Zdrowie

Jak pokonać wzdęcia? Proste sposoby na codzienne dolegliwości

Wzdęcia to jeden z częstszych objawów z przewodu pokarmowego. Jest to zazwyczaj niegroźna, ale uciążliwa dolegliwość – powoduje subiektywne uczucie rozdęcia brzucha, ociężałość brzuszną, a czasem też dyskomfort lub nawet ból. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

Po pierwsze – zapobiegaj

Wiedza o tym, co powoduje lub nasila wzdęcia jest niezwykle ważna – zwłaszcza jeśli wzdęcia to objaw, który pojawia się u Ciebie często. Unikaj spożywania pokarmów wzdymających. Należą do nich rośliny strączkowe (np. fasola, bób, groch, ciecierzyca), warzywa krzyżowe (np. kalafior, kapusta, brukselka), cebula i inne warzywa cebulowe oraz słodkie owoce. Nie musisz w całości eliminować tych pokarmów z diety. Świeżą cebulę możesz zastąpić przyprawą w proszku, warzywa strączkowe i krzyżowe moczyć lub gotować przed jedzeniem, a owoce gotować lub piec. [1]

Do pokarmów wzdymających należy też żywność wysoce przetworzona. Należą do niej wszelkiego rodzaju gotowe zupki instant oraz gotowe dania do odgrzania w mikrofali czy piekarniku. Wzdęcia są nasilane również przez słodkie i gazowane napoje oraz przez słodycze.

Po drugie – ruszaj się

Powstawaniu wzdęć i odczuwaniu ich jako dyskomfort lub ból sprzyja spowolniona perystaltyka jelit. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, Twoje jelita pracują wolniej, a trawienie pokarmów jest wydłużone w czasie. Dbaj o codzienną dawkę ruchu, która poprawi pracę Twojego przewodu pokarmowego. Jakie aktywności wybierać? Najlepiej takie, które jednoczasowo mobilizują wiele partii mięśniowych. Dobrze sprawdzi się szybki spacer, nordic walking, pływanie czy joga. Ważna jest regularność – lepiej uprawiać sport codziennie przez 20 minut niż raz w tygodniu przez dwie godziny. Jeśli jesteś zapracowaną osobą i nie masz czasu na siłownię, spróbuj znaleźć rozwiązania, które aktywizują Twoje ciało pomiędzy codziennymi obowiązkami. Może to być przerwa na jogę podczas pracy zdalnej lub przejście zamiast przejechania jednego przystanku do lub z pracy. [2]

Po trzecie – stosuj zdrowe zioła

W supermarketach, sklepach zielarskich lub w aptekach z łatwością znajdziesz zioła, które wykazują korzystne działanie na przewód pokarmowy. Napar z mięty pieprzowej może pomóc w pozbyciu się wzdęć oraz ma działanie żółciopędne, co bywa pomocne przy dolegliwościach nasilających się po spożyciu ciężkostrawnych posiłków. Herbatki rumiankowe i z kopru włoskiego mają działanie wiatropędne oraz rozkurczowe, co z kolei może uśmierzyć odczuwany dyskomfort lub ból w jamie brzusznej. [3]

Pomoc z apteki

Istnieją preparaty dostępne bez recepty, które ułatwiają walkę z uciążliwymi wzdęciami. Zapytaj swojego farmaceutę o lek na wzdęcia zawierający symetykon. Ten preparat ma postać małych kapsułek, które możesz stosować 3-4 razy dziennie. Lek może być przyjmowany bezpośrednio przed, w trakcie lub po posiłkach i w razie konieczności, również przed snem.

Wzdęcia – kiedy do lekarza?

Chociaż wzdęcia mają silne skorelowanie ze stylem życia oraz z dietą, to zdarza się, że są wynikiem chorób przewodu pokarmowego. Jeśli wzdęcia są bardzo uporczywe, pojawiają się bez związku ze spożywanymi pokarmami lub towarzyszą im jakiekolwiek inne objawy (np. biegunki, zaparcia, krwawienia, gorączka) – nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem!

 

Bibliografia

[1]       S. Njoumi, M. Josephe Amiot, I. Rochette, S. Bellagha, i C. Mouquet-Rivier, „Soaking and cooking modify the alpha-galacto-oligosaccharide and dietary fibre content in five Mediterranean legumes”, International Journal of Food Sciences and Nutrition, t. 70, nr 5, s. 551–561, lip. 2019, doi: 10.1080/09637486.2018.1544229.

[2]       M. K. Hosseini-Asl, E. Taherifard, i M. R. Mousavi, „The effect of a short-term physical activity after meals on gastrointestinal symptoms in individuals with functional abdominal bloating: a randomized clinical trial”, Gastroenterol Hepatol Bed Bench, t. 14, nr 1, s. 59–66, 2021.

[3]       B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button