlaczy, które gwarantują mocny strumień światła umożliwiający dobrą widoczność podczas parkowania samochodu w nocy. Naświetlacze przypominające z wyglądu lampy przemysłowe LED, sprawdzą się także do oświetlania ogrodów o dużej powierzchni. Wykorzystanie technologii LED w ogrodzie zapewni nie tylko doskonałe efekty wizualne, ale także pozwoli ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Lampy przemysłowe LED wykorzystywane są np. w oświetleniu fasad i ogrodów hotelowych, pozwalając tworzyć efektowne aranżacje świetlne.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button