Antykoncepcja awaryjna, to hormonalna metoda antykoncepcji, którą stosuje się po niezabezpieczanym stosunku seksualnym. Zatem co warto wiedzieć na temat tabletek dzień po? Kto może wystawić e-receptę?
Tabletka dzień po – kiedy należy zastosować?
Tabletka dzień po to tzw. pigułka po, która ma na celu zabezpieczenie przed niechcianą ciążą po incydencie seksualnym w którym stosowane metody antykoncepcji zawiodły lub zabezpieczenie nie było zastosowane.
W Polsce są dostępne dwa preparaty, które różnią się składem oraz czasem w którym można zażyć tabletkę dzień po. Oba preparaty są dostępne wyłącznie na e-receptę. Aczkolwiek w wielu krajach pigułkę po można zakupić bez recepty i są powszechnie dostępne.
Należy pamiętać o tym, że tabletka dzień po nie gwarantuje 100% skuteczności, ponieważ podobnie jak inne metody antykoncepcji – jej działanie jest uzależnione do kilku czynników.
Warto pamiętać o tym, że pigułkę dzień po należy zastosować jak najszybciej, ponieważ czas zażycia ma znaczenie. Im później tabletka zostanie połknięta, tym skuteczność jest mniejsza.
Jeżeli doszło do wymiotów w przeciągu trzech godzin od zażycia, to należy pamiętać, aby zastosować drugą tabletkę po. Ponadto podobnie jak inne leki, antykoncepcja awaryjna również ma skutki uboczne, lecz one są zazwyczaj krótkotrwałe i przemijające.
Przed zastosowaniem tabletki, warto przeczytać ulotkę, ponieważ jedna z tabletek może mieć wpływ na miesiączkę, która może się opóźnić lub wystąpić wcześniej. Ponadto po zażyciu jednej z pigułek po, nie wolno karmić piersią przez kilka dni. Zatem warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi informacjami lub zapytać lekarza konsultującego.
Kto może wystawić e-receptę na tabletkę dzień po?
E-recepta na tabletkę dzień po może być wystawiona wyłącznie przez lekarza lub jeżeli jest to stan zagrożenia życia np. kobieta nie może zajść w ciąże z powodu zdrowotnych, to e-receptę może także wystawić farmaceuta w aptece, jeżeli posiada odpowiednie kompetencje.
Tabletki antykoncepcyjne oraz antykoncepcja awaryjna, to leki, które zapobiegają niechcianej ciąży, dlatego niektórzy lekarze powołują się na klauzulę sumienia i odmawiają wystawienia e-recepty na antykoncepcje. Należy pamiętać o tym, że jest to prawo na które lekarz się może powołać, dlatego w takiej sytuacji warto poszukać innej placówki medycznej w której można uzyskać receptę na środki hormonalne.
W sieci znajdują się placówki medyczne, które specjalizują się w realizacji e-konsultacji lekarskiej, więc czasami można skorzystać z tego typu alternatywy.
Warto nadmienić, że lekarz każdej specjalizacji może wystawić receptę na tabletki hormonalne, więc nie musi to być lekarza ginekolog lub specjalista. Może to zrobić nawet lekarz bez specjalizacji lub w trakcie specjalizacji.
Jak długo jest ważna e-recepta na antykoncepcje?
E-recepta na środki antykoncepcyjne jest standardowo ważna trzydzieści dni. Natomiast lekarz może także wystawić e-receptę roczną. Natomiast ważne jest to, że w sytuacji rocznej e-recepty, należy pierwsze opakowanie antykoncepcji zakupić w przeciągu trzydziestu dni, aby recepta została przedłużona.
Realizacja recepty jest bardzo prosta. W aptece wystarczy podać czterocyfrowy kod, który został przekazany przez lekarza, a także numer PESEL. Istotne jest to, aby nie pomylić cyfr, ponieważ realizacja e-recepty nie będzie możliwa. Ponadto można także pokazać wydruk dokumentu lub skorzystać z aplikacji mobilnej IKP.
Jeżeli kod e-recepty zostanie zagubiony, to warto pamiętać o tym, że na koncie IKP są dostępne wszystkie dokumenty. Nawet jeżeli, ktoś nie ma aktywnego konta. Z chwilą wystawienia recepty, informacje są zapisane na Indywidualnym Koncie Pacjenta.
Antykoncepcja awaryjna to nie jest tabletka wczesnoporonna
Warto rozróżnić dwie kwestie, tabletka dzień po nie jest tabletką wczesnoporonną. To jest legalna metoda antykoncepcji hormonalnej, którą stosuje się po niezabezpieczonym stosunku seksualnym. Natomiast stosowanie tabletek wczesnoporonnych jest w Polsce nielegalne. Wyjątkiem jest hospitalizacja i decyzja lekarza o zakończeniu ciąży.
Zażycie pigułki po, nie przerwie już istniejącej ciąży.
E-recepta dla osoby nieletniej
Antykoncepcje awaryjną może także zastosować osoba nieletnia, lecz należy pamiętać o tym, że uzyskanie e-recepty w ramach e-konsultacji lekarskiej będzie niemożliwe. Osoba niepełnoletnia mu się zgłosić na wizytę lekarską wraz z opiekunem prawym, który musi wyrazić zgodę na wystawienie recepty.