Zdrowie

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna nie kojarzy nam się z niczym przyjemnym, ponieważ w jej ramach bardzo często wykonuje się inwazyjne zabiegi i operacje jamy ustnej. Jest to jednak istotna gałąź stomatologii, która stale się rozwija. Dlatego współcześnie leczenie wykonywane przez chirurga stomatologa wcale nie musi być bolesne i niekomfortowe. Czym dokładnie zajmuje się chirurgia stomatologiczna? Podpowiadamy.

Ekstrakcja zębów

Jednymi z najczęściej wykonywanych przez chirurgów stomatologicznych zabiegami wciąż są różnego rodzaju ekstrakcje zębów. Specjaliści tacy zajmują się usuwaniem na przykład zębów mądrości, czyli ósemek, a więc ostatnich zębów w łuk, które bardzo często są problematyczne dla pacjentów, ponieważ ze względu na to, że wyrzynają się później niż inne, często w łuku nie ma już dla nich miejsca. Dodatkowo nierzadko są to zęby zatrzymane.

Kolejnym rodzajem ekstrakcji jest ekstrakcja zębów stałych, którą również zajmuje się chirurgia stomatologiczna. Warszawa to miejscowość, gdzie każdego roku wykonuje się wiele tego typu zabiegów. Wskazaniem do tej procedury jest sytuacja, w której leczenie zachowawcze lub endodontyczne nie jest już możliwe, a zabieg jest konieczny, aby uniknąć bólu u pacjenta i rozprzestrzeniania się zmian chorobowych.

Przygotowanie do leczenia protetycznego lub ortodontycznego

Chirurdzy stomatolodzy to specjaliści, którzy ściśle współpracują z innymi fachowcami, między innymi z ortodontami i implantologami. Nierzadko więc zajmują się przygotowaniem pacjenta do leczenia protetycznego lub implantologicznego. Ich rolą jest wówczas na przykład usunięcie zębów, podniesienie dna zatoki szczękowej, regeneracja kości, podcięcie wędzidełka czy usunięcie innych zmian chorobowych kości i zębów. W ramach chirurgii stomatologicznej wykonuje się również zabiegi odsłaniania zatrzymanych zębów, by przygotować je do możliwości zamontowania aparatu ortodontycznego. Z kolei resekcja wierzchołka korzenia pozwala leczyć kanałowo zepsuty ząb.

Operacje na zatokach szczękowych

Chirurdzy stomatolodzy przeprowadzają również zabiegi przeszczepiania kości, w tym zabiegi plastyczne miejsc między jamą ustną a zatoką szczękową. Zakładają one najczęściej procesy odbudowy kości, czyli stymulowanie regeneracji kości. Specjaliści zajmują się również powikłaniem po usunięciu zęba, jakim jest powstanie przetoki ustno-zatokowej, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia. W przypadku chirurgii stomatologicznej diagnostyka prowadzona jest w oparciu o zdjęcia rentgenowskie, tomografię, rezonans, a także inna techniki.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button