Okres pylenia roślin przypada przede wszystkim na miesiące wiosenno-letnie, chociaż niektóre rośliny mogą pylić już w styczniu lub jeszcze w październiku. Osoby uczulone na pyłki roślin wiatropylnych odczuwają objawy chorobowe zwykle wtedy, gdy przebywają na świeżym powietrzu, kiedy to kontakt z alergenem jest nieunikniony.
Alergia na pyłki – w jakich miesiącach się pojawia?
Chociaż rośliny pylą przez większość miesięcy w roku, to nie wszystkie pylą naraz. Dzięki narzędziu, jakim jest kalendarz pylenia roślin, wiadomo m.in., że najintensywniejszy okres pylenia traw przypada na czerwiec i lipiec, brzozy – na kwiecień, a leszczyny – na luty i marzec. Pozwala to na oszacowanie prawdopodobieństwa największego nasilenia objawów chorobowych, a co za tym idzie – unikania aktywności na świeżym powietrzu. [1]
Alergia na pyłki i aktywność na świeżym powietrzu – czy można unikać objawów?
Nie jest możliwe całkowite uchronienie się przed pyleniem alergizujących roślin, ponieważ nie można przebywać w warunkach stale sterylnego powietrza. Można wprowadzić kilka działań, które ograniczają do minimum narażenie na pyłki i występowanie dokuczliwych objawów choroby.
- Śledź poziom pyłków w powietrzu. Pomocne narzędzia to kalendarz pyleń oraz dedykowane strony internetowe i aplikacje. Dzięki nim możesz zaplanować aktywności na świeżym powietrzu w te dni, kiedy poziom pyłków jest niższy. Stężenie pyłków wzrasta w słoneczne i wietrze dni, a maleje po deszczu.
- Noś maskę z filtrem HEPA. Tego typu sprzęt ochronny jest zalecany osobom z nasilonymi objawami alergicznymi w miesiącach największego narażenia na uczulające pyłki.
- Noś okulary. W okresie pylenia zamień soczewki kontaktowe na tradycyjne okulary. Jeśli nie masz wady wzroku, możesz nosić oprawione szkła bez korekcji (tzw. zerówki). W słoneczne dni zakładaj okulary przeciwsłoneczne. Pomaga to zmniejszyć ilość alergenów mających kontakt ze spojówkami oka.
- Unikaj uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na tlen oraz liczbę oddechów na minutę. Zwiększa to ilość pyłków, które dostają się do dróg oddechowych. [2]
Higiena osoby uczulonej na pyłki
W zmniejszeniu narażenia na kontakt z pyłkami ma znaczenie nie tylko przygotowanie do spędzania czasu na dworze, ale także czynności, które robisz w domu. Po aktywnościach na świeżym powietrzu zdejmij odzież wierzchnią, którą nosiłeś, weź prysznic i dokładnie umyj twarz. Jamę nosową i spojówki oka możesz przepłukać wodą morską, co pozwoli na usunięcie pyłków z tych śluzówek.
Alergia na pyłki – pomocne farmaceutyki
Wiedząc, że zbliża się sezon pylenia roślin, na które jesteś uczulony, możesz z wyprzedzeniem rozpocząć terapię lekiem przeciwhistaminowym II generacji. Tabletki na alergię zażywane przed spodziewanym kontaktem z alergenem mogą znacznie zminimalizować występowanie objawów lub całkowicie temu zapobiec.
W apteczce alergika powinny się znaleźć również donosowe spray’e lub krople z glikokortykosteroidem. Sterydy mają działanie przeciwzapalne, a dzięki stosowaniu ich miejscowo, można ograniczyć ich wpływ na organizm.
Dokładnie stosuj się do planu terapeutycznego, który wcześniej ustaliłeś ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub z alergologiem. Rezygnacja ze stosowania leków bez konsultacji z medykiem może poważnie nasilić odczuwane dolegliwości. [3], [4]
Bibliografia
[1] admin, „Kalendarz pylenia”, PTA dla pacjentów. Dostęp: 23 sierpień 2023. [Online]. Dostępne na: https://dlapacjentow.pta.med.pl/baza-wiedzy/kalendarz-pylenia/ [2] K.-C. Bergmann, S. Kugler, T. Zuberbier, i S. Becker, „Face masks suitable for preventing COVID-19 and pollen allergy. A study in the exposure chamber”, Allergo J Int, t. 30, nr 5, s. 176–182, 2021, doi: 10.1007/s40629-021-00180-8. [3] „Indeks Leków MP”. Dostęp: 5 listopad 2023. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/ [4] S. Akhouri i S. A. House, „Allergic Rhinitis”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 2 czerwiec 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538186/