Nasiona kopru sprawdzają się zarówno jako samodzielna przyprawa lub jako surowiec do wyhodowania tego zdrowego zioła. Koper ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy, zawiera wiele witamin i składników odżywczych. Słynie ze swojego charakterystycznego aromatu i dobrego smaku. Mało kto wyobraża sobie kuchnię polską, szczególnie na wiosnę, bez tej pochodzącej z basenu Morza Śródziemnego rośliny.
Nasiona kopru – rozpocznij samodzielną uprawę
Koper przywędrował do Polski z okolic Morza Śródziemnego. Ta popularna w naszej kuchni roślina lubi nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem stanowiska. Z tego powodu dobrym pomysłem będzie uprawa w doniczce, którą postawimy w domu lub na balkonie- w tym wypadku należy pamiętać o regularnym podlewaniu sadzonki. Uprawiając koper w ogrodzie właściwie nie trzeba się o niego martwić. Można go czasem podlać o kresach większej suszy.
Należy pamiętać, że nasiona kopru najlepiej przyjmą się w żyznej, spulchnionej i dobrze nawilżonej ziemi. Powinna być ona lekko wilgotna, ale nie mokra. Roślinę najlepiej sadzić późną wiosną. Początek czerwca będzie doskonałym czasem. Nasiona należy wsadzić bezpośrednio w odpowiednio przygotowaną glebę. Nasiona należy wysiewać w równych rzędach, położonych w odległości około 20-25 centymetrów od siebie.
Zaletą kopru jest krótki okres wegetatywny. Plony można zbierać już po pięciu tygodniach. W tak krótkim czasie można mieć swój własny koperek!
Koper – co to za roślina?
Koper ogrodowy, potocznie nazywany koperkiem jest jednym z najpopularniejszych dodatków do polskich dań. To smaczne i zdrowe zioło można łatwo wyhodować z nasion kopru dostępnych w sklepach ogrodniczych, supermarketach czy na targach. Spożywanie koperku może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, a dodatkowo jest on pyszny!
Jedna szklanka łodyg kopru liczy tylko 4 kalorie, a jednocześnie jest bogata w wapń, mangan, żelazo, witaminy D, A, C, E, K, witaminy z grupy B. Jak widać ten niepozorny krzaczek to prawdziwa bomba witaminowa!
Najczęściej stosowany jest jako dodatek do młodych ziemniaczków, do sałatek lub jako podstawowy składnik zupy czy sosu. Jego zapach i smak kojarzą się z wiosną. Czujesz ten aromat? Wyobraź sobie jak wspaniale było by mieć zawsze świeży koperek pod ręką.
Warto zaopatrzyć się w nasiona kopru i rozpocząć własną uprawę tej rośliny.
Jedz i chudnij! Ukryta zaleta kopru!
Jeśli ktoś jest jeszcze nie przekonany, że z nasion kopru można wyhodować skarb, powinien poznać jeszcze inne zalety tego zioła. Koperek wspomaga odchudzanie- jest niskokaloryczny więc można zjeść go w większej ilości i nie przytyć! Dodatkowo wspomaga przemianę materii i wspiera układ trawienny.
Koperek wspomaga pracę jelit. Zawarte w nim olejki eteryczne stymulują wydzielanie żółci i soków trawiennych i pobudzają perystaltykę jelit.
Duża zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że ta wyjątkowo zdrowa roślina pomaga chronić organizm przed wolnymi rodnikami będącymi główna przyczyną raka.
Koperek zalecany jest także diabetykom. Obniża bowiem poziom cukru we krwi.