W Twoim organizmie żyje ponad 400 różnych gatunków mikrobów, które żyją w symbiozie z Tobą. Bakterie można znaleźć w ustach, żołądku, jelitach i drogach moczowo-płciowych. Wiedząc, że bakterie są główną przyczyną chorób zakaźnych u ludzi, może być trudno wyobrazić sobie, że odgrywają one również korzystną rolę w twoim organizmie. Bowiem niektóre bakterie, znajdujące się w Twoim ciele, sprzyjają zdrowiu człowieka i nazywane są probiotykami.
Co to jest probiotyk?
Termin probiotyk wywodzi się ze starożytnych greckich słów pro i biotica, co oznacza „dla życia”. W 2001 roku na spotkaniu Expert Consultation zorganizowanym przez Światową Organizację Zdrowia oraz Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa stworzono powszechnie akceptowaną obecnie definicję probiotyków. Określają one termin probiotyk jako: żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach przynoszą osobie korzyści zdrowotne.
Z medycznego punktu widzenia, probiotyki są definiowane jako mikroorganizmy, które pozytywnie wpływają na zdrowie naszego organizmu, gdy są podawane w odpowiednich ilościach. Probiotyki oferują korzyści zdrowotne.
Jakie są zalety probiotyków?
Po pierwsze, weźmy pod uwagę mikroflorę jako całość. Mikroflora jelitowa ma potencjał aktywności metabolicznej równy potencjałowi wątroby, najbardziej aktywnego organu w organizmie! Jako taka, mikroflora jest czasami nazywana „zapomnianym organem”.
Bądź życzliwy dla swoich mikrobów jelitowych, ponieważ w znacznym stopniu przyczyniają się one do Twojego metabolizmu. Spośród wszystkich gatunków wchodzących w skład mikroflory, te oznaczone jako probiotyki mają największe znaczenie dla zdrowia Twojego organizmu. Wpływają one na wiele aspektów organizmu, w tym na trawienie i wchłanianie składników odżywczych, odporność i wiele innych.
Probiotyki a układ pokarmowy
Probiotyki pomagają również w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego. Powszechnie znane ze swojej zdolności do poprawy zaparć, probiotyki mogą również łagodzić niektóre formy biegunki i promować ogólny dobrostan wyściółki przewodu pokarmowego. Choroby układu trawiennego są coraz częstsze. Złe nawyki żywieniowe, spożywanie dużej ilości wysoko przetworzonej żywności, nadmierna konsumpcja żywności i stres są czynnikami przyczyniającymi się do tego wzrostu chorób układu pokarmowego. Probiotyki odgrywają rolę w tych dolegliwościach trawiennych. Badania nad ich pozytywnym wpływem na biegunkę, chorobę jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie torebki jelitowej i chorobę Leśniowskiego-Crohna są obiecujące i służą odciążeniu społeczeństwa od tych chorób.
Gdzie znaleźć priobiotyki?
Zalety probiotyków są liczne i warto być świadomym ich istotnej roli – twoje zdrowie jest najważniejszą rzeczą w życiu, warto dbać o siebie i Twoich bliskich. Możesz znaleźć probiotyki w
- żywności mlecznej;
- żywności fermentowanej;
- jogurcie.
Nowa technologia umieszcza probiotyki w mniej tradycyjnych pokarmach, takich jak czekolada, płatki śniadaniowe i inne nowe pokarmy. Przy wyborze suplementu z probiotykami weź pod uwagę najlepszy gatunek dla twojego wieku i określonych warunków zdrowotnych, techniki produkcji, przeżywalność probiotyków i ich niezawodność.