Dom

Dekoracja stołu na święta w kilku krokach!

Święta Bożego Narodzenia to magiczny okres, który kojarzy nam się ze spokojem oraz rodzinnymi chwilami. Zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, że mają one tak wyjątkową atmosferę? W ogromnym stopniu odpowiadają za to świąteczne ozdoby. Jako że większość czasu podczas świąt spędzamy przy stole, warto zastanowić się, w jakie dekoracje warto go wyposażyć.

Elementy nawiązujące do tradycji Bożego Narodzenia

Tradycyjne nakrycie bożonarodzeniowego stołu wiąże się z wieloma tradycjami. Jakie elementy powinny się obowiązkowo na nim znaleźć? Przede wszystkim musi być to położone pod obrusem sianko. Jest to nawiązanie do żłobka, w którym leżało dzieciątko po przyjściu na świat. Przyjęło się również, że na stole powinno znaleźć się miejsce dla 12 potraw, które mają symbolizować szczęście na kolejny rok.

Wigilia nie może się również odbyć bez opłatka. Jest on symbolem pojednania i zgody. Według tradycji domownicy dzielą się nim przed rozpoczęciem kolacji wigilijnej, aby rozpocząć posiłek w zgodzie. W wielu polskich domach przy stole nadal zostawia się także puste nakrycie, czyli dodatkowy talerz dla nieznajomego gościa, który ma wyrażać naszą otwartość na osoby, które spędzają święta w samotności.

Co będzie potrzebne do nakrycia stołu wigilijnego?

Świąteczne symbole to jedno, ale do nakrycia stołu potrzebne są również bardziej praktyczne elementy. Jednym z nich jest bez wątpienia elegancki obrus, na którym zostaną ustawione wszystkie potrawy. Warto również zadbać o gustowny wazon, gdzie zostaną umieszczone kwiaty. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie świecznika. Świece wprowadzą w domu wyjątkowy klimat.

Obowiązkowym elementem wyposażenia stołu są również serwety świąteczne. Ich dobór jest już kwestią gustu – mogą być one tradycyjne w jednolitym kolorze lub bardziej ozdobne. Kolacja nie może się także odbyć bez eleganckiego kompletu sztućców. Oprócz nich na stole musi się znaleźć zastawa stołowa. Dobrze, aby wszystkie jej elementy pochodziły z jednego zestawu. Dodatkiem do całości będzie patera na ciasta.

W jaki sposób udekorować świąteczny stół?

Czas na kilka porad związanych z dekorowaniem wigilijnego stołu. Po pierwsze, warto, aby cała kompozycja była spójna i dobrze dobrana pod kątem kolorystycznym. Sam dobór dekoracji jest kwestią indywidualną – zależy od naszych upodobań oraz stylistyki wnętrza. Warto jednak wykorzystać takie kolory, jak czerwień, zieleń i biel, ponieważ w sposób naturalny kojarzą się one ze świętami.

Wigilijny stół to znakomite miejsce na ustawienie wazonów z kwiatami oraz świeczników. Osoby, którym zależy na bardziej stonowanej kompozycji, nie powinny jednak przesadzać z liczbą dodatków. Elegancki klimat stworzą złote sztućce, biała porcelana i kilka świec. W przypadku tego rodzaju aranżacji warto również zadbać o wykorzystanie jakiegoś mocniejszego dodatku np. wieńca z szyszek lub gałązek.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button