Zdrowie

Alergia na pyłki a aktywność na świeżym powietrzu – jak sobie radzić?

Okres pylenia roślin przypada przede wszystkim na miesiące wiosenno-letnie, chociaż niektóre rośliny mogą pylić już w styczniu lub jeszcze w październiku. Osoby uczulone na pyłki roślin wiatropylnych odczuwają objawy chorobowe zwykle wtedy, gdy przebywają na świeżym powietrzu, kiedy to kontakt z alergenem jest nieunikniony.

Alergia na pyłki – w jakich miesiącach się pojawia?

Chociaż rośliny pylą przez większość miesięcy w roku, to nie wszystkie pylą naraz. Dzięki narzędziu, jakim jest kalendarz pylenia roślin, wiadomo m.in., że najintensywniejszy okres pylenia traw przypada na czerwiec i lipiec, brzozy – na kwiecień, a leszczyny – na luty i marzec. Pozwala to na oszacowanie prawdopodobieństwa największego nasilenia objawów chorobowych, a co za tym idzie – unikania aktywności na świeżym powietrzu. [1]

Alergia na pyłki i aktywność na świeżym powietrzu – czy można unikać objawów?

Nie jest możliwe całkowite uchronienie się przed pyleniem alergizujących roślin, ponieważ nie można przebywać w warunkach stale sterylnego powietrza. Można wprowadzić kilka działań, które ograniczają do minimum narażenie na pyłki i występowanie dokuczliwych objawów choroby.

  1. Śledź poziom pyłków w powietrzu. Pomocne narzędzia to kalendarz pyleń oraz dedykowane strony internetowe i aplikacje. Dzięki nim możesz zaplanować aktywności na świeżym powietrzu w te dni, kiedy poziom pyłków jest niższy. Stężenie pyłków wzrasta w słoneczne i wietrze dni, a maleje po deszczu.
  2. Noś maskę z filtrem HEPA. Tego typu sprzęt ochronny jest zalecany osobom z nasilonymi objawami alergicznymi w miesiącach największego narażenia na uczulające pyłki.
  3. Noś okulary. W okresie pylenia zamień soczewki kontaktowe na tradycyjne okulary. Jeśli nie masz wady wzroku, możesz nosić oprawione szkła bez korekcji (tzw. zerówki). W słoneczne dni zakładaj okulary przeciwsłoneczne. Pomaga to zmniejszyć ilość alergenów mających kontakt ze spojówkami oka.
  4. Unikaj uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na tlen oraz liczbę oddechów na minutę. Zwiększa to ilość pyłków, które dostają się do dróg oddechowych. [2]

Higiena osoby uczulonej na pyłki

W zmniejszeniu narażenia na kontakt z pyłkami ma znaczenie nie tylko przygotowanie do spędzania czasu na dworze, ale także czynności, które robisz w domu. Po aktywnościach na świeżym powietrzu zdejmij odzież wierzchnią, którą nosiłeś, weź prysznic i dokładnie umyj twarz. Jamę nosową i spojówki oka możesz przepłukać wodą morską, co pozwoli na usunięcie pyłków z tych śluzówek.

Alergia na pyłki – pomocne farmaceutyki

Wiedząc, że zbliża się sezon pylenia roślin, na które jesteś uczulony, możesz z wyprzedzeniem rozpocząć terapię lekiem przeciwhistaminowym II generacji. Tabletki na alergię zażywane przed spodziewanym kontaktem z alergenem mogą znacznie zminimalizować występowanie objawów lub całkowicie temu zapobiec.

W apteczce alergika powinny się znaleźć również donosowe spray’e lub krople z glikokortykosteroidem. Sterydy mają działanie przeciwzapalne, a dzięki stosowaniu ich miejscowo, można ograniczyć ich wpływ na organizm.

Dokładnie stosuj się do planu terapeutycznego, który wcześniej ustaliłeś ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub z alergologiem. Rezygnacja ze stosowania leków bez konsultacji z medykiem może poważnie nasilić odczuwane dolegliwości. [3], [4]

 

Bibliografia

[1] admin, „Kalendarz pylenia”, PTA dla pacjentów. Dostęp: 23 sierpień 2023. [Online]. Dostępne na: https://dlapacjentow.pta.med.pl/baza-wiedzy/kalendarz-pylenia/

[2] K.-C. Bergmann, S. Kugler, T. Zuberbier, i S. Becker, „Face masks suitable for preventing COVID-19 and pollen allergy. A study in the exposure chamber”, Allergo J Int, t. 30, nr 5, s. 176–182, 2021, doi: 10.1007/s40629-021-00180-8.

[3] „Indeks Leków MP”. Dostęp: 5 listopad 2023. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/

[4] S. Akhouri i S. A. House, „Allergic Rhinitis”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 2 czerwiec 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538186/

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button