Kariera

Czy badania psychotechniczne są obowiązkowe?

Badania psychotechniczne mają na celu stwierdzenie, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania psychiczne powstrzymujące nas przed wsiadaniem za kierownicę. Nie wszyscy są pewni, kto i kiedy powinien się takim testom poddać. Czym dokładnie są badania psychotechniczne i w jakich sytuacjach są one obowiązkowe?

Czym są badania psychotechniczne?

Badania psychotechniczne dla kierowców to testy mające na celu ocenę zdolności psychologicznych oraz umiejętności potrzebnych do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Często obejmują one różnorodne testy sprawdzające reakcje na stres, koncentrację, zdolność do szybkiego podejmowania decyzji oraz zdolności psychomotoryczne. Wyniki tych testów mogą pomóc określić, czy dany kierowca jest w stanie bezpiecznie poruszać się po drodze. Całościowo trwają zwykle przez około 1,5 godziny. W ich skład wchodzi rozmowa z psychologiem, diagnoza zdolności intelektualnych za pomocą specjalnego, prostego testu oraz badanie spostrzegawczości i czasu reakcji za pomocą odpowiedniej aparatury, np. ekranu z migającymi światłami.

Dla kogo badania psychotechniczne są obowiązkowe?

Badania psychotechniczne kierowców nie są obowiązkowe dla każdego, kto po prostu jeździ autem. Najczęściej podejmują się ich osoby zawodowo zajmujące się prowadzeniem pojazdów, między innymi: taksówkarze, kierowcy ciężarówek, kurierzy, dostawcy, operatorzy maszyn, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz posiadacze praw jazdy kategorii C, CE, D i DE. Badania kierowców są też przeprowadzanie w przypadku osób, które uzyskały 24 punkty karne oraz osób, które zostały złapane podczas jazdy pod wpływem alkoholu. Tego typu badania muszą być powtarzane raz na 5 lat. Jeśli czujemy taką potrzebę, możemy w dowolnym momencie z własnej woli poddać się badaniom psychotechnicznym.

Zmiany w prawie 2024 – kto będzie musiał udać się na badania psychotechniczne?

Zmiany w prawie dotyczące prawa jazdy, planowane na rok 2024, mogą wprowadzić nowe regulacje dotyczące badań psychotechnicznych dla kierowców. Nie znamy jeszcze dokładnej daty wprowadzenia nowych przepisów, ponieważ wciąż są w fazie projektowania. jeśli wejdą one w życie, osoby w wieku od 65 do 75 lat będą musiały poddać się badaniom psychotechnicznym, jeśli planują przedłużenie swojego prawa jazdy. Badania te miałyby być powtarzane co 2 lata, a w przypadku osób powyżej 75 roku życia – co rok. Planowane zmiany miałyby na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach poprzez ocenę zdolności psychologicznych starszych kierowców. Podobne przepisy zostały już wprowadzone między innymi w Hiszpanii, Danii i Szwajcarii i przynosiły pozytywne skutki.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button