Dom

Czym jest stiuk i jak go wykonać?

Stiuk to rodzaj eleganckiej, połyskliwej dekoracji przeznaczonej do wnętrz. Stanowi ona kosztowe, a często również pracochłonne rozwiązanie, ale nadal pozostaje znacznie tańsza niż prawdziwy marmur, a przy tym jej charakter w aranżacji jest niemal tak samo luksusowy. Rozróżniamy dwa główne typy stiuku, z których każdy kładzie się inaczej i z innym efektem końcowym. Co warto wiedzieć o stiuku i jego wykonaniu?

Co to jest stiuk? Rodzaje stiuku

Stiuk jest dekoracją o wysokim połysku, którą można stosować na ścianach we wnętrzu – jednak nie w łazience. Rozróżniamy dwa główne rodzaje stiuku:

  • wapienny, inaczej klasyczny lub wenecki,
  • syntetyczny, inaczej perłowy lub jednodniowy.

Najlepiej znany, popularny stiuk wenecki to mieszanka zaprawy wapiennej, gipsowej lub mieszanej i proszku lub pudru marmurowego. Ponieważ bazą mieszanki są wapienie, stiuk nigdy nie nadaje się do stosowania na zewnątrz ani w pomieszczeniach narażonych na działanie wody, chyba że zostanie dobrze zabezpieczony przed wilgocią za pomocą wosku.

Stiuk wapienny kontra stiuk syntetyczny

Chociaż obie mieszanki nazywamy stiukiem, to znacząco różnią się one od siebie zarówno efektem wizualnym, jak i sposobem wykonania dekoracji na ścianie – stiuk wapienny i stiuk syntetyczny nie są jednym i tym samym. Pierwszy rodzaj wykończenia to szybko twardniejąca masa ozdobna z charakterystycznym efektem szkła lub lustra. Taki stiuk nakłada się warstwami (co najmniej trzy) i poleruje. Żaden producent nie pozwala używać tego materiału na zewnątrz budynku.

Z kolei stiuk syntetyczny stanowi tańszą, szybszą i łatwiejszą w wykonaniu alternatywę dla stiuku wapiennego. Nakłada się go jednowarstwowo, choć lepiej prezentuje się po dwóch aplikacjach. Jest produkowany na bazie żywic i nikt nie zakazuje używać go do dekorowania zewnętrznych ścian budynków. Mimo to, wielu specjalistów odradza takie rozwiązanie. Istotną różnią pomiędzy stiukiem syntetycznym a wapiennym jest też efekt wizualny, jaki uzyskuje się po wykonaniu dekoracji – w przypadku jednowarstwowego produktu nie ma mowy o uzyskaniu efektu lustrzanej powłoki.

Jak wykonać stiuk na ścianie?

Inaczej wykonuje się na ścianie stiuk wapienny, a inaczej syntetyczny, przy czym ten pierwszy jest rozwiązaniem dużo bardziej czaso- i pracochłonnym.

  • Stiuk wapienny – nakłada się na równą powierzchnię, czyli na gładź, płytę kartonowo-gipsową lub gładką, pomalowaną ścianę. Podłoże musi być czyste i suche. Pod stiuk powierzchnię maluje się gruntem lub farbą podkładową. Produkt nakłada się następne warstwami, odczekując określony przez producenta czas. Na koniec dekorację należy wypolerować ręcznie lub mechanicznie.
  • Stiuk syntetyczny – nakłada się na równe, czyste i suche podłoże. Przed aplikacją należy pokryć je gruntem lub farbą podkładową. Kiedy wyschnie, można przystąpić do nałożenia pierwszej warstwy stiuku pacą wenecką. Materiał nie wymaga polerowania.

Chociaż wykonanie stiuku syntetycznego może wydawać się proste, to w obu przypadkach zaleca się skorzystać z usług profesjonalisty, który ma doświadczenie z tego typu dekoracjami ściennymi.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button