Zdrowie i Uroda

Korzyści zdrowotne stosowania probiotyków – jak wpływają one na nasze zdrowie i dobre samopoczucie

W Twoim organizmie żyje ponad 400 różnych gatunków mikrobów, które żyją w symbiozie z Tobą. Bakterie można znaleźć w ustach, żołądku, jelitach i drogach moczowo-płciowych. Wiedząc, że bakterie są główną przyczyną chorób zakaźnych u ludzi, może być trudno wyobrazić sobie, że odgrywają one również korzystną rolę w twoim organizmie. Bowiem niektóre bakterie, znajdujące się w Twoim ciele, sprzyjają zdrowiu człowieka i nazywane są probiotykami.

Co to jest probiotyk?

Termin probiotyk wywodzi się ze starożytnych greckich słów pro i biotica, co oznacza „dla życia”. W 2001 roku na spotkaniu Expert Consultation zorganizowanym przez Światową Organizację Zdrowia oraz Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa stworzono powszechnie akceptowaną obecnie definicję probiotyków. Określają one termin probiotyk jako: żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach przynoszą osobie korzyści zdrowotne.

Z medycznego punktu widzenia, probiotyki są definiowane jako mikroorganizmy, które pozytywnie wpływają na zdrowie naszego organizmu, gdy są podawane w odpowiednich ilościach. Probiotyki oferują korzyści zdrowotne.

Jakie są zalety probiotyków?

Po pierwsze, weźmy pod uwagę mikroflorę jako całość. Mikroflora jelitowa ma potencjał aktywności metabolicznej równy potencjałowi wątroby, najbardziej aktywnego organu w organizmie! Jako taka, mikroflora jest czasami nazywana „zapomnianym organem”.

Bądź życzliwy dla swoich mikrobów jelitowych, ponieważ w znacznym stopniu przyczyniają się one do Twojego metabolizmu. Spośród wszystkich gatunków wchodzących w skład mikroflory, te oznaczone jako probiotyki mają największe znaczenie dla zdrowia Twojego organizmu. Wpływają one na wiele aspektów organizmu, w tym na trawienie i wchłanianie składników odżywczych, odporność i wiele innych.

Probiotyki a układ pokarmowy

Probiotyki pomagają również w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego. Powszechnie znane ze swojej zdolności do poprawy zaparć, probiotyki mogą również łagodzić niektóre formy biegunki i promować ogólny dobrostan wyściółki przewodu pokarmowego. Choroby układu trawiennego są coraz częstsze. Złe nawyki żywieniowe, spożywanie dużej ilości wysoko przetworzonej żywności, nadmierna konsumpcja żywności i stres są czynnikami przyczyniającymi się do tego wzrostu chorób układu pokarmowego. Probiotyki odgrywają rolę w tych dolegliwościach trawiennych. Badania nad ich pozytywnym wpływem na biegunkę, chorobę jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie torebki jelitowej i chorobę Leśniowskiego-Crohna są obiecujące i służą odciążeniu społeczeństwa od tych chorób.

Gdzie znaleźć priobiotyki?

Zalety probiotyków są liczne i warto być świadomym ich istotnej roli – twoje zdrowie jest najważniejszą rzeczą w życiu, warto dbać o siebie i Twoich bliskich. Możesz znaleźć probiotyki w

  • żywności mlecznej;
  • żywności fermentowanej;
  • jogurcie.

Nowa technologia umieszcza probiotyki w mniej tradycyjnych pokarmach, takich jak czekolada, płatki śniadaniowe i inne nowe pokarmy. Przy wyborze suplementu z probiotykami weź pod uwagę najlepszy gatunek dla twojego wieku i określonych warunków zdrowotnych, techniki produkcji, przeżywalność probiotyków i ich niezawodność.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button